31 Ocak 2017 Salı 14:41
MEB’İN PERSONEL ARASI ÇOK BÜYÜK EKDERS ADALETSİZLİĞİ VE FARKINA VARMADAN DEVLETİN ZARARA UĞRATILMASI

MEB’İN PERSONEL ARASI ÇOK BÜYÜK EKDERS ADALETSİZLİĞİ VE FARKINA
VARMADAN DEVLETİN ZARARA UĞRATILMASI

1-)Yetiştirme Kursları ve egzersiz adı altında yapılan derslerin yada çalışmaların %10’u bile amacına ulaşmadığı gibi, sembolikten de öteye geçmediği herkesçe bilinmektedir. Dershanelerin kapatılması, evet dershanelerin kapatılması sonuna kadar destekliyoruz ve çok iyi olduğunu da tasdik ediyoruz. Fakat resmi okullarda dershanelerin boşluğunu doldurmak amaçlı yapılan çalışmalar sadece öğretmenler arası gelir açısından ciddi adaletsizliği yol açtığı bilinmektedir.

2-)Başta söyledik, hiçbir öğretmen arkadaşımız alınmasın. Kimsenin parasında gözümüz yok. Ama bir kurumda aynı işi yapan personel arasında çok dengesiz bir gelir dağılımı olduğu zaman hedeflenen başarının da mümkün olmayacağı aşikardır. Aynı işi dediğimizde “nasıl aynı iş?” sorusu akla gelir. Gelin birlikte göz atalım.

3-) Hafta içi ders almakta imtina edip, hafta sonu ek derslerin iki(2) olması cazibesini göz önüne alarak hafta sonu ders alınması bir kere iyi niyetten uzak bir hareket ve yaklaşımdır.  Ha diyeceksinşartlar böyle. Diyelim ki bir öğretmen 10 öğrenciyle anlaşmış. “Çocuklar Cumartesi geliyorsunuz” dendiğinde çoğu öğrencilerin hafta sonu gelmediğini, derslerin ancak 3-5 öğrenciyle işlendiği, ya da hiçgelmedikleri görüldüğü hususunu Milli Eğitim Bakanlığı, ÖzellikleMaliye bakanlığı bir an önce değerlendirmelidir.

  Hafta sonu derslerin çok fazla tercih edilmesi, normal hafta içi ek ders ücretleri   11.24 Tl iken hafta sonları 22.50 TL civarında olmasıdır. Hal böyleyken hiç ek ders alamayan, dikkat edin alamayan yani istemeyen demiyorum. Çünkü ya tercih edilmiyor, yada çok farklı sebeplerle ders alamadığı düşündüğümüzde makasın ne kadar açıldığı varın siz düşünün.

4-)Başta söylediğimiz gibi, hiçbir personel üstüne alımasın. Örneğin bir Fen Teknoloji Öğretmeni ayda maaşının dışında sadece 2.500 TL ek ders alıyorsa ve sıradan 9/1’i bir öğretmenin maaşı da 2.750 ya da 2.900 TL ise aradaki farkın ne anlama geldiği Meb ve Maliye bakanlığına hatırlatıyoruz.

5-) Ayrıca bir sürü riski üstlenen bir okul idarecisi ortalama aldığı ek ders 950 TL- 1.000 TL. civarında olduğu gerçeği göz önüne alındığında, adaletsizliğin boyutunu gözler önüne sermektedir. Bunları söylerken kişisel hesaplardan uzak, sadece insani ve eşit işe eşit gelir prensibinin devreye girmesinin önemini vurguluyoruz. Okul Müdürü zaten öğretmenlerden az ek ders aldığı gibi, nöbet ücreti olmadığından kendi Müdür Yardımcısından da az ek ders aldığını görmekteyiz. Okul Müdürleri ayrıca, İş sağlığı ve Güvenliği(İSG) dolayısıyla iş veren konumlarında olduğundan çok büyük sorumlulukları vardır.

6-)Bakanlık eğer öğrenci başarısı ve arzu ettiği performansı görmek istiyorsa, bir kere bu Adaleti bir an önce sağlamalıdır. Bir kere fi tarihinde bir düzenleme yapılmış, bunca rahatsızlık ve itirazları niye görmezlikten geliniyor. İnanın bütün bakanlıklarda genel durum Milli Eğitimi Bakanlığından çok iyidir. Çünkü herhangi bir aksaklı ortaya
çıktığı zaman hemen yetkililer devreye girip bir şekilde işi düzeltme cihetine gidiyor ve düzeltiyor. Ama Meb’in hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Mesela çok yakın tarihte 1.sınıf yargıçlara bir kalemde 2.700 TL iyileştirme yapılacak. Adalet ve Maliye bakanlığı bunu görüyorsa, Meb. Personel arasındaki bu ciddi ihmalkarlığı ve adaletsizliği niye görmüyor?

7-)Özellikle hafta sonlarında yapılan Kursların fazla talep görmesi ücretin iki katı olması ve öğrencilerin  ekseriyeti  devamsızlık yaparak amacından sapması, “Nasıl olsa öğrenci gelmiyor” misali, hafta içinde fazla ders almayanların da istediği bir şeydir. Bunu söylerken herkes için söylemiyoruz. Elbette gereği gibi ders işleyen, öğrenci devamını takip edenler yok değildir. Bunları tenzih ediyoruz. Ama bu yetiştirme kursları genel olarak amacından saparak maddi çıkar halini almıştır.

8-)Meb personelinin muzdarip olduğu birçok konularda istişare yolu tercih etmediği, ek ders adaletsizliğinde olduğu gibi;

-2013 yılından beri Diplomaya dayalı Alan Değişikliği talebine de sonuna kadar kulak tıkamıştır.

ÖĞRETMENLER(31.01.2017)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kerem 2017-01-31 15:30:46

tamamen devleti sömürü kursu olmuş birileri paraları cukkalasın diye hafta sonu iki katı yazık ya hiç bir mantığı yok kursların tamamen fiyasko olmuş çocuklar da bunun farkında yazık ya bu devlete bu millete.

Avatar
basri 2017-01-31 15:46:24

hafta sonu kursları boşa hiç bir yararı yok denetlenmesi şart

Avatar
Enes 2017-01-31 16:12:29

1 Hiç bir ogretmen çok astronomik rakamlarla ek ders ucreti almiyor
2-idareciler 10 öğrenci aloti olunca o kursu kapatıyor
3- idareci arkadaşlar öğretmenden daha fazla kurs alıyor

Avatar
Volkan 2017-01-31 16:17:12

Ülkedeki bütün gelir adaletsizliklerine çözüm buldunuzda bir mesele kaldı sanki.Ayrıca öğretmenlere ek gelir kapısının açık olması neden sizleri bu kadar rahatsız etti anlamış değilim

Avatar
ogretmen 2017-01-31 16:43:04

Ogrtmenler hirs yapti bos siralara sozde ders anlatiyorlar hic amacina ulasmadi sadece bazi ogretmenlerin cebi doldu .cok buyuk adaletsizlik yasandi ikibin liraya kadar ekders alan insanlar var

Avatar
bilal sanli 2017-01-31 17:12:50

Tamamiyla katiliyorum

Avatar
Okul Müdüri 2017-01-31 16:23:11

Evet haksızlık çok büyük.Bütün yük bizim omuzlarımızda ama yapılan zulüm değilmi.Öğretmen ve müdür Yardımcısı bizden daha fazla Ekders alıyor.

Avatar
Ogretmen 2017-01-31 16:59:56

Son üç yıldır alan değişikliği bekletiliyor, hiç bir resmi açıklama yok, haklısınız kulaklar tikali, açıklamaya değer bulunmuyoruz