banner374
08 Haziran 2016 Çarşamba 11:50
Mecburi hizmetleri ötelenen öğretmenlerin eşleri ne yapacak?
 Yönetmeliğin "Zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacaklar" başlıklı 44. maddesindeki;

" (1) Zorunlu çalışma yükümlülüğünden; a) 6/5/2010 tarihinden önce Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak göreve başlayanlar,
b) Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri,
c) En az % 40 oranında çalışma gücünden yoksun olduğunu belgelendiren öğretmenler, muaf tutulur.
2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görevli iken çeşitli nedenlerle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarına atananlardan zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayılır. Altı aylık sürenin belirlenmesinde en son görev yapılan zorunlu hizmet alanı dikkate alınır." hükümleri bulunmaktadır. Yönetmeliğin "Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler" başlıklı 45. maddesindeki; "(1) Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerden;
a) Aile birliği veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,
b) Eşi aday memur olanların, eşinin adaylığının kaldırıldığı tarihten bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar, c) Eşi, 30 Eylül tarihi itibarıyla askerde olanların, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar, ç) Başvuruların son günü itibarıyla kendisi veya eşi aylıksız izinli olanların, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,
d) Alanlarında norm kadro olmaması ya da norm kadro açığı olmaması sebebiyle atanamayanların, atamaları gerçekleştirilene kadar,
e) Başvuruların son günü itibarıyla son altı ay içinde eş, çocuk, anne, baba veya kardeşlerinden birinin hayatını kaybettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar, zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenir."  hükümleri bulunmaktadır. Yönetmeliğin "Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 43. maddesi 1. fıkrasındaki; "(1) Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında ayrı ayrı veya toplam adaylık dahil üç yıl görev yapanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına, tercihlerine ve hizmet puanlarına göre atanır; başvuruda bulunmayanlar ile tercihlerine atanamayanların atamaları Bakanlıkça resen yapılır. "

 hükümleri bulunmaktadır. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 43 üncü maddesi kapsamında zorunlu çalışmaya tabi olanların elektronik başvuru formunda "........ adaylık süresi dahil 4 yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunacağımı kabul ederim." hükmü bulunur.

banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
68 6 ay önce

Her ikisi de ögretmen olan eslerin meb ikisinin de zorunlu hizmet yapmasını öngörüyor. Ancak eslerden biri zorunlu hizmeti bitirmisse digerininki muaf oluyor. Yani eslerden birinin yapiyor olması yetmiyor maalesef. Mebin bu durumu acilen duzeltmesi lazım. Eslerden biri özel sektördeyse digerinin zorunlu hizmeti yok her ikisi de ögretmense ikisi de yapacak deniyor. Meb kendi personelini düşünmüyor. Hükümet kadın hem cocuk yapsin hem calişsin diyor. Kocası zorunlu hizmeti yapiyor oldugu halde onu da zorunlu hizmete yolluyor. Ne yaman çelişki