banner374
07 Mart 2013 Perşembe 10:50
Meslek Liselerinde 9. Sınıf Sorunu
 
8. yıllık kesintisiz eğitimin çıkış amacının imam hatiplere darbe vurmak olsa da en büyük zararlarından birini de meslek liselerine vurmuştur. Bu süreçte meslek liselerine giden öğrenci profili değişmiş görece olarak başarı durumu daha düşük öğrencilerin zorunlu olarak tercih ettiği bir okul olmuştur. Giderek düşen öğrenci kalitesi okulları veliler gözünde “en azından bir mesleği olsun” mantığı ile öğrenciler yönlendirilmiştir.

4+4+4 Sistemi ile zorunlu eğitimin kademeli olarak zorunlu yapıldıktan sonra gerekli olan çalışmalar yapılmıştır. Her ne kadar sistemin yeni olmasından kaynaklanan hem de kalıcı sorunların olmasından dolayı düzenlenen yönetmeliklerde eksiklikler giderilmeye çalışılmışsa da meslek liselerinde herhangi bir çözüm üretilememiştir.

8 yıllık kesintisiz eğitimin engellerinden birini aşmak için pratik bire uygulamaya gidip 9. Sınıfı ortak yapıp 10. Sınıfta meslek liselerindeki bölümlere yönlendirilmiştir. Bu yönlendirme neticesinde 9. Sınıflarda meslek liselerinde sınıf mevcutları 50'nin üzerine çıkmıştır. Kalabalıksan sınıflar 9. Sınıflarda öğrencilerin 1 yıllarının kaybolmasına sebep olmaktadır. Şu andaki sisteme göre öğrenciler 9. Sınıfın sonunda e-okul üzerinden meslek liselerindeki bölümleri tercih etmektedirler. Yani meslek lisesinde okuyan 9. Sınıf öğrencilerinin meslekle bir alakaları olmayıp 10. Sınıfta meslek (alan) seçebilmektedir.

4+4 ‘ün sonunda yani ortaokulun bitimi ile diploma notuna göre öğrencilerin meslek liselerinde e-okul'dan tercih sırasına göre direkt alanlara gelip 9. Sınıfta meslek dersi (alan) almalıdır.
İşin özeti 9. Sınıfın ortak olması kaldırılıp yerine ortaokulun bitimiyle e-okul sistemi ile tercih alınarak diploma notu üzerinden direkt öğrenci meslek lisesindeki alana gelip mesleği ile alakalı dersleri biran önce almalıdır. Ne de olsa meslek lisesi memleket meselesi..

Şaban Adıgüzel
Eğitimci Yazar

banner182
Son Güncelleme: 07.03.2013 10:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol