banner406
banner396
27 Eylül 2013 Cuma 11:20
Meslek liselerinin hâli ne olacak?
 2013-2014 eğitim öğretim yılı 16 Eylül 2013 Pazartesi günü başladı. Bu eğitim öğretim yılında genel liselerin Anadolu Lisesi’ne veya Meslek Lisesi’ne dönüştürülmesi ile birlikte, genel liseler MEB tarihindeki raflara kaldırılmış oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleki eğitime daha fazla öğrenci kazandırabilmek için Türkiye genelinde 378 genel lisenin türünü değiştirerek meslek lisesine dönüştürdü. Dönüştürülen meslek liseleri arasında Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ile Çok Programlı Lise türleri yer almaktadır.

En çok genel lisenin mesleki lisesine dönüştürüldüğü iller arasında İstanbul 40 okulla ilk sırada yer almıştır.  İstanbul'u 19 okulla Malatya, 17 okulla Kayseri, 15 okulla Aksaray, 13 okullar Konya takip etmiştir. Büyükşehirlerden Ankara'da 9, İzmir'de ise 7 okul genel liseden meslek lisesine çevrilmiştir.

Ortaöğretimin sorunlarının konuşulduğu her ortamda meslek liselerinin tam donanımlı eğitime geçirilmesi ile ortaöğretimdeki sorunların büyük ölçüde çözüleceği konuşulmaktadır. Yanlış bir düşünce değildir. MEB’in yaptığı da bu doğrultudaki düşüncenin gerçekleştirilmesine yönelik bir çalışmadır. Öğrenci atölyeleri ve laboratuarları tam donanımlı, öğrenci sayılarının kapasiteyi aşmadığı, bir meslek lisesinde okulundan mezun olan öğrenci; eğitimini aldığı iş koluna hazır, kalifiye bir eleman olarak çalışma hayatına hazır olacaktır. Mezun olduktan sonra da sanayicilerin bulmakta zorlandıklarını ifade ettiği kalifiye eleman olarak iş gücüne katılacaktır.

MEB 2012-2013 eğitim öğretim yılı verilerine göre; ortaöğretimde toplam 59 bin 450 derslikte bir milyon 816 bin 149 öğrenci öğrenim görmüş, derslik başına ortalama 31öğrenci düşmüştür. Bu rakam fen liselerinde 19, Anadolu liselerinde 26 ve normal liselerde (Düz lise, meslek lisesi) 44 olarak gerçekleşmiştir.

Bu eğitim öğretim yılının istatistikleri henüz belli değildir. Bu yıl liselerin Anadolu Lisesi veya Meslek Lisesi’ne dönüştürüldüğü düşünülür ise; meslek liselerinde geçen yıl oluşan ortalama öğrenci sayısı 44 bile olsa, meslek liselerinin durumu hiç de iç açıcı görülmemektedir. Meslek liselerinin nitelikli eleman yetiştirmesinin yolu öncelikle öğrenci sayılarının azaltılması ve atölye ile laboratuarların tam teşekküllü olarak hazırlanıp işletilmesi ile mümkün görülmektedir.

Liseye devam ettiğim 1980’li yıllarda içinde yaşadığım ilçemde bir lise, bir de ticaret lisesi var idi. O yıllarda anne babalar ilkokulu bitiren öğrencilerini ya ortaokula yollar ya da bir meslek öğrenebilmesi için sanatkâr bir esnafın yanına çırak olarak verirdi. Ortaokula devam edip de 1. sınıfta sınıf tekrarına kalan öğrencilerin de %90’ı okuyamayacağına karar verilerek sanayiye çırak olarak gönderilirdi. %10’luk sınıf tekrarına kalan öğrenciler ise bir yıl daha okuma becerilerinin olup olmadığını deneme şansına sahip olurlardı.

Ortaokula başlayan öğrenci sayısı lise tamamlanana kadar kademe kademe azalırdı. Liseye başladığım yılda mahallemizde lise mezunu olan komşularımızın sayısı iki elin parmaklarını geçmezdi. Üniversite mezunlarının sayısı ise parmakla gösterilecek kadar azdı. Kara harp okulunda okuyan ve tatillerde bile zor gördüğümüz komşumuzun oğluna her gelişte gıpta ile bakardık.

İlçemize ilk endüstri meslek lisesi 1990 yılında açıldı. Şu an mahallemde üniversite mezunu olmayan kişi sayısı iki elin parmakları ile gösteriliyor desem abartmış olmam. Çünkü artık ortaokuldan sonra çırak olma dönemi çoktan tarihin tozlu sayfalarına kaldırıldı. Bir meslek, iyi bir iş edinebilmenin yolunun iyi bir eğitim, iyi bir üniversite olduğu bilinci toplum fertlerinin beynine belki de farkında olmadan yerleştirildi.

Bu nedenle de her anne-baba çocuğunun iyi bir üniversite okuması gerektiğine şartlandı. Meslek liselerinin sayısı artsa da kalitesi gerektiği seviyeye çıkarılamadığından, bir de meslek liselerine devam eden öğrencilerin genelde ilgisiz eskiden “Bu çocuk okumaz, sanayiye çırak gönderin.” vasfında öğrencilerden oluşmasından dolayı meslek liselerinden mezun olan öğrenciler, gerekli vasıflı eleman ihtiyacını karşılayamadı. Velinin gözünde meslek liseleri iş bulmayı sağlayan bir konuma yükselemedi. İş bulmak için herkesin üniversite bitirmesi gerektiği fikri toplumdaki kişilerde hasıl oldu.

Meslek liselerinin bu iş bulmadaki kötü imajı silinir, vasıflı eleman ihtiyacını karşılar hâle getirilir ise; toplumumuzdaki var olan ve kartopu gibi her gün büyüyen üniversiteli vasıfsız iş gücü sorunu da kendiliğinden çözülecektir.

2006-2007 eğitim öğretim yılında iyi niyetlerle başlatılan fakat gerektiği ilgiyle olmasa da hâlen devam ettirilmeye çalışılan “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” projesi tam olarak tüm Türkiye’de uygulanmadan, ortaöğretimin ve de özelde meslek liselerinin sorunları daha uzun süre devam edeceğe benzemektedir.

Meslek liselerinin sorunları çözüldüğünde ve gerektiği değeri gördüğünde ortaöğretimin problemleri kendiliğinden çözülecektir. (27.09.2013)

Ekrem AYTAR

www.twitter.com/ekremaytar  
memurhaber

Son Güncelleme: 27.09.2013 11:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÖZEL OKULLARA SINIRLAMA 2013-09-27 12:32:31

özel okullara sinirlama getirilirse .devlek kullari güzel hizmet olur paranin karşiliği sinif geçecek tir.diğerleri hakkiyla....sinif geçecek.......

Avatar
necatibey 2013-09-27 14:49:01

yeni açılan necatibey anadolu sağlık meslek lisesinde meslek dersi öğretmeni yok..