banner406
banner396
12 Mayıs 2013 Pazar 11:06
MHP'den iki ders için araştırma önergesi
 MHP Ankara Milletvekili Zühal Topçu ve arkadaşlarının TBMM Başkanlığı'na sunduğu araştırmaönergesinde, gerekçe olarak hızla gelişen ve büyüyen  bir  dünyada çocukların ve gençlerinhayatında teknolojinin etken olmasının kaçınılmaz olduğu belirtildi. Teknolojinin  etkin  olduğugünümüzde çocukları ve gençleri bu gelişmelere karşı hazırlamanın ancak eğitimle mümkünolabileceğine  işaret  edilen araştırma önergesinde, "Öğrencilerin, gelişen teknolojiyi takip edebilmeleri ve bunu amacına  uygun   bir   şekilde  yapabilmeleri için ders almaları gerekirken, hiçbir ders almamaktadırlar" denildi.

Öğrencilerin teknoloji konusunda 5. ve 8. sınıf aralığında seçmeli olarak aldıkları 1 saatlik "Bilişim Teknolojileri ve  Yazılım " dersini alabildikleri kaydedilen önergeye göre, bu yıl yeniuygulanmaya başlayan eğitim  sistemi  ile  birlikte  5. sınıftan itibaren ders saati sayısının 2 saatolduğu, bu sayının 6, 7 ve 8. sınıflara kademeli olarak yansıyacağı belirtildi. Öğrencilere sözkonusu dersten not verilmediği vurgulanan önergenin gerekçesine göre, 2013 yılındadeğerlendirme olarak verilen davranış notu yine bu yıl kaldırıldı. Karnelerde "Bilişim Teknolojilerive  Yazılım " dersinin adı bile geçmediği öne sürülen gerekçede, buna karşılık TBMM'de Bilişimve İnternet Araştırma Komisyonu raporunda seçmeli ders olan dersin zorunlu halegetirilmesinin vurgulandığı  hatırlatıldı .

"TÜRKİYE'DE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ OKUR-YAZARLIĞINA ÖNEM VERİLMİYOR"

Çocukların teknolojiyi kullanma konusunda her şeyi bildiği varsayılarak, bu derse  ihtiyaç  olmadığını belirten  Milli  Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin teknolojiyi ne kadar bildiği konusu ile ilgili nasıl  bir  çalışma yaptığının belli olmadığı belirtilen önergede, "Eğer teknoloji bilmeleri, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara bağlanmaları, internet oyunları oynamaları ve kopyala-yapıştır yaparak ödevlerini yapmaları ise bu konu üzerinde tartışmak gerekmektedir. Çocukları ve gençleri bilinçlendirmenin tek yolu bilişim teknolojileri okur-yazarlığıdır. Medya okuryazarlığı dersi açılıp, önem arz ettiğinden bahsedilirken ve bununla ilgili kamu spotları bile hazırlanırken, neden bilişim teknolojileri okur-yazarlığına önem verilmemektedir. Bu iki okuryazarlığın da, bu konuların uzmanı olan Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenleri tarafından verilmelidir. Aile filtresi, çocuk koruması gibi filtreler ile yasak getirmek çözüm olmadığı gibi,  bireylere  eğitim ile doğrusunun öğretilmesi gerekir" görüşlerine yer verildi.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'nın (PISA) raporunda "Okullara sadece teknolojik araç-gereçleri doldurmak yeterli olmamaktadır" denildiği hatırlatılan önergenin gerekçesinde, Türkiye'nin OECD ülke ortalamalarının altında kaldığının görüldüğü öne sürüldü. Önergede ayrıca, Avrupa Çevirimiçi Çocuklar Araştırma Projesi (EUKIDS) araştırmasında 25 Avrupa ülkesinde, Türkiye'nin 9-16 yaş aralığındaki kullanıcıların internet konusunda en düşük bilgiye sahip olduğunun ortaya çıktığı kaydedildi.

1993 yılında okullara Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenliği adı altında görevlendirmelerin olduğu hatırlatılan gerekçede, bu görevlendirmelerin 2002 yılından bu yana BÖTE bölümlerinin mezun vermesine rağmen hala devam ettiği vurgulandı. Önergede, 2013 yılında bu görevlendirmelerin adının Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmen olarak değiştiği belirtilerek, "Alan dışından bir öğretmenin aylık ek ders ücreti karşılığı, BTR öğretmeni olarak görevlendirilebilmesi için katıldığı 100 saatlik bir kurs yeterli olurken, 4 yıl boyunca ders alan ve 3024 saatte yetişen BÖTE öğretmeni neden alınmamaktadır?" denildi.

"FATİH PROJESİ'NİN EĞİTİM SORUMLULUĞU BÖTE ÖĞRETMENLERİNE VERİLSİN"

7 Şubat 2012 tarihinde başlayan ve 3 yıl içerisinde tamamlanacağı söylenen Fatih Projesi'nin 17 il ve 52 pilot okulda başladığı hatırlatılan gerekçeye göre konuyla ilgili Kalkınma Bakanlığı'nın "Bilgi Toplumu Stratejisinin Yenilenmesine İlişkin Hizmet Alımı" raporunda, ilköğretimdeki öğrencilerin zaten bilişim ile ilgili donanıma sahip olduğuna dair oluşan kanının doğru olmadığı, ilk ve ortaöğretimde eğitim gören öğrencilerin BİT kullanımı konusunda yetersiz olduğu ve aynı zamanda eğitimcilerin de BİT kullanımı konusundaki yetkinliklerinin geliştirilmesi gerektiği, aksi takdirde Fatih Projesi'nin başarıya ulaşmasının zor olduğundan bahsedildiği öne sürüldü.

Araştırma önergesinde, maliyeti bu kadar yüksek olan projenin eğitim sorumluluğunun BÖTE öğretmenlerine verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.
Gerekçede, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenleri sorunlarını araştırma ve "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım" dersinin zorunlu hale getirilip yeniden müfredat oluşturulması açısından detaylı bir şekilde araştırılması ve bu hususlarda çözümler üretilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasının gerekli görüldüğü de belirtildi.

Kaynak: Haber7.com

Son Güncelleme: 12.05.2013 11:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.