banner406
banner396
12 Ağustos 2012 Pazar 09:11
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI NE YAPTIĞINI BİLİYORMU ?
 
   MEB hangi mantık ile  Genel  Liseleri Anadolu Lisesine çevirmektedir ?

Bunu yaparken hangi kriterler göz önüne alınmakta bilinmemektedir.Bir okulu Anadolu Lisesine çevirirken bölgenin şartları,eğitim öğretim kurumlarının yeterli sayıda olup olmadığı , diğer kurumların ne kadar etkileneceği göz önüne alınmıyormu ? İşte size bir örnek ilçe ve yaşanan sorunlar.
 
2012-2013 Eğitim ve öğretim yılının başlamasına  az bir süre kalmasına rağmen İstanbul  Sultangazi ilçesinde  eğitimde büyük sorunlar yaşanmaya başlanmıştır.İstanbulun öğrenci sayısı en fazla ilçesinde , öğretim kurumlarının azlığı  bir çok sorunu beraberinde getirmektedir.
Ortada   ortaöğretim  kurumu sıkıntısı varken MEB hangi akla hizmet  Sultangazi' de 3 genel liseyi Anadolu Lisesi'ne dönüştürdü  ? .MEB  ne yaptığını biliyormu  ? Anadolu lisesi SBS puanı ile kayıt alırken,SBS ‘de İstanbul ‘da sondan üçüncü sırada  bulunan ilçeye daha çok çevre ilçelerden öğrenciler kayıt yaptırmaktadır.Sultangazide  Ortaöğretim kurumlarının durumunu incelersek Anadolu lisesi dışında kalan okulların durumu şöyledir ;
 
Gazi mahallesinde bulunan  Şair Abay Konanbay Lisesi bu yıl Anadolu lisesine çevirilmiştir.Orada bulunan öğrencierin gideceği genel lise kalmamıştır.Gazi mahallesinde   yaklaşık 2000 ilköğretim okulu mezunu öğrencinin hangi liseye kayıt yaptıracağı ise büyük bir sorun oluşturmaktadır.Şair Abay Konanbay Lisenin Anadolu lisesine çevirilmesi  tam anlamıyla eğitime darbe vurmuştur.Bölgenin siyasi yapısı göz önüne alındığında yapılan iş  tam bir şaçmalıktır.Adı geçen okulda bu yıl  toplam 270 kişi yeni kayıt yaptıracak olup, okula diğer ilçelerden öğrencilerin  gelip  kayıt olması  nedeniyle , Sultangazide mezun olan öğrencilere  bir faydası olmayacaktır.
 
Bölgede 4 Genel Lisenin üçü  Anadolu lisenin dönüştürdüğünden, tek genel lise  olarak Atatürk Lisesi kalmış  durumdadır. İkili eğitim yapan Atatürk lisesinde ise sınıflar yaklaşık 75 kişi civarında olduğundan  mekan ve sınıf sorunları  nedeniyle bu yıl alacağı öğrenci sayısı  400 geçmeyecek gibi gözükmektedir. Atatürk lisesinde öğrenci sayısı bölgede bulunan 5 lisenin toplamından daha fazla durumdadır.Toplam 2800 öğrencisi bulunan ve 28 dersliği bulunan okulun öğretmen ihtiyacı had safhadadır , eksik idareci kadrosu bulunan okulda idarecileri  aşırı kalabalık sınıflar nedeniyle büyük sıkıntı içerisinde eğitim vermeye çalışmaktadır.
Geçen eğitim ve öğretim yılında açılan Endüstri meslek lisesi  ,başka bir okulun bünyesinde geçiçi olarak eğitime devam etmekte olup,bina ve mekan sıkıntısı çekmektedir.Endüstri  Meslek bu yıl en fazla alacağı öğrenci sayısı 500 civarıdır, lisede kadrolu öğretmen hemen hemen hiç yok gibidir.
Kız meslek Liseside kaze aynı durumda geçiçi olarak bir ilkokul  bünyesinde hizmet veren ve ikili eğitim veren  okulun sınıf sayısının kısıtlı olması  nedeniyle alacağı öğrenci sayısı en fazla 300 civarındadır. Kız meslek lisesinde aynı şekilde öğretmen ve idareci sıkıntısı mevcuttur.
Yeni açılan 2 İmam Hatip Lisesini bünyesinde ortaokul bulunması nedeniyle alacakları öğrenci sayısı toplam 2500  geçmemektedir.Keza bu okularda da kadrolu öğretmen ihtiyaçı oldukça çok  fazladır.
 
Ticaret meslek liseside aynı durumda olup alacağı öğrenci sayısı 300 civarındadır.
 
Yukardaki verilerin ışığında liselerin bu yıl yeni kayıt  kontenjanı 4000 civarındadır .İlköğretimden mezun olan öğrenci sayısı  8000 olup ,geriye kalan öğrencilerin nereye yerleştirileceği tam bir sorun teşkil etmektedir. Geçen yıllarda öğrencilerin bir kısmı komşu ilçedeki okullara kayıt yaptırırken bu yıl kayıt esnasında bağışın yasaklanması ile komşu ilçe okullarda Sultangaziden öğrenci almayacağı sonucu çıkarılmaktadır.Temel eğitimin  12 yıla çıkması nedeniyle öğrencilerin mecburi olarak liseye kayıt olacağı düşünülürse önümüzdeki günlerde Sultangazide eğitimde büyük sorunlar bizi bekliyor olacak.
Plansız proğramsız yapılan ve özelikle  okul eksiği varken genel liseleri Anadolu dönüştüren yöneticilerin yanlışları Sultangazide eğitimin dibe vurmasını sebep vermiştir.Eğitim öğretimin başlamasına az bir zaman kala yerel yönetim ve il-ilçe milli Eğitim müdürlüğünün ,Bakanlığın  bir an önce önlem alması gerekmektedir.Aksi taktirde facia geliyorum demektedir.


İlkokularda da durum pek içi açıcı değildir.
4+4+4 sisteminin kabul edilmesi ile başlayan sıkıntı özelikle ilkokul 1 sınıf öğrencilerin kayıt olacağı okullarda büyük sorunlur oluşturmaya başlamıştır. Bölgede yaşayan halkın özellikle çocuklarının bir an önce okula gitmesini istemesi sonucu ilkokul birde sınıf mevcutları 100 dayanmıştır.60 -66- 72 aylık öğrencilerin aynı sınıfta okuyacak olması, sınıfların aşırı kalabalık olması, kadrolu öğretmen sıkıntısı  okul yöneticelerini kara kara düşündürmektedir.Bölgedeki okul yetersizliği ve yatırımların zamanında yapılmaması sıkıntının gittikçe büyüyeceğine işaret etmektedir.


 
 
 
Son Güncelleme: 12.08.2012 09:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.