banner406
banner420
12 Mart 2018 Pazartesi 18:17
Milli Eğitim Müdürünün ‘Yıldız’ı Parlıyor

İslam, kavga ettiren ya da insanları kinle dolduran bir din değildir.

İslam;  barışı, gerçekleri onaylayıp onlarla yaşamayı  ve  Allah’a güveni-teslimiyeti çok derinlerden süzerek getiren bir dindir. Çok ama çok derinlerden... Asla sığ asla dar değildir. Olamaz da... Sığ ve dar bir şekilde ‘İslam’ olarak sunulan ise birtakım  insanların zırvalarıdır. Sayın Başbakanın tabiriyle ‘deli saçması’ olarak da nitelendirilebilir.

Arkadaşlar!

İslam, kimsenin tekelinde de değildir.

İslam, Allah’ındır ve İslam üzerinde  tek hüküm koyucu olan da odur.

Ve evrenin kontrolü ondadır. Evrendeki varlıkların da tabi.

Hal böyle iken ‘İslam’ kisvesi ile  kendisini bulunmaz hint kumaşı gibi sunanlar ya da yüceltenler ya da rant devşirenler ya da reklam edenler Allah’ın büyüklüğünü ve yüceliğini kavrayamayanlardır.

Bununla ilgili  ne güzel demiş yüce Allah kitabında:

 ‘’Ey insanlar, siz ALLAH'a muhtaçsınız, ALLAH ise hiç kimseye muhtaç değildir, Övülendir.’’ (Fatır Suresi, 15.ayet)

Arkadaşlar!

Eğip bükmeye hiç gerek yok,  İslam’ın tek kaynağı  kur’an-dır.

Kim ki başka başka kaynaklardan ilham alarak ya da onlara dayanarak  insanların yaşamları üzerinde hüküm koyucu ya da ahkam kesici bir role soyunuyorsa biliniz ki o kimseler, insanların ellerinden  cüz-i  iradelerini alarak  onu  işlevsizleştirme,  insanları  bir çoban edasıyla yönetilebilir kıvama getirme,  bir sürünün parçası yapma   gibi birtakım niyetlerle hareket ediyorlar demektir.

Bu niyet, İslami olamaz. İslam, onlar nazarında  insanları çekmek için kullanılan  bir ciladır.

Ve inanınız İslam’ı cila niyeti ile kullanma, önü alınmadığı takdirde  birtakım insanların haddini aşmasına yol açıyor.

Öyle ki eline mikrofonu alan ya da  karşısında  bir kamerayı gören, İslam adını kullanarak  insanlara ve yaşam biçimlerine sınır çizmeye kalkışıyor. Kendi perspektiflerinden süzülüp gelen uydurmalarla adeta insanlara ‘şu haram şu helal şu caiz şu mekruh’ diyerek  had bildirme yarışı içine giriyorlar.

Bakınız, kainatın efendisi olan  yüce Allah kur’an-da ne diyor:

‘’Dillerinizin yalan yere nitelendirmesinden ötürü 'Bu helaldir, bu haramdır,' demeyin. Böylece ALLAH'a yalan yakıştırmış olursunuz. ALLAH'a yalan yakıştıranlar başarıya ulaşamazlar.’’ (Nahl  Suresi 116.Ayet)

Arkadaşlar!

İslam, cüz-i iradeyi serbest bırakmıştır.

Cüz-i irade özgürdür.

Ve cüz-i iradenin serbestliği  insanın tercih hakkı olduğunu ayan beyan gösterir.

Hal böyle iken insanlar üzerinde birtakım uyduruk haramlarla-helallerle baskı kurmaya, onları düşünümez ve akledemez hale getirmeye çalışanlar   BEYİN YAMYAMLARIDIR.

Ve bu beyin yamyamlarına cüz-i iradelerimizi asla yedirmemeliyiz.

Arkadaşlar!

Anlattıklarımız bağlamında  Sayın Cumhurbaşkanının,  Nurettin YILDIZ isimli şahıs hakkında  söyledikleri önemli ve değerlidir. Kendisine teşekkür ediyorum. Doğru bir yol açılmıştır ve devamı gelecektir. 

Bu bağlamda ifade etmeliyim ki  kendi elleriyle yarattıkları dini, İslam diye sunup insanlara yutturmaya ve İslam üzerinden etraflarına adam devşirmeye çalışanlara karşı Sayın Cumhurbaşkanının çıkışı desteklenmelidir.

Yüz  yıllardır  İslam’ın üzerinde birikmiş olan ne idüğü belirsiz saçmalıklar ve hurafeler ağırlığı artık kaldırılmalıdır.

İnsanlar İslam’ın  özüyle bütünleşmelidir. Yoksa bu ağırlığın üzerinde İslam’ın özü  insanlarla bütünleşemeyecek.

Bu öz,  anlamlandırabildiğimiz  kur’an-dadır. O da ancak anladığımız dilde  onu  okuyarak bulunabilir.

Arkadaşlar!

Bu anlattıklarım bağlamında sormak isterim:

Sayın Cumhurbaşkanının, başbakanın Nurettin YILDIZ ile ilgili gayet açık ve net söylemleri,  değerli ve önemli  çıkışları sonrasında  bulunduğu makam  itibariyle  konuyla hiç ilgisi olmamasına rağmen  Nevşehir Milli Eğitim Müdürü Murat DEMİR’in  ‘Nurettin YILDIZ bizimdir, kimseye yedirmeyiz.’ tiviti  ne anlama gelmektedir? Gerçekten anlamış değilim.

Milli eğitim içinde  bu konuma  gelmiş,   Nevşehir Milli Eğitim Müdürü gibi kaç tane Nurettin YILDIZCI  vardır?  Tarihsel  kötü deneyimlerden ve  sayısal çıkarımlardan sonra  bu durum  beni tedirgin ediyor diyebilirim.

Malum,  bu ülke ‘hoca’ kisvesine bürünenlerden ve o ‘hoca’ kisvelilerin ardına düşerek cüz-i iradesini kiraya verip  devlet içinde paralel yapılanlardan çok çekti. 8 Mart Dünya  Kadınlar günü programında Sayın Cumhurbaşkanının,  bu durumu   hatırlatır sözleri ise önemli ve değerlidir.

Milli eğitim müdürü yedirmeyecekse eğer ‘Nurettin  hoca’sını değil,  yeni kuşakları yedirmemeli.  Bunu da görev yaptığı  ilde eğitim kalitesini ve niteliğini  artırarak yapabilir. Milli eğitim müdürünün, bu çıkışı insanı endişelendiriyor, ürpertiyor  ve tedirgin ediyor.

Zira MİLLİ EĞİTİM  halkındır.  Milli eğitim içindeki herkes;  halkın çocuklarının hakkını, hukukunu korur ve yedirmez. Tüm yetkililerin görevi de sorumluluğu da budur.

Milli eğitim müdürü, kendisini yüksek din işleri müdürü olarak mı görüyor acaba?

Bence sınırını bilmelidir.

Yazık çok yazık...

Ülkem için üzülüyorum.

Son olarak sormak isterim:

Bu ülkenin çocuklarını  FETÖ  yerken acaba  Sayın Milli Eğitim Müdürü  aynı  tepkiyi ortaya koyuyor  muydu?  Yani   FETÖ’ye karşı ‘çocuklarımızı yedirmem!..’ diyebiliyor muydu?

Ve  şu anda  Sayın Milli Eğitim Müdürü   ‘Nurettin YILDIZ bizimdir, kimseye yedirmeyiz.’ diyerek mi FETÖ ile mücadele ediyor?

Bu bağlamda üzülerek belirtmeliyim ki  Sayın Milli Eğitim Müdürünün ‘Yıldız’ı Parlıyor (!)

Not: Birisi çıkıp ‘Alpaslan Kuytul hocamı yedirmem!’, bir diğeri çıkıp ‘Adnan Oktar hocamı yedirmem!’, bir başkası  çıkıp ‘Nurettin hocamı yedirmem!’, bir başka diğerleri de çıkıp ‘şu hocamı bu hocamı yedirmem!’  derse bu devletin hali nice olur... Herkesin kendisine gelmesi lazım...

Atatürk haklıymış, yaşadık ve gördük,  ne diyordu:

‘’Efendiler ve ey millet, biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz. En doğru en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır."

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.