banner406
banner396
29 Kasım 2012 Perşembe 23:40
Müdür ve Öğretmenleri İlgilendiren Karar

Balıkesir İdare Mahkemesi, Balıkesir'in Havran İlçesi Şehit Eyüp Karataş İlköğretim Okulu müdürü olarak görev yapan üyemizin 1702 sayılı Kanun'un 22/3 maddesi uyarınca “Bir günlük maaş kesim” cezası ile tecziyesine ilişkin Havran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işleminin iptali için açtığımız davayı sonuçlandırarak, dava konusu cezanın iptaline karar verdi.
Mahkeme, 2011/1887 esas ve 2012/1814 sayılı kararında, “… disiplin amirlerince disiplin cezasına konu olabilecek eylemin tespiti halinde usulüne uygun olarak soruşturma açılarak yasal süresi içinde soruşturmanın tamamlanmasını müteakip oluşturulan raporun yönetmelik hükmünde belirtilen sorumluluk çerçevesinde değerlendirilerek ilgili hakkında işlem tesis edilmesi gerekeceği açıktır. Olayda, disiplin amiri olan Havran İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından savunması alındıktan sonra aynı disiplin amiri tarafından dava konusu işlemin tesis edildiği anlaşılmaktadır. Bu durumda davacı hakkında soruşturmacı tayin edilip soruşturma raporu alındıktan sonra disiplin amirince cezalandırılması konusunda bir ceza verilmesi gerekirken, olayda soruşturmacı tayin edilmeksizin ve usulüne uygun bir soruşturma yapılmaksızın disiplin amirince davacının doğrudan savunması alınarak tesis edilen dava konusu disiplin cezası işleminde ve bu işleme karşı yapılan itirazın reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” ifadelerine yer vererek, dava konusu cezayı iptal etti.
Eğitim-Bir-Sen olarak, dava dilekçemizde, Havran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce bir günlük maaş kesim cezasının verilebilmesi için gerekli olan kasıt unsurunun oluşmadığını, isnat edilen fiilin bir an için işlendiği düşünülse dahi üyemizin geçmiş hizmetlerinin göz önüne alınarak bir alt ceza ile tecziyesinin gerektiğini, işlemin açıkça hukuka aykırı olduğunu ve cezaya istinaden kesilen tutarın yasal faiziyle birlikte tazminine karar verilmesi gerektiğini belirtmiştik.


Son Güncelleme: 29.11.2012 23:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.