banner383
25 Şubat 2016 Perşembe 13:14
Müdür Yardımcılarına Nöbet Ücreti Yok

 Bilindiği gibi 23.08.2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve sosyal Haklara ilişkin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmenin  “Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” başlıklı ikinci bölümünün 22. maddesinde; “ (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.” Hükmü yer almaktadır.

       Bu hüküm kapsamında Müdür yardımcılarına da ek ders ödeneceği değerlendirilmektedir. Hatta Okul Müdürleri ve Müdür Baş Yardımcıları’na ödenmeyecek olması da eğitim camiasında haksızlık olarak değerlendirilmiş ve büyük ses getirmiştir. Bu kapsamda örgün eğitim kurumlarında görev yapan müdür yardımcıları da nöbetle ilgili ek derslerini Ocak ayı içerisinde almışlardır.

      Eğitim camiası Müdür yardımcılarının nöbet ücretini alırken Okul Müdürleri ve Müdür Başyardımcılarının alamamasındaki haksızlığı tartışırken ve Bakanlığın bir an önce bu garipliği düzeltmesi beklenirken İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Kütahya Valiliğine 23.02.2016 tarihinde gönderdiği görüş yazısı ile Okul Öncesi Eğitim Kurumları ile İlköğretim Kurumlarında görev yapan müdür yardımcılarının da nöbet görevi adı altında ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün olmadığını belirtmiştir.

       Yazıdan anladığımız kadarıyla Bakanlık  Toplu Sözleşmenin 22. maddesinde yer alan “ilgili mevzuatına göre” ibaresine atıfta bulunarak Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları önetmeliği’nde Müdür yardımcısının nöbet ile ilgili net olarak görevi belirtilmediği için fiilen nöbet tutmadığını dolayısıyla nöbet için ek ders ücretinden yararlanamayacağını değerlendirmektedir.

       Sonuç olarak bu görüş yazısı kapsamında Nöbet için ek ders ücreti alabilecek olanlar sadece Ortaöğretim Kurumlarında görev yapan müdür yardımcılarıdır. Çünkü Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin  Müdür yardımcısı, görev yetki ve sorumluluklarını düzenleyen 80. maddesi c bendinde “ Kendisine verilen nöbet görevini yürütür, nöbetçi öğretmen ve öğrencileri izler, nöbet raporlarını inceler, varsa sorunları müdür başyardımcısına ve müdüre iletir.”denilmektedir.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M.Yardımcı 1 yıl önce

Hem okulu açıp kapat,gelmeyen öğretmenlerin dersine gir okulun bütün yükünü çek sonra müdür yardımcısı hak etmiyor olsun.

Misafir Avatar
m. yardımcısı 1 yıl önce @M.Yardımcı

boş derse gerçekten giriyormusunuz hocam.. yoksa öğretmenin birine bakıver, ödevlendir mi diyorsunuz... gerçekten öyle ise m. yardımcısına siz gireceksiniz mi diyelim..

Beğenmedim! (5)
Avatar
HALİS GENÇ 1 yıl önce

her okulda müdür yardımcıları (ilkokulllarda) her gün nöbet görevi yapıp nöbet defterini imzalamaktadır.Yani haftanın beş günü nöbet tutup 2 saat ücret almaktadır BİGİLERİNİZE

Avatar
bilgin 1 yıl önce

VAllahi ebs bizi kandırdı.Ali Yalçın çıkıp açıklama yapsın.Lise müdür yardımcısına var İlköğretime yok.YAZIKLAR OLSUN .EBS den derhal istifa edecem

Avatar
Kürşat 1 yıl önce

kelime oyunlarıyla insanların haklarını gasp ediyorlar yazıklar olsun, sendikaların bu konuda tepkilerini merak ediyorum

Avatar
müdür yardımcısı 1 yıl önce

Yazıyı tersinden okursak nöbetçi öğretmeni ve öğrencileri izlemeyeceğiz o zaman.

Misafir Avatar
hocam 1 yıl önce @müdür yardımcısı

sizin denetleme göreviniz müdür tarafından verilmiş. diğer görevler içinde fazladan ücret isteyin. sınıf defterlerini kontrol için mesala.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
ilber 1 yıl önce @müdür yardımcısı

artık sorumlu değilsin hocam bir sıkıntı olursa nöbetçi öğretmen halleder sana birşey diyen olursa delilin o görüş yazısı benim nöbet diye bir görevim yokmuş der işin içinden çıkarsın.

Beğenmedim! (1)
Avatar
YAR 1 yıl önce

BENCE OKULUN BÜTÜN KAHRINI M.YARDIMCISI ÇEKİYOR.ALMALI

Misafir Avatar
tabi tabi 1 yıl önce @YAR

müdür yardımcılarına fazladan 2 saat yazılırsa. bize de müdür yardımcısının en düşük haftalık 3 saat ek dersini versinler. fitleyelim.. o fazladan saati ne için alıyorsunuz ? yönetim için değil mi.. nöbet defterine,sınıf defterine okulun yazılarına vs... işlere para isteyecekseniz.... pardon ama müdür yardımcısı öğretmenden neden fazla ek ders alıyor o zaman ?

Beğenmedim! (4)
Avatar
murat 1 yıl önce

ne güzel bundan sonra nöbet tutmayacağız demek ki ilköğretimde süpermiş dava açsalar kaybederler nasılsa görev tanımında yokmuş

Avatar
ala 1 yıl önce

hamza bey olanı da vermez alan değişikliği hakkını bile vermez