banner396
29 Mart 2016 Salı 09:33
Müdür Yardımcılarının Nöbet Ücreti Muamması
23 Ağustos 2015 tarih ve  29454 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşmenin 21. Maddesinde belirtilen; “Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti MADDE 22- (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.” Denilmişti. Ancak Şubat ayının sonunda 23.02.2016 tarih ve 2082218 sayılı MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Yazısında “Okul öncesi eğitim kurumları ile ilköğretim kurumlarında görev yapan müdür yardımcılarının, nöbet görevi adı altında ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.” Olaya diğer taraftan baktığımızda okulların belkemiği olan Müdür yardımcıları yıllardır nöbet tutuyor mu? TUTUYOR! Her işin peşinden koşuyor mu? KOŞUYOR! Nöbet defterini ilk imzalayan o olmuyor mu tabiî ki oluyor…

MEVZUAT NE DİYOR?

"Okul müdürünün görev, yetki ve sorumluluğu MADDE 39 - (1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda diğer çalışanlarla birlikte müdür tarafından yönetilir. Müdür; okulun öğrenci, her türlü eğitim ve öğretim, yönetim, personel, tahakkuk, taşınır mal, yazışma, eğitici ve sosyal etkinlikler, yatılılık, bursluluk, taşımalı eğitim, güvenlik, beslenme, bakım, koruma, temizlik, düzen, nöbet, halkla ilişkiler ve benzeri görevler ile Bakanlık ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince verilen görevler ile görev tanımında belirtilen diğer görevlerin yerine getirilmesini sağlar. Müdür yardımcısı MADDE 41 - (1) Müdürün ve müdür başyardımcısının olmadığı zamanlarda müdüre vekalet eder. Müdür yardımcısı, görev tanımında belirtilen görevler ile müdür tarafından verilen görevleri yerine getirir." Müdürün görev ve sorumluluklarında Nöbet görevlerinin yerine getirilmesini sağlar yazıyor. İlk olarak Nöbetçi Müdür Yardımcısı görevlendirilir ardından nöbetçi öğretmenler görevlendirilir. Yukarıdaki hükümler her ne şekilde değerlendirilirse değerlendirilsin çıkarılacak ortak sonuç: okul müdürü tarafından verilen nöbet görevini fiilen yerine getiren bütün müdür yardımcılarına nöbet ücretinin ödenmesi gerektiğidir. Çünkü Müdür Yardımcıları Nöbeti tutuyor ve bu işi fiilen yapıyor. Sendikaların seslerini yükselterek, Bakanlığın bu sorunu acilen çözmek adına önümüzdeki haftadan itibaren mart ayı ek dersleri yapılacak olması nedeniyle bir yazı, genelge adına ne denirse yayınlayarak sorunun çözülmesi için adım atılmasını sağlamalıdır.

 kamuhabermerkezi.com

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2016-03-29 12:40:58

Bu konuda tek bir sendika sesini çıkarmıyor neden ? Sendikacılık ses çıkarıp hak aramaksa bu konuda susmak neyin nesi ?

Avatar
adalet 2016-03-29 21:32:22

artık nöbet defteri imzalamıyorum çıkıp koridorda bağırmıyorum kafam rahat.eğitim birsene de yazıklar olsun

Misafir Avatar
eylül 2016-03-30 05:04:36 @adalet

nöbet tutan 1 tane idareci görmedim. hele bağıranı hiç. sadece kağıt üzerinde nöbetçi.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Yanılıyorsun 2016-03-29 20:45:58

Eğitim iş bu konuda sesini çıkaran sendikadır. İyi takip edin lütfen.