banner406
banner396
18 Mart 2014 Salı 12:10
Müfettişler Rahatsız
 Son günlerde yazılı ve görsel basında tartışılan Maarif Müfettişlerinin görevleri konusunda kamuoyuna gerçekleri açıklamak istiyoruz.

 

 

Anayasa, yasa ve yönetmeliklerle, resmi ya da özel bütün eğitim kurumlarında denetim yapmak görev ve yetkisi Millî Eğitim Bakanlığı´na verilmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı, bu kurumların, eğitim öğretim faaliyetlerini mevzuat hükümlerine uygun olarak yürütüp yürütmediğine ilişkin denetim ve gözetimlerini, Maarif Müfettişleri aracılığıyla gerçekleştirir.

 

            Bakanlığımız, geçen hafta özel öğretim kurumlarında aşağıda yer alan soruları içeren bir inceleme başlatarak, konuyla ilgili maarif müfettişlerini görevlendirdi. Müfettişlerimiz,  öğrencilerimize aşağıda yer alan;

 

“1- Okulda veya sınıfta öğretmenler ve yöneticiler tarafından siyasî propaganda yapılıp yapılmadığı, bu propaganda doğrultusunda öğrencilerin yönlendirilmeye çalışılıp çalışılmadığı,

 

2-Devlet erkânına yönelik olarak iftira, kin ve nefret uyandırıcı ifadelerin kullanılıp kullanılmadığı,

 

3-Farklı siyasî tercihleri olan öğrencilerin kurumdan uzaklaştırıldığına şahit olup olmadıkları” hususlarında sorular yönelttiler.

 

            Meslek ilkeleri ve kuralları gereği, Müfettişlerimiz, öğrencilerimize yukarıda yer alanlardan farklı bir soru soramazlar. Maarif Müfettişlerinin verilen görevin dışına çıkarak farklı sorular sordukları öne sürülüyor ise yargı yolu açıktır. Şikayetçiler iddialarını gerçekçi ve inandırıcı kanıtlarla desteklemek durumundadır.

 

Gerçeği yansıtmayan, benzer üslûp ve yöntemlerle bazı medya organlarına servis edilen bu iddiaları, sadece kendilerine verilen görevi yapan maarif müfettişlerimizi yıldırmaya yönelik sistematik bir kara propaganda çalışması olarak görüyoruz. Müfettişlerin görev yapmalarını engellemek Türk Ceza Kanunu Kapsamında suç olup, bu kişilere karşı ceza davası açma hakkımız saklıdır.

 

Meslektaşlarımızın yaptıkları görevi çarpıtarak haberleştiren, kamu görevlilerinin görevlerini yapmasının engellenmesini teşvik eden, alenen yalan haber yapan bu yayın organları hakkında da suç duyurusunda bulunma hakkımız da vardır. 

 

150 yıllık bir geçmişe sahip olan Maarif Müfettişleri olarak, bugüne kadar bize verilen görevleri yasalar çerçevesinde yerine getirdik. Bundan sonra da anayasa ve yasalara bağlı kalarak görevimize aynı sorumluluk bilinci ile devam edeceğiz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

     

Müfettişler Derneği Yönetim Kurulu

Son Güncelleme: 18.03.2014 12:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.