banner406
banner396
20 Eylül 2015 Pazar 13:08
Mükemmel Bir Öğretmenin Temel Alışkanlıkları
 En basit ifadeyle, mükemmel bir öğretmenin alışkanlıklarının en temel özellikleri, bu alışkanlıkların pozitif olmaları ve öğrencilerin genellikle eğitimin ve sınıfın merkezinde olmalarıdır. Kendi alışkanlıklarım hakkında daha bilinçli olmaya başladığım zaman bir öğretmen olarak performansım yükseldi. Alışkanlıkların gücü çok fazladır ve alışkanlıklar mükemmelliği güçlendirir. Bunu o kadar ciddiye aldım ki, birer alışkanlığa dönüşüp otomatikleşene kadar çeşitli rutinler oluşturmak için bazımobil uygulamalar bile kullandım.
Sınıfınızı hazırlarken rutinlerinizi planlayın. Şunları dikkate alın:
Evrak ve kağıt işleri
Sınıftaki öğrencilerin hareketi
Temel işleri halletmek için saat belirlemek
Başarılı öğretmenler bu işleri sihirli bir şekilde yaparlar. Sihirleri rutinlerinde gizlidir. İşte size yardımcı olabilecek bazı rutinler:
Başarılı Bir Çalışma Akışı Oluşturmak
Çalışma akışı; adı üzerinde, sınıfınızdaki çalışmaların nasıl aktığını gösterir. Bu rutinleri oluşturmanın bin bir yolu bulunur. İşte benim işime yarayanlar:
Sınıf Prosedürleri
Oldukça gerekli olan sınıf prosedürleri deyince aklınıza kurallar gelmesin. Prosedürler, bütün sınıf tarafından paylaşılan alışkanlıklardır. Öğrenciler nasıl müsaade isteyebilirler? Nasıl telafi çalışmaları yapabilirler? Sınıfa nasıl girer ve nasıl çıkarlar?
Yedek Öğretmen El Kitabı
Aşağıdakiler hakkında bilgi içeren bir yedek öğretmen el kitabı yaratın:
Sınıf prosedürleri
Ders planının temel öğeleri
Katılım
Yardımcı öğretmenin yapması gereken her şey
Hastalandığınızda hazırda bazı acil ders planlarınız olsun.
Öğrencilerin Yaptığı Çalışmalar
Günümüz sınıfları hem fiziksel bir alanda hem de online bir alanda yaşıyor. Öğrenciler bitirdikleri çalışmaları her iki alanda da nereye koymaları gerektiğini bilmeli. Çalışmalar henüz “tazeyken” not vermeli ve bu notları öğrencilere bildirmelisiniz.
Tasarım Atölyesi Malzemeleri
Eğer tasarım saatiniz ya da tasarım atölyeniz varsa, malzemeleri organize edilmiş ve etiketlenmiş bir şekilde korumak işinizi kolaylaştıracaktır. Malzemeleri kullanan öğrenciler onları tekrar toparlamalı ve yerlerine kaldırmalı. Bu prosedür olmadan öğretmenden çok hademeye dönersiniz.
Ders Planlama
Bütün yılınızın taslağını çıkarın. Ardından aylara, sonra haftalara ve günlere göre planlayın. Ulaşmayı hedeflemediğiniz bir şeye ulaşamazsınız. Gelecek haftanın derslerini Çarşamba ya da Perşembe’den planlayın. Bu zordur, ama ileriyi planlamak hafta sonları daha fazla dinlenmemizi sağlar.
İş Yönetimi
Yüksek performans gösteren insanların bir iş yönetimi sistemine ihtiyacı vardır. Çoğu iş yönetimi sistemleri şunları içerir:
“Kağıt” işlerini halletmek
Listelere “yapılması gerekenler” öğesini eklemek
Önümüzdeki hafta ya da ay için öncelikli işleri belirlemek
Bence yapmanız gereken işleri yönetmenize yardım eden her şey iyidir. Hepsinden faydalanın.
Veli İletişimi
Benim deneyimlerime göre velilerle iletişim kurmayan öğretmenler hayal kırıklığına uğrar. İletişim kurmayan öğretmenler, sürekli daha fazla bilgi için “yalvaran” ebeveynlere sinirlenmeye başlar. Öğrenciler, ebeveynlerine nadiren öğretmenlerinin onların neleri bilmesini istediğini söyler. Ebeveynlerle iletişim bizim işimizdir. Bu yüzden bu işi bizim adımıza yapması için ebeveynleriyle güçlü bir ilişkisi olan ama belki de olmayan öğrencilerimize bel bağlamamalıyız.
Bütüncül-sınıf iletişimi: Proaktif olmak negatifliği önler. Velilerinizi tanıyın ve öğretmenle nasıl bir iletişim kurmak istediklerini bilin. Her sınıf için iki haftalık e-mailler gönderirim. Ebeveynler sürprizleri sevmez.
Güzel ilişkiler kurun: Ebeveynler çocukları başarılı olduğunda kutlamayı da çok sever! Bir çocuğun harika bir şey yaptığını gördüğünüzde her ebeveyne bu konuda bir e-mail göndermek için zaman ayırın. Yolu “pozitif” taşlarla döşerseniz, bir probleminiz olduğunda bu yol size yardım edecektir.
Rutin Bir Değerlendirme Makinesine Dönüşmek
Not Verme
“Kağıt” işlerini halletmek ve not defteri verilerini girmek için belli bir zamanınız olsun. Zamanında değerlendirme ve velilerle zamanında iletişim düşük performansı önleyecektir.
Değerlendirmeler Hakkında Öğrenci Geribildirimi
Tanıdığım bir profesör öğrencilerinin kendi kendilerini değerlendirmelerine izin veriyor. Bence dahice bir uygulama! Ben de denedim. Büyük ödevler ve ya da sınavlarla ilgili öğrenci geribildirimi almak kendimi geliştirmeme inanılmaz yardımcı oldu.
Öz-değerlendirme
Sokrates, “Sorgulanmayan yaşam, yaşanmaya değmez” diyor. Bence sorgulanmayan sınıf da gelişmez. Bir günlük tutun. Yaptıklarınız üzerinde tekrar tekrar düşünün. Önümüzdeki sene için notlar alın. Gelecek hafta için notlar alın. Hafta boyunca notlar almak için masamda bir “öğretme fikirleri günlüğü” tutuyorum. Bu günlüğü, bir sonraki haftayı planlarken kullanıyorum ve yılın sonunda notlarımı gözden geçiriyorum.
Mükemmel İnsanların Kişisel Alışkanlıkları
Kişisel Öğrenme Ağı Oluşturmak
Okuyan insanlar lider insanlardır. Başarılı olmak için kişisel öğrenme ağınızı kurun. Bu ağın içine şunları ekleyebilirsiniz:
Kitaplar
Dergiler
Flipboard dergileri
Facebook grupları
Twitter söyleşileri
Gelişmek istiyorsanız, öğrenmek zorundasınız. Öğrenmek istiyorsanız, hayatınıza mükemmel kaynakları ve insanları katmalısınız. En çok kimlerle zaman geçiriyorsanız, siz de zamanla bu kişilere dönüşürsünüz. Bu yüzden başarılı insanlarla zaman geçirin.
En İyi Uygulamaları Paylaşmak
Eğitimi önemseyen eğitimciler her zaman paylaşır. Eğer öğreniyorsanız ve keşfediyorsanız, öğrendiklerinizi paylaşmak için zaman ayırın.
Fiziksel Sağlık Rutini
Beş dakikalık fiziksel egzersiz bile ruh halinizi düzeltebilir. Oturmaya artık “yeni sigara” deniyor. Egzersiz stresle başa çıkma gücümüzü geliştirir ve daha iyi uyumamızı sağlar. Potansiyelinizi en iyi şekilde ortaya koymak için en iyi şekilde dinlenmeniz gerekir.
Özel Hayatınızı Düzenlemek
Özel hayatınızdaki düzenin seviyesi okuldaki hayatınızı etkiler. Çoğumuz için, okulda stres yaşadığımızda evdeki hayat da karmakarışık bir hale gelir. Ev “cephesinde” bana en çok şunlar yardımcı olur:
Yemekleri önceden planlamak
Takvimimi aylık olarak planlamak
Ev işi halletmek
Bazı öğretmenler evdeki karmaşa ile mutlu mesut yaşıyor gibi görünürler. Ben onlardan biri değilim. Siz de kendinizi bilin. Evde ihtiyacınız olan huzura kavuşmak için adımlar atın.
Rutinler Sizi Kısıtlamak Yerine Özgürleştirir
Alışkanlıklarınız sizi olağan dışı yapar. Alışkanlıklarınız aynı zamanda bocalamanıza da sebep olabilir. Evrenin değişmez “Ne ekersen, onu biçersin” kuralı, alışkanlıklara uyarlandığındaki kadar doğru olmamıştır herhalde. İşimi yaparken şunu öğrendim: Alışkanlıklarım ne kadar iyiyse, daha iyi bir öğretmene dönüşmek için o kadar özgür oluyorum. Güvenilir alışkanlıklar zihninizi dağınıklıktan kurtarır ve en yüksek seviyelerde performans göstermenizi sağlar.
Bu okul yılını planlarken gelişmenizi sağlayacak temel alışkanlıklar üzerine kafa yorun ve planlayın. Küçük bir uyarı: Alışkanlıkları değiştirmek zor olabilir. Alışkanlıklarınızı değiştirin, sınıfınızı değiştirin, hayatınızı değiştirin.

Alıntı: egitimpedia.com
Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/essential-habits-excellent-educator
Son Güncelleme: 20.09.2015 13:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.