banner406
banner396
10 Mart 2013 Pazar 14:53
Nabi AVCI Müsteşar Olarak Emin KARİP'i İstiyor
 Milli Eğitim Bakanlığında üst düzey bürokraside değişim bu ay içerisinde gerçekleştirilecek. Meb'in ithal bürokratları tribünlere alınmaya başlandı. Müsteşar yardımcılarında Halis ve Birol Bey ilk bırakacak isimler oldu...
MEB'de düğüm Müsteşar atamasından sonra çözülecek.
Müsteşarlık makamı için Nabi Hoca'nın ,Talim Terbiye Kurulu başkanı Prof.Dr. Emin KARİP ismi üzerinde duruduğu ve bu kişiyi Müsteşar yapmak istediği süpriz olarak karşılanmadı. Akademisyen kökenli Bakanların en büyük isteği akademisyen bürokrat oluyor. Hatırlanacağı üzere DİNÇER döneminde grup başkanları bile doktoralı ama eğitimci olmayan seçiliyordu.
Emin KARİP , Hüseyin ÇELİK döneminde TTK üye olarak görev yapmıştı. Daha sonra Ziya Hoca, Servet Hoca ile birlikte bırakmıştı. DİNÇER döneminde ise tekrar TTK Başkanlığına getirilmişti.
Emin KARİP ismini DİNÇER döneminde 4+4+4 sisteminin oluşturan akademisyen olarak görmüştük. Emin KARİP Hoca , Talim Terbiye Kurulu başkanı olmasına rağmen Hocalığı bırakamamıştı. Kurul başkanlığı ile braber üniversitelerde ders vermeye devam etmişti.
Emin Hoca'nın ülkemizde tartışılmaz bir akademik kariyeri var. Ancak akademisyenlerin en büyük dezavantajı sahayı iyi tanımıyor olması Emin Hoca'nın ders çizelgelerinde ortaya çıkmıştı.
4+4+4 sistemi için hazırlamış olduğu ders çizelgeleri ve özellikle seçmeli dersler başta ikili eğitim yapan okullar olmak üzere taşıma merkezli okullarımızda sistemi tıkamıştır.
Yine Emin Hoca'nın 4+4+4 sistemini yapılandırırken sürekli Avruba ülkelerinin ders saatleri ve öğretmenlerin çalışma süreleri üzerinden karşılaştırma yapması ve ülkemize uygulamaya çalışması da tutmadı. Keza Avrupa ülkeleri ile ders saati sayısını karşılaştıran Emin Hoca , Ülkemizin eğitim kadrosu , yönetici profili , eğitimcilerin özlük hakları ve okulların fiziki yapıları ile ülkemizin fiziki ve sosyal yapısını göz önüne almadan sadece matematiksel karşılaştırma yapması sistemin tıkanmasına neden olacaktır.
TTK Ders programlarından öte sadece ders çizelgeleri üzerinde kafa yorması ve yine 4+4+4 sisteminde seçmeli derslerin seçimi , ders kitapları ve dersi verecek öğretmenlerin planlanması konusunda başarı sağlanamadı. Yaklaşık 5 aydır okullarımızda seçmeli dersler sadece kağıt üzerinde işleniyor. Derslerin notla değerlendirilmemesi , kitaplarının olmaması gibi eksiklikler bu dersleri sosyal kulüp etkinlikleri gibi verimsiz hale getirmiştir.
Yine Ortaokul ve Liselerimizde seçmeli derslerin kitaplarının şimdiden belirlenmesini isteyen bürokratların , öğrencilerin seçmeli dersleri dönem başında seçtiğinin farkında olmaması ve öğrencilerin gelecek yıl okutulacak kitaplarının bile belirlenemeyecek olması çok büyük acemiliktir.
Milli Eğitim Bakanlığında akademisyenler mutlaka olmalıdır. Akademisyenlerimizin bir sözü bile eğitimde bir çağ açıp bir çağı kapatacak etkiye sahiptir.
DİNÇER döneminde ki en büyük sorun , Merkez Teşkilatı yöneticileri ile taşra teşkilatının aynı dili ve aynı duyguları paylaşamıyor olmasıydı .
Milli Eğitim Bakanlığında Müsteşarlık makamı ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü makamına gelecek kişi öğretmenlik yapmış , il ve ilçelerimizde okul müdürlüğü , il ve ilçe müdürlüğü yapmış tabanın sorunlarını bilen kişiler olmalıdır.
Öğretmenlerin en büyük sorunu : Öğretmenlerimiz MUTSUZ !
İdarecilerimizin en büyük sorunu : Güven sorunu ve itibar sorunu !
Şimdi siz , taşra teşkilatında mutsuz olan öğretmeni anlayacak onların dertleriyle dertlenecek birisini bu makama getirmezsiniz , siyasi hayatınızın ve getirdiğiniz bürokratlarında son noktası MEB olacaktır.
MEB'de başarısız olmuş siyasetçilerin ve bürokratların MEB son durağı olmuştur...
Sonuç olarak ; Müsteşarlık makamı için Nabi Hocamız Emin KARİP ismiyle çalışmak istediği ön plana çıkıyor. Eğitimciler ise genel itibariyle kendi içlerinden birisini bu makamda görmek istiyor. Artık öğretmen kökenli birisinin Müsteşar olmasını istiyor.
İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRÜ VEFA BARDAKÇI OLABİLİR
MEB'de en kritik ikinci koltuk olan İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü için en güçlü aday İzmir İl Müdürü Vefa BARDAKÇI görünüyor. Vefa BARDAKÇI'yı Eğitimbirsen'in çok istediği biliniyor.
MEB'de bu ay içerisinde Müsteşarlık makamı ve İnsan Kaynakları makamlarında değişiklik yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. MEB'in Yönetici Atama yönetmeliği gibi bir iki acemi ve uygulanabilme imkanı olmayan yönetmeliğini daha bu ekip yayınlarsa Bakan Bey'in tüm olumlu imajı yerle yeksan olur...

NOT: Bu haberimizi toplum mühendisliği yapılıyor diye eleştirenlere cevabımız , biz sadece sitemize giren eğitimcilerin isteklerini ve beklentilerini bu haberler aracılığı ile kamuoyuna duyuruyoruz. Müsteşarlık makamı için bir anket düzenledik. MEB Müsteşarı olarak eğitimciler nasıl bir bürokrat görmek istiyorlar bu ankete katılarak görüşlerini yansıtabilirsiniz.


Kamudanhaber.com
Son Güncelleme: 10.03.2013 14:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Burak Dik 2013-03-10 22:21:51

emin hocanın bir öğrencisi olarak söylüyorum onu tanımadan yorum yapmayınız.

Avatar
mutsuz öğretmen 2013-03-11 18:37:18

sayın bakanım ne olur bir açıklama yapın alan değişikliği nasıl olacak haziranda yapılacak dedi. ne zaman nasıl olacak? kadroları açık okullar yayınlansın .eş durumundan alan ddeğiştirdim tekrar ailemden ayrılmak istemiyoryum hem ailemle hem mezun olduğum alanda çalışmak istiyorum.lütfen bir açıklama yapın çok yoruldum bilmediğim bir alanda çalışmaktan. sağlığımız bozuldu mide krampları,uykusuzluk ,huzursuzluk geleceğin ne olacağını bilmeme beni kahrediyor lütfeen açıklama yapınnnn