banner406
banner396
11 Mart 2013 Pazartesi 08:34
Nedir Bu Branş Öğretmenlerinin Çektiği!!!
 Milli Eğitim Bakanı değişti ama uygulayıcılar olan müsteşar ve diğer bürokratlar hala aynı duruyor ve birçoğunun MEB kökenli olmadığı biliniyor.MEB kökenli olmayan ve Öğretmenlik mesleğini icra etmemiş,Okul-Öğrenci sorunlarıyla uğraşmamış insanlardan ancak bu sonuç beklenirdi.Buna şükür etmemiz gerekir sanırım daha kötüsü olabilirdi diye! MEB temeli olan ve saha da bu işi uygulayan herkes 4+4+4 ten genel anlamda memnun ama uygulama noktasında büyük sıkıntılar yaşanmaktadır.Kademeli geçişin uygun olacağı defalarca söyelsense de bir gecede yeni sisteme geçme kararı alınmış ve hemen uygulamaya konulmuştur.Bu sene birçok ilde sorunların yaşanması bu yüzdendir.Okullar Kağıt üzerinde ayrıştırılmış hatta isimleri bile değiştirilmiştir ama Fiziki olarak çoğu okul aynen devam etmekte buda gerek Okul idaresi gerek öğretmenler açısından karmaşık bir hal almaktadır.

4X3 sisteminde SINIF ÖĞRETMENlerinin Norm Fazlası olcağı belirtilmiş bunun Önlenmesi defalarca ve çeşitli sendikalarca dile getirilmiştir.Ancak MEB kökenli olmayan uygulayıcı Bürokratlar bu eleştirilere Kulak Tıkamış hatta İDEOLOJİK yaklaşıyorlar diye eleştirmişlerdir.
Uygulama noktasında Sınıf Öğretmeni Norm Fazlalılığı belirmiş bu arkadaşlarımız sıkıntılarını gidermek için ALAN Değişikliği diye bir İCAT geliştirilmiştir.
Okulunda Norm Fazlası olan Öğretmen Arkadaşlarımız ALAN DEĞİŞİKLİĞİNDE haklı görsekte Norm Fazlası olamayan sırf Köyden,Kasabadan kurtulmak için ALAN Değiştiren arkadaşları haklı görmermiz mümkün değildir.Evet DOĞU ANADOLU Başta olmak üzere Ülkemizin en ağır iklim şartlarında görev yapan ÖĞRETMEN Arkadaşlarımızın hakkını teslim etmek gerekir.Ama bu sorun ALAN DEĞİŞKLİĞİ ile değil belirli bir yılı dolduran arkadaşlarımızın İL DIŞI tayinlerinde Öncelik verilerek yapılailirdi.
Köy okullarında tek başına görev yapan:Okullarında Öğretmen,idareci,hizmetli ve memur gibi görevleri tek başlarına yerine getiren arkadaşların derdini anlamamak görmezden gelmek olmaz.Onların haklarını teslim etmek gerekir.

Alan değiştiren bu arkadşlarımıza birde yeni Milli Eğitim Bakanının getirdiği ve toplumun beklediği Şubat Ayı Özür grubu ataması hakkı verildi. Alan değişikliği yaparak gitti Okulda bir yılını bile doldurmayanlar tayin isteyerek başka bir kuruma geçtiler.

Eş durumunda İL DIŞI tartışılmayacak bir haktır ama İl İçinde Özeliikle Büyükşehirlerde merkez ilçeler arasında yapılan eş durumu değişikliğini anlamak mümkündeğildir.Hadi yine yapıldı diyelim bari Öğretmenlerin göreve başlaması Okullar kapanınca olsun.Şuan birçok okulda Branş öğretmeni açığı oluştu.
Yıllarca BRANŞ Öğretmenliği yapmış kişiler tayin istedikleri yere atanmadılar? Nedeni İNHA Listelerinde ortaya çıktı.Birçok Okula ALAN DEĞİŞTİREN SINIF ÖĞRETMENLERİ BRANŞ ÖĞRETMENİ OLARAK ATANDI.
Örneğin Adana da Merkezi birçok okula Branş Öğretmeni değil ALAN DEĞİŞTİREN SINIF ÖĞRETMENİ atandı.

ALAN DEĞİŞTİREN birçok öğretmende şuan Okullarda yeni ALANlarına alışmaya çalışıyorlar ama malesef çoğunun Sıkıntı yaşadığı duyumları alınmakta.Hatta birçoğu Mahkemeye giderek ALAN DEĞİŞLİKLERİNİ İptal ettirmek istiyorlar.

Alanı,dalı,Branşı ne olursa olsun ÖĞRETMEN olmak öyle kolay bir iş değil.İhtisas isteyen bir Meslek.Aynı meslektende olsalar bir ALAN Öğretmenin başka bir ALANda çalışması hem Pedogojik hemde uygulama açısından pek kolay değil.10-15 yıl 7-12 yaş grubunu okutup birden 12-15 yaş grubuna ders anlatmak öyle kolay değil.

BRANŞ Öğretmenlerinin özellikle İL İÇİ ÖZÜR gruplarında Hakları yenmiştir.Bir yılını doldurmayan ALAN DEĞİŞTİREN SINIF ÖĞRETMENLERİ puanlarının çok olması sebebiyle birçok okulda BRANŞ Öğretmeninin önüne geçmiştir.

Kamuoyu ve değerli MEB Bürokratlarına biraz EMPATİ kurmalarını istiyorum.
Saygılarımla

Bayram GÜR
Sosyal Bilgiler Öğretmeni
bayram.gur@gmail.com
Son Güncelleme: 11.03.2013 08:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
alan değişikliği 2013-03-11 08:44:26

çok yerinde bir uygulama devletimiz öğretmen ve zaman tasarrufu yapmıştır haksız ve hukuksuz bir uygulama yapmamıştır ...

Avatar
mstf... @alan değişikliği 2013-03-11 09:43:04

genelgeler yönetmelikler kanunun üstünde mi hocam ? eger boyle ise hukuk devleti diye bir sey yoktur demektir ... herhangi bir branşın nasıl olunacagı belli buna ragmen ! bir öğretmen çıkarı için konuşmamalı ....

Avatar
ali @alan değişikliği 2013-03-11 15:11:45

umarım çocuğunun derslerine sınıf öğretmeni iken alan değiştirmiş matematik, fizik, kimya, edebiyat öğretmenleri girer de hakkı hukuku o zaman değerlendirisin.