banner406
banner396
26 Mayıs 2013 Pazar 09:47
Nöbet Eylemi Meclis Gündeminde
 

CHP Manisa Milletvekili Öz'den Öğretmenlere destek: “Nöbetiniz emeğiniz, hakkınızı savunmak görevimiz”

Manisa Milletvekili Sakine Öz, “nöbetçi öğretmen” uygulamalarının hukuki dayanağının bulunmadığı iddiasından hareketle, nöbet tutan öğretmenlere bu görevleri karşılığında ücret ödenmesinin sağlanmasına yönelik çalışma yapılmasını talep eden önerisini Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile paylaştı ve bazı sorular sordu.

Milletvekili Sakine Öz tarafından verilen ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesinde şu ifadeler yer aldı; “Anayasamızda ya da ilgili yasalarda çalışma düzenine dair açık bir hüküm bulunmadığı hallerde, üst normun açıkça atıf yapmadığı bir düzenlemeyi yönetmelik, yasama yerine geçerek belirleyemez ve genel kural koyamaz. Bu durumda, çıkarılan yönetmelik yasaya veAnayasaya aykırılık içerir.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda çalışan öğretmenlerin ‘nöbet görevleri'ne ilişkin olarak, çeşitli yönetmeliklerde bazı ifadeler yer almakla birlikte, bu yönetmeliklerin dayanağı olan kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde öğretmenin nöbet görevine ilişkin hiçbir düzenleme yer almamaktadır.

-“Emek-ücret” dengesi-

Yasal dayanağı bulunmayan, “emek-ücret” dengesini yasayla gözetmeyen bir düzenlemenin içeriğinin yönetmelik yoluyla belirlenmesi hukuk devleti ilkesine aykırıdır.”

Manisa Milletvekili Öz, “Okullarımızda öğretmenlerin tuttuğu nöbetlerin yasal statüye kavuşmaması, nöbetlerin ücret kapsamına alınmaması, bazı okul idareleri ile öğretmenler arasında tehdit ya iş yeri tacizine(mobbing)varan bir uygulamaya dönüşmesi birçok öğretmenimizi mağdur etmektedir.” diye açıklamada bulundu.

Manisa Milletvekili Öz açıklamasının devamında “Öğretmenler, herhangi bir maddi getirisi olmadığı halde, özveriyle nöbet tutarken, nöbet sırasında okulda yaşanabilecek her türlü güvenlik riskinden de sorumlu tutulmaktadır” ifadesini kullandı.

 

-“Nöbetimi Tutuyorum, Ücretimi İstiyorum”-

Sakine Öz'ün önergesinde, öğretmenlerin yaşadığı sorunlar nedeniyle Eğitim-İş Sendikası'na üye öğretmenlerin okullardaki “nöbet sistemi” konusunda kalıcı bir çözüme gidilmesini talep ettikleri; 13-17 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde “Nöbetimi Tutuyorum, Ücretimi İstiyorum” kokartı takarak derslere girdikleri, 20-24 Mayıs tarihleri arasında ise “Ücret Yoksa Nöbet de Yok” kokartıyla nöbet görevini yerine getirmeme kararı aldıkları hatırlatıldı.

Manisa Milletvekili Sakine Öz'ün konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya yönelttiği soruda öğretmenlerin nöbet görevlerinin yasa yoluyla düzenlenmesine yönelik bakanlığın bir çalışması olup olmadığını sordu.

Sakine Öz, öğretmenlerin nöbet görevlerinin ücretlendirilmesine yönelik öneride bulundu ve nöbet görevinin “ek ders” görevi sayılarak norm kadro ile ilişkilendirilmesine bakanlığın yaklaşımını öğrenmek istedi.

Son Güncelleme: 26.05.2013 09:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.