09 Şubat 2016 Salı 15:37
NÖBET ÜCRETİ ALANLAR VE ALAMAYANLAR

 Öğretmenlere nöbet ücreti konusunda müdürlerin bu ücreti almaması gündeme geldi ancak ilkokul ve ortaokulların müdür yardımcıları ile ortaöğretim kurumlarının müdür başyardımcılarının nöbet ücreti alamaması gündeme gelmedi. Hatta gördüğümüz kadarıyla bu konuda illere göre farklı uygulamalar var. Örneğin bazı iller ilkokul ve ortaokul müdür yardımcılarına nöbet ücreti verirken bazı iller vermiyor. 2016-2017 yıllarına ait Toplu Sözleşme metninde nöbet ücretiyle ilgili hükümler:  "MADDE 22- (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir." Şeklindedir. Bu hükme göre bir öğretmen veya müdür yardımcısının nöbet görevi alabilmesi için belli şartlar vardır. Bu maddeye göre nöbet ücretinin alınabilmesi için;

a-)Örgün Eğitim Kurumu olacak

b-)Ders yılı içinde ve eğitim öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri olacak

c-)İlgili mevzuaatında nöbet görevi olacak.

d-)Kişi öğretmen veya müdür yardımcısı olacak

e-)Nöbet görevi fiilen yerine getirilecek. Şu durumda  Yaygın Eğitim Kurumları, Öğretmenevleri, Halk Eğitim Merkezleri gibi örgün eğitimin dışında kalan kurumlardaki öğretmen ve müdür yardımcılarına nöbet ücreti verilemez. Aynı şekilde yaz tatili ve ara tatil gibi fiilen eğitim öğretimin yapılmadığı günler nöbet ücreti verilemez. Öğretmenler zaten okulda olmayacak ama müdür yardımcısına o gün (yaz tatili, ara tatil vb) nöbetçi olsa bile eğitim olmadığı için nöbet ücreti verilmeyecek. Kar tatili vb. nedenlerle öğretmenlerin idari izinli sayıldıkları günlerde ek dersleri kesilmiyor ancak bu hükme göre nöbet ücreti kesilecek. Çünkü fiilen nöbet tutma şartı aranıyor. Kimsenin gündeminde olmayan en ilginç konu ise örgün eğitim kurumu olan ilkokul ve ortaokulların mevzuatı olan İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde  öğretmenlere nöbet görevi verilirken müdür yardımcılarına nöbet konusundan bahsedilmemiştir. Şu durumda ilkokul ve ortaokulların müdür yardımcılarına mevzuatlarında nöbet görevi olmadığından nöbet görevi de verilemez, nöbet ücreti de verilemez çünkü yasal dayanağı yok.    

 Ortaoğretim Kurumları Yönetmeliğinde Müdür Yardımcıları için nöbet görevi düzenlenmiştir. Yönetmeliğin 80. Maddesi müdür Yardımcılarının görevleri başlığı altında “c) Kendisine verilen nöbet görevini yürütür, nöbetçi öğretmen ve öğrencileri izler, nöbet raporlarını inceler, varsa sorunları müdür başyardımcısına ve müdüre iletir.” Hükmüyle nöbet görevi açıkça düzenlenmiştir. Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinde Müdür Başyardımcısının görevleri arasında “nöbet görevi” yoktur.

Dolayısıyla ortaöğretim okullarında da Müdür Başyardımcılarına nöbet görevi verilemez ve buna bağlı olarak nöbet ücreti ödenemez. Kaldı ki toplu sözleşmede öğretmen ve müdür yardımcılarına bu ücretin verileceği hüküm altına alınmıştır.

Müdürler gibi müdür başyardımcıları hem mevzuatlarında nöbet olmadığından hem de toplu sözleşmede kendilerine bu hak verilmediğinden ücret alamaz. İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde öğretmenlerin görevleri başlığı altında nöbet görevinden bahsedilmiştir. Hatta Özel Eğitim öğretmenleri ve anasınıfı öğretmenlerine nöbet görevi verilmeyeceği hüküm altına alınmıştır.

Şu durumda ilkokul ve ortaokullarda mevzuatında nöbet görevi olmadığı için Rehber Öğretmene, Özel Eğitim Öğretmenlerine, Anasınıfı öğretmenlerine ve Müdür Yardımcılarına nöbet görevi ve ücreti verilemez. Aynı şekilde Ortaöğretim Kurumlarında da rehber öğretmenlere ve Müdür Başyardımcılarına nöbet görevi ve ücreti verilemez. Görev tanımlarında müdürün vereceği diğer görevleri de yapar hükmü gereğince okul müdürü Müdür Başyardımcısına nöbet görevi veriyorum dese bile bu görev için ücret ödeyemez çünkü Toplu Sözleşme hükmünde “ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen” ifadesi bulunmaktadır.

Şu durumda sadece Okul Müdürleri ve Müdür Başyardımcıları nöbet ücretinden faydalanamıyor değildir. İlkokul ve Ortaokulların Müdür Yardımcılarının tamamı, Rehber Öğretmenler, Özel Eğitim Öğretmenleri ve Anasınıfı öğretmenlerine de nöbet görevi ve nöbet ücreti ödenmemektedir. Ancak bu gruplar içinde ilkokul ve ortaokul Müdür Yardımcılarına açık bir haksızlık yapılmaktadır.

Ortaöğretimdeki müdür yardımcıları gibi ilkokul ve ortaokuldaki müdür yardımcılarına da mevzuatlarında olmasa bile okul müdürleri tarafından nöbet görevi verilmekte ve fiilen bu görev yerine getirilmektedir. Şu durumda bakanlığın en kısa sürede İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişikliğe giderek Müdür Yardımcılarına nöbet görevini koyması böylece mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir. Nöbet ücreti almayan müdür, müdür başyardımcısı, rehber öğretmen, özel eğitim öğretmeni ve anasınıfı öğretmenleri nöbet tutmadıkları için adalet gereği nöbet ücreti almamaları doğaldır.

Ancak benzer görevi yaptıkları ortaöğretim kurumlarındaki müdür yardımcıları nöbet görevi ve ücreti alırken, sırf mevzuatında nöbet görevi verilmediği için fiilen tuttukları nöbet için ücret alamayan ilokul ve ortaokul müdür yardımcılarına açıkça haksızlık yapılmaktadır. Bazı iller fiilen nöbet tutulduğu için ilkokul ve ortaokul müdür yardımcılarına nöbet ücreti verselerde bu durum Toplu Sözleşme hükümlerine aykırıdır.

İleride bu paralar Sayıştay denetimlerinde geri istenebilir. Bu nedenle bakanlığın en kısa sürede İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaparak nöbet görevini Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde olduğu gibi müdür yardımcıları için de koymalıdır.

Saygılarımla Ahmet GÜNGÖR/KAMUDANHABER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kadir 2016-02-09 20:32:53

förmatör öğretmen olanlar nöbet ücreti alıyor mu?

Avatar
okuloncesi 2016-02-09 21:49:28

Okulonceciler blok ders yapip birakin cay kahve icmeyi zorunlu ihtiyacina cikamamktadir.Ayrica 50*6 =300 dk araliksiz ders yapmaktadir.nobet ucreti almamiz en dogal hakkimizdir.gecikmis bir haktir.

Misafir Avatar
gürkang 2016-02-09 22:41:39 @okuloncesi

yardımcınız var onu da söyle, 5 saat mesain var onu da söyle...

Beğenmedim! (1)
Avatar
Emel 2016-02-09 16:47:45

Anasınıfı öğretmeni hergün nöbet tutuyor.tenefüse çıkmayacak.bu mu adalet

Avatar
Ahmet gungor 2016-02-09 18:38:16

Sayin ahmet gungor anasinifi ve ozel wgitim ogretmenleri nobet tutmadigi icin ucret almamalari dogaldir demissindr bu ogretmenler teneffuste yatiyor mu cay kahve molasimi cocuklari birakip tenefuse bile cikamazkennucret almamalari neresi hak bunun vicfanina bi sor bakalim

Avatar
Esra 2016-02-09 20:29:33

Anasinifi ogretmenleri bizim okulda saat 8 de geliyor 12.30 da gidiyor,45 dakka beslenme saati cay keyfi ohhh ne ala 15 kisilik siniflarda bi de teneffus olsa ne zaman ders yapcaklar.Nobetin sorumlulugu cok yuksek en ufak bir olayda sorusturma geciriyorsun sabah yarim saat erken gelmek cikista da yarim saat gec cikmak zorundasin.Ayrica 20 yillik ogretmenlere de o zaman nobet tutmadan ekders verilsin adamlar 20 sene parasiz tutmuslar zaten hic degilse tutmuslar tutmadiklari nobetin parasini istemiyorlar.

Avatar
Meryem 2016-02-09 20:35:47

Okulöncesi ve özel eğitim öğretmenlerine de haftalık 2 saat ekders ödeneceği duyuruldu.ama kesin değil galiba. Bu konu hakkında fikri olan var mı arkadaslar

Avatar
kemal bozkurt 2016-02-09 21:39:00

Teneffüs Yapamayan Öğretmenlere Nöbet Ücreti Verilecek
05 Şubat 2016
nöbet ücreti konusunda mağduriyet yaşayan ve sürekli derste oldukları için nöbet ücreti alamayacak olduğunu düşünen ve idareden bu yönde cevap alan öğretmenler için sevindirici haber. Okul öncesi öğretmelnerine nöbet ücreti, özel öğretim ğretmenlerine nöbet ücretine emsal yazı.
Bimer'e durumu soran YILDIRAY KILIÇ'a gelen cevapta teneffüs yapamayan öğretmenlerin nöbet görevini yapmış sayılacakları cevabı geldi. İşte o yazı;

Fwd: 131343 nolu başvurunuz hakkında. Fwd: 131343 nolu başvurunuz hakkında. Yildiray Kılıç 04.02.2016 Kime: artuni.z@hotmail.com ---------- Yönlendirilen ileti ---------- Gönderen: Tarih: 4 Şub 2016 16:39 Konu: 131343 nolu başvurunuz hakkında. Alıcı: Cc: Sayın YILDIRAY KILIÇ , Bimer Başvuru Numaranız :131343 Sayın Yıldıray KILIÇ, Başvurunuz Genel Müdürlüğümüzce incelenmiştir. Özel eğitim anaokulları, özel eğitim anasınıfları ile özel eğitim sınıflarında görevli öğretmenler dinlenme ve tenefüs saatl

Avatar
Serkan 2017-01-26 20:02:46

Özel eğitim sınıf Öğretmenleri üvey evlat muamelesi görüyor. Ana sınıf öğretmenleri nöbet hizmeti içerde uygulamalı olarak yapılıyor. Özel Eğitim sınıf Öğretmenleri bahçede, heryerde öğrencilerle beraber olduğu halde nöbet ücretinden nasıl faydalanabilir bizleri aydınlatırsanız memnun oluruz.