banner406
banner396
28 Aralık 2015 Pazartesi 10:43
Norm kadro fazlası öğretmen atamalarında Kayseri yüzünün akıyla çıktı
 Bu ay içerisinde Milli Eğitim Müdürlükleri  birer birer norm kadro fazlası öğretmen yer  değiştirme işlemlerini  gerçekleştirmeye  başladı.Fakat  duyuruya çıkan illerin bazıları öğretmenlerde  kafa karışıklığına neden oldu. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine aykırı  hususlar içermesine rağmen yer değişiklikleri bu şekilde yapıldı.    

      Yapılan uyarılara da kulaklarını tıkayan İl Müdürlükleri  norm fazlası öğretmenlerin yer değişikliğini  yaptıktan  sonra bu durumun öğretmenler açısından mağduriyet yarattığının farkında olmadılar.         Bu hususta göze  çarpan İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin  bariz hataları  şöyle ; -          Aday Olan Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Yer Değiştirme(me)leri. -          Norm fazlası öğretmenlere istediği ilçeyi tercih hakkı . -          Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Resen Yer Değiştirme işlemleri. -          Özür Durumu Olan Norm Kadro Fazlası Öğretmenlerin Yer Değiştirmeleri. -          Norm fazlası öğretmenin kendi kadrosunun olduğu ilçede öncelikli olması.    

    Aday Öğretmenler ile ilgili , 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Sınav sonrası işlemler" başlıklı 25. maddesi, 3. Fıkrası bu durumdaki öğretmenlerin yer değişikliği yapılacağını gösteriyor.          Norm kadro fazlası öğretmenlerin tercihleri alınırken Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri" başlıklı 53. maddesi 3. Fıkrası öncelikle kadrosunun bulunduğu ilçe  olmak üzere il içinde tercihte bulunabilir.        

   Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri" başlıklı 53. maddesi 5. Fıkrasın daki "Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanlar ile tercihlerine atanamayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce resen belirlenir." hükümlerince; Valiliklerce isteklerine bakılmaksızın herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayan veya tercihlerine atanmayan öğretmenlerin görev yerlerinin belirlenmesinde öncelikle özür durumları dikkate alınarak görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları tercih edilmelidir.      

     Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri" başlıklı 53. maddesi 1. fıkrasındaki; "....il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atanır." hükümleri nedeniyle norm kadro fazlası öğretmen atamalarında mazeretleri yani özür durumları da dikkate alınmak zorundadır. Bu nedenle özür durumu olan öğretmen bulunduğu yerin dışına resen atanamaz.Bu durum ile ilgili mahkeme kararları bulunmakta.             Son maddemiz aslında  en önemli durumu içeriyor, yönetmeliğin ilk defa uygulanıyor olması  hasebiyle  İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından tam anlaşılmadığının en büyük kanıtı bu durum.İşte Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu durumu en iyi yönetenlerden biri.Bir  çok ilde bu durum  göz ardı edildi.  Norm kadro fazlası öğretmenlerin tercihleri alınırken Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İhtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri" başlıklı 53. maddesi 3. fıkrasındaki; "Norm kadro fazlası olarak belirlenen öğretmenler; öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atanır." hükümlerine göre işlem yapılır.  

      Yönetmelik çok açık bir biçimde atamaların öncelikle görevli oldukları yerleşim yerindeki ya da ilçedeki eğitim kurumları olmak üzere il içinde alanlarında norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına yapılması gerektiğini vurgulamaktadır. Buradan hareketle İl Müdürlükleri  öğretmenlere bulundukları ilçedeki boş normları tercih etmeye zorlayamaz. İsteyen istediği ilçeyi tercih eder fakat öncelik ilçedeki boş norma o ilçedeki öğretmenin o ilçedeki diğer norm kadro fazlası öğretmenlerle birlikte hizmet puanı gözetilerek atanmasıdır.

      Misal Kayseri ilinin Melikgazi ilçesinde  100 puan ile norm kadro fazlası olan bir sınıf öğretmeni ile Kocasinan ilçesinde 90 puan ile norm kadro fazlası olan bir sınıf öğretmeni , diyelim ki ikisi de Kocasinan ilçesindeki  Yunus Emre İlkokulunu tercih etmiş olsunlar.Bu durumda  puanı düşük olmasına rağmen bu okula yer değişikliği(atanma) hakkı kadrosu  Kocasinan ilçesinde bulunan sınıf öğretmenindedir.        

 Yönetmeliğin  bu açık hükümlerine  ve duyuruya çıktıktan sonra uyarılmalarına rağmen bu durumu göz ardı eden İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin yanında bu durumu dikkatlice inceleyerek yönetmelik hükümlerini harfiyen uygulayan Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü ve ekibini kutluyoruz. http://kayseri.meb.gov.tr/www/norm-kadro-fazlasi-ogretmen-atama-sonuclari/icerik/906         Sonuçlardan da anlaşılacağı üzere norm kadro fazlası öğretmenler öncelikle kendi ilçesi ve özür durumları dikkate alınarak işlem yapılmıştır.          Duyuruya çıkmamış illere  ve yanlış uygulama yapan illere örnek olması  temennisi ile kaleme aldığım bu yazıyı bu durumdaki  İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin dikkatine sunuyorum.        

 Saygılarımla.                                                                                                                                                                                                                      
 M.Ali  DEMİR                                                                                                                        
   Eğitimci  Yazar

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.