banner406
banner396
04 Haziran 2014 Çarşamba 08:20
Norm Kadro Sorunu Çığ Gibi Büyüyor
 Türk Eğitim Sen İzmir Şubeleri adına açıklama yapan 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup DEMİR, şu açıklamalarda bulundu:
Öğretmen norm kadro sorunu okulların öğretmen ihtiyaçlarını güncelleyecekleri bugünlerde Milli Eğitim camiasının önünde çözüm bekleyen ve 4+4+4 geçiş sürecinin devamında günlük çözümler dışında ele alınmamış bir konu olarak durmaktadır. Konu; atama bekleyen öğretmenler de düşünülerek birlikte ele alındığında eğitim geleceğinin en önemli meselesidir. Haziran norm güncellemeleri öncesinde yapılan il içi yer değiştirme işlemleri nedeniyle güncelleme sonrası oluşacak fiili durum, iller arası atamalar sonrasında öğretmenlerin puanları itibariyle içinden çıkılamaz haksızlıkların doğmasına sebep olacaktır.

Esasında 4+4+4 eğitim modeli süreci; birçok sorunun ötesinde içerisinde barındırdığı devasa bir sorun olan öğretmen norm sorunu ile bugüne kadar sağlıklı ve detaylı bir şekilde ele alınmadığından maalesef günlük çözümlerle götürülmeye çalışılan bir konudur. Alan değişiklikleri ile sorun bir nebze çözüme kavuşturulmaya çalışılmış, ancak, sorunun çözümünde temel argüman olma özelliğinden uzak olması ve yapılması gereken yönetmelik değişikliklerinin gecikmesi sebebiyle sorun kendi içerisinde kanayan bir yara olarak kalmaya devam etmiştir. Ayrıca alan değişikliği sonrası yaşanan mahkeme süreçleri de norm kadro sorununu yeni bir boyuta taşımıştır.

İlimizde bazı branşlarda yaşanan öğretmen fazlalığı nedeniyle öğretmenlerimiz 4+4+4 geçiş sürecinde sürekli yarın kaygısı ile birlikte görevlerini devam ettirme gayreti içerisinde olmuşlardır. Özellikle okula başlama yaşının aşağı çekilmesi nedeniyle okul öncesi eğitim düzeyindeki öğrencilerin birinci sınıfta aldıkları eğitim müfredatı açısından yaşanan başarısızlığın yeniden masaya yatırılması gerekmektedir. 4 yıllık İlkokul sürecinin son yılında alınan Din Kültürü Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil derslerinin yanında İlkokulun tüm sınıflarında özellikle okula başlama yaşının öne çekilmesi de düşünülerek Görsel Sanatlar ( Resim ), Müzik ve Beden Eğitimi derslerinin İlkokul müfredatı içerisine alınması gerekliliğini eğitim camiasının tartışması gerekmektedir. Okula başlama yaşı dolayısıyla kas koordinasyon gelişimine ve öğrencilerimizin küçük yaşlarda sosyalleşmesine katkısı olacak anılan derslerin bu düzeyde yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.

İlimizde sınıf öğretmenliği alanında norm ihtiyacı 8790, mevcut norm 9340’dır. Görsel Sanatlar alanında norm ihtiyacı 683 mevcut norm 765’dir. Müzik alanında norm ihtiyacı 710 mevcut norm 780’dir. Beden Eğitimi alanında norm ihtiyacı 1547 mevcut norm 1497’dir. İlkokul birinci sınıftan itibaren haftalık ikişer saat olarak eklenecek Görsel Sanatlar, Müzik ve Beden Eğitimi dersleri ile birlikte öğretmen norm kadro sorununun çözümü konusunda atılmış bir adımın yanında öğrencilerimizin gelecek yıllar için çok daha sağlıklı, verimli ve kaliteli bir eğitim almaları da sağlanmış olacaktır. 

Sınıf öğretmenliği norm fazlası işlemleri için temel bakış noktası sınıf mevcutlarının OECD rakamları düzeyinde değerlendirilmesidir. Sınıf mevcutlarının 20 öğrenci ile sınırlandırılması gerekmektedir. Bölgeler itibariyle farklılık gösteren sınıf mevcutları için ilimiz düzeyinde süren kentsel dönüşüm süreci çok iyi değerlendirilerek planlamaların eğitim geleceğimiz de düşünülerek yapılması gerekmektedir.

Ayrıca 2014-2015 eğitim öğretim yılı itibariyle 6 ve 7. Sınıflardan kaldırılarak sadece 8.sınıflarda okutulması planlanan Teknoloji ve Tasarım dersi norm sorunu da azalan ders saati sayısı nedeniyle mevcut sorunun çok daha artarak devam etmesine sebep olacaktır. İlimizde Teknoloji Tasarım dersi öğretmen norm sayısı 656 olmasına rağmen mevcut durumda 791 öğretmen görev yapmakta ve bugün itibariyle bu alanda 135 norm fazlası öğretmen bulunmaktadır. Önümüzdeki yıl itibariyle ders saat sayısının azalmasıyla birlikte bu alandaki öğretmen fazlalığı ilimiz düzeyinde yaklaşık 400 civarında olacaktır. Beceri dersi olması bakımından İlkokul düzeyinde 3 ve 4.sınıflarda haftalık ikişer saat okutulacak Teknoloji ve Tasarım dersi hem öğretmen norm kadro sorununun çözümünde hem de öğrencilerimizin el becerilerinin gelişmesi açısından yararlı olacaktır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Türk Eğitim-Sen İzmir Şubeleri Adına

Merih Eyyup DEMİR
Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı 

Son Güncelleme: 04.06.2014 08:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
allah aşkına sınıf öğretmeninin yaptığı teknoloji 2014-06-04 10:24:26

sınıf öğretmeninin yaptığı teknoloji tasarım çocuğa fayda getirmez

Avatar
TEK TAS.IN KRALLARI @allah aşkına sınıf öğretmeninin yaptığı teknoloji 2014-06-04 11:13:09

arkadaş ıvır zıvır bölümlerin mezunlarının yaptıklarını da görüyoruz...teknolojinin ne olduğundan bi haber mahalle arası çalışmaları sokmuşsunuz derse rezil olmuş.veliyi de öğrencileri de bu dersten soğutan senle aynı kafayı yaşayanlar

Avatar
sen Kimsin ki @allah aşkına sınıf öğretmeninin yaptığı teknoloji 2014-06-04 12:37:14

sen kimsin ki sınıf öğretmenine laf ediyorsun. ben ortaokul müdürüyüm ve okulumda ki personele baktığımda yan alandan geçenler çok daha iyi çalışıyor.. branş öğretmenleri alışmış yatmaya, çalışanı görünce çamura başladılar

Avatar
İDARECİ 2014-06-04 14:43:40

orta okulla ilişkilendirilen sınıf öğretmeni idareciler kendi okullarında kalarak koşulsuz alan değiştirirken ,
biz idareci olarak ilkokula ilişkilendirildiğimiz için , yan alanımız olmasına rağmen (ya öğretmenlik yada idarecilik denilmesinden dolayı) alan değiştiremedik.
okulumuz 2013 yılı içinde tekrar dönüştürülerek bağımsız ortaokul oldu ve ortaokulla ilişkilendirildik , 2012 yılında tam dönüşüm yapılmadığı için alan değişikliği hakkı verilmeyen sınıf öğretmeni idarecilere alan değişikliği hakkının verilmesini istiyoruz

Avatar
site 2014-06-04 15:08:55

site yönetimi tam 4 saat önce yazdığım yorumu niye yayınlamıyorsunuz çooook merak ettim

Avatar
kahraman 2014-06-04 20:47:51

norm kadro sorununun çözümü için tekliflerin yanında tartışmaya açalım diyorsunuz.meb yetkilileri duşa ya bu sesi tesekkürler