banner406
banner396
02 Temmuz 2013 Salı 21:03
Norm Kadro Yönetmeliği Mutlaka Değişmelidir
 Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici Ve Öğretmenlerinin Norm  Kadrolarına  İlişkin Yönetmelik binlerce okul yöneticisini norm  kadro  fazlası haline getirerek mağdur etmiştir

Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair Kanun ve Kanunun uygulanmasına ilişkin Bakanlık çalışmaları neticesinde ilköğretim okulları; ilkokul ve ortaokullara dönüştürülmüştür. Bunun sonucu olarak;

1. Aynı mahallede olan okulların bir kısmı ilkokula bir kısmı ortaokula dönüştürülmüştür.

2. İki binası olan okulların bir kısmı hem ilkokul hem de ortaokul olarak devam edecektir.

3. Tek binada hem ilkokul hem de ortaokul olarak devam edecek olan okullar ikili eğitim yapacaktır.

4. Taşımalı eğitim yapıp hem ilkokul hem de ortaokulun tek binada devam etmesi halinde normal eğitim yapılacaktır.

Bu çerçevede ilkokullarda branş öğretmeni olan yöneticiler ve ortaokullarda sınıf öğretmeni olan yöneticiler norm kadro fazlası olmuştur. Buna mukabil norm kadro yönetmeliğine göre;

Müdür Norm Kadrosu

Madde 6- Kapsama dahil okul ve kurumların her biri için bir müdür norm kadrosu verilir. Ancak, özel eğitim kurumları hariç bünyesinde 6-8 inci sınıfları bulunmayan ilköğretim kurumlarından;

a) Öğrenci sayısı 150′den az olanlara,

b) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılanlara,

müdür norm kadrosu verilmez.”

Okul ve kurumların yönetici ve öğretmen norm kadrolarının belirlenmesinde dikkate alınacak hususlar şunlardır:

a) 6 ncı maddenin son fıkrasında belirtilen durumlar hariç, müdür norm kadrosu verilmeyen hiçbir okul ve kuruma, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı norm kadrosu verilmez

Hükümleri gereğince öğrenci sayısı 150'den az olan bütün ilkokulların müdür ve müdür yardımcıları norm kadro fazlası haline getirilmiş, yönetimin bütün yükü hem öğretmenlik yapıp hem de mecburu olarak müdür yetkililik görevini alacak öğretmenlere bırakılmıştır. Bu madde hiç hesapta olmayan iki büyük sorun oluşturmuştur:

1) İlkokullarda öğrenci sayısı 150'den az olan okulların müdür ve müdür yardımcıları norm kadro fazlası haline getirilerek kazanılmış olan hakları ellerinden alınmak suretiyle mağdur hale getirmiştir. Ayrıca 149 öğrenci sayısı gibi büyük olan okulların yöneticisiz kalmasına sebep olurken iş yükü zaten çok olan öğretmenlere ayrıca okul yönetim işlerini de yüklemiştir.

2) Ortaokullarda hiçbir öğrenci sayı şartı aranmaksızın müdür ve müdür yardımcısı kadrosu verilirken ilkokullarda var olan yöneticileri norm kadro fazlası haline getirmekle branşlar arasında büyük bir adaletsizliğe sebep olmuştur.

Yönetmelikte 5.sınıfların ortaokula dönüştürülmesinin unutulması ve “6 ve 8.sınıflar hariç olmak üzer” denilmesi de yönetmeliği hazırlayanların; “ülke şartları,eğitim faaliyetlerinden ne kadar haberdar” sorusunu akıllara getirmektedir.

Bütün bunların dışında akil düşünme yetisini pasifize eden başka bir uygulamaya da sebep olmaktadır:

Taşımalı eğitim yapıp aynı binada eğitim faaliyetlerini sürdürecek olan ilkokul ve ortaokulların ilkokullarda 150 sayı şartı nedeniyle kadrolu olan müdür ve müdür yardımcısını norm kadro fazlası haline getiren yönetmelik, ortaokullarda müdür ve müdür yardımcısı kadrosunu hiçbir sayı şartı gözetmeden münhal haline getirmiştir.

Örnek verilecek olunursa; daha önce ismi ilköğretim olan fakat ilkokul ve ortaokul diye ismi değişmesi neticesinde kadrolu sınıf öğretmeni olan müdür ve müdür yardımcısına daha önce aynı şartlarda,aynı öğrenci sayısı ile yönetmiş oldukları ilkokul ve ortaokulu; “150 öğrenci sayısı nedeniyle yönetemezsiniz. Burayı branş öğretmeni olan müdür ve müdür yardımcısı yönetebilir” denilerek branşlar arasında adil olmayan bir uygulama oluşturmuştur.

 

Bunun dışında;

b) İlköğretim kurumlarında;

Öğrenci sayısı:

1)601′e kadar 1,

2)601 - 1401′e kadar 2,

3) 1401-2201′e kadar 3,

4)2201 ve daha fazla 4,

Şeklinde de öğrenci sayılarının yukarı çıkarılmasıyla yönetici norm kadroları düşürülmüş ve yine birçok yönetici norm fazlası olarak mağdur hale gelmiştir. 601 öğrenci sayısı, öğretmen sayısı ve iş yükü müdür yardımcısını kafasını kaşıyamayacak halde zorlayacaktır. Bu sayıların aşağı çekilmesi eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yönetim kademeleri için elzemdir.

Sonuç: Milli Eğitim Bakanlığının Norm kadro yönetmeliğini yönetici atama yönetmeliğinden önce revize etmesi, oluşan norm kadro fazlalığı mağduriyetlerinin giderilmesi eğitim geleceğimiz için öncelikli olmalıdır.

Mehmet Alparslan GÜLER

Son Güncelleme: 02.07.2013 21:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.