banner406
banner396
16 Şubat 2016 Salı 14:19
Ödevci öğretmene 'sürgün' kararı çıktı

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü Denetmenleri Başkanlığı, Ahmet Erdoğan İlkokulu 2/D sınıf öğretmeni Melda Baştan hakkında, 30 Nisan 2014 tarihinde, 4 velinin şikayeti üzerine soruşturma açtı. Soruşturma kapsamında ifadeleri alınan veliler, öğretmen Melda Baştan'ın öğrencilere evde çalışmaları için fazla ödev verdiğini, öğrenciler üzerinde bask oluşturduğunu söyledi.

Soruşturma sonunda müfettiş öğretmen Melda Baştan için, "Öğrencilere çok ev ödevi verdiği, ögrenci ve velilerin bunları yapmakta zorlandığı, yoruldukları, öğrenci ve velilerin baskı altında kaldığı, öğrencilerin değerlendirme kağıtlarına onları rencide edici yazılar yazdığı, öğrenciler arasındaki bireysel farklılıkları gözetmeden velilere, diğer öğrencilerle ilgili açıklamalarda bulunduğu, öğrenci ve velilerle iyi diyalog kuramadığı, öğrencilerin eğitimlerini mevzuatına ve programlara uygun olarak pedagojik formasyonu kullanarak veremediği" yönünde rapor hazırladı.

4 öğrenci velisi şikayet etti

Rapor doğrultusunda öğretmene 'uyarma' cezası verildi ve görev yerinin kadrosuna uygun olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı. Melda Baştan, sınıftaki 4 öğrenci velisinin şikayetiyle açılan soruşturmayla Zonguldak merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Karaman Beldesi'nde bulunan Amelebirliği İlkokulu'na atandı.

Önceki yıllara ait sicil notları 'iyi' ve 'çok iyi' olan Melda Baştan, 4 Eylül 2014'te Zonguldak İdare Mahkemesi'nde, 'atamanın iptali' istemiyle dava açtı. Mahkeme, 30 Haziran 2015'te öğretmeni haklı bularak kararın iptaline karar verdi. Mahkeme kararında, "Soruşturmadaki davranış ve eylemleri ile davacının öğrencilerin başarısı için onları ve velilerini çalışma ve çalıştırmaya sevk edici beyanlarda bulunduğunun görüldüğü, ayrıca davacının gerek öğrencileri gerekse velileri rencide ettiğine, küçük düşürdüğüne ve öğrencilere şiddet uyguladığına ilişkin somut bilgiye rastlanmamıştır. Verilen uyarma cezasının tek başına davacının görevden alınmasını gerektirecek nitelik ve ağırlıkta bulunmaması karşısında, önceki yıllara ait sicil notları 'iyi' ve 'çok iyi' düzeyde belirlenen davacı hakkında tesis edilen işlemde kamu yararı ve hizmet gerekleri yönünden hukuka uyarlık görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir" denildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Zonguldak Bölge İdare ve Sakarya Bölge İdare Mahkemelerine yaptığı itiraz de reddedilince karar 21 Aralık 2015'te kesinleşti. Melda Baştan, mahkeme kararının 30 günlük yasal süresinde uygulanmayarak eski okuluna geri dönmemesi üzerine geçen 5 Ocak'ta avukatı aracılığıyla valiliğe dilekçe yazdı. 20 yıllık öğretmen Melda Baştan, mahkeme kararının uygulanmasını bekliyor.

 
 
Doğan Haber Ajansı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kahraman 2016-02-16 18:44:41

hoca öğrenci başarısı için uğraşıyor,veli itiraz ediyor ...çok .....ironik....

Avatar
mirsad 2016-02-16 16:46:32

Öğretmenimize yapılanları kınıyorum.

Avatar
mdr 2016-02-16 17:13:04

yazıklar olsun anlayıssız veilere... ödev versen ''hoca sen cok odev verıyorsu'' ödev vermesen '' hocam hiç ödev vermiyorsun cocukların durumu cok kotu birşey öğrenemiyorlar sizden'' diyorlar bizzat ben yaşıyorum bunları öğretmenin saygınlığı kalmadı ya arkadaş bakanlık kendi personeline dahi saip çıkmıyor artık resmen açık aranıyor teşekkürler bizleri bu hale getiren bakanlığımıza...

Avatar
mirsad 2016-02-16 16:44:45

Öğretmeni fazla ödev verdi diye mi afişe ediyorsunuz.

Avatar
Mehmet Bahçe 2016-02-16 22:17:52

Fıkra gibi bir olay.İnamamiyorum.Öğretmen çalıştı diye ceza ancak fıkralar da olur.

Avatar
Yorumsuz 2016-02-16 22:39:21

Yorumsuz

Avatar
öğretmen 2016-02-16 22:46:56

Artık çocuklara ödev vermekten de korkar hale geldik... Öğrencinin milyon tane hatası kapatılıyor, disiplin cezasi çoğu kez uygulamamız gerekirken görmezden geliniyor, velilerin pişkinliklerine göz yumuyoruz. Ama öğretmenin açığı her an aranıyor... Gerçekten meslegimizin saygınlığı tekrar gözden geçirilmeli. Öğretmen öğretmen arkadaşına , bakanlık da öğretmenine sahip çıkmalı.

Avatar
Salla 2016-02-16 23:05:03

Ne biçim iş ne saçma olaylar... Aceba devlet gücünü halk önünde çocuk oyuncağı seviyesine kimler getirdi??
Almış başını gidiyor bi şikayet furyası... Bu nedir arkadaş ya