banner406
banner396
23 Mayıs 2013 Perşembe 08:35
Öğretmen kariyer basamakları MEB'e soruldu!

Bugüne kadar, yalnızca kereye mahsus açılan, uzmanlığı tespit noktasında tartışmalı uzman öğretmenlik sınavı, bu sınava giren giremeyen, unvanı aldığı halde hayrını görmeyen, sınavı kazandığı halde uzman kadroya atanmayan, yüksek lisansı, doktorası uzmanlığa etki etmeyen… öğretmenler açısından sancılı bir konudur. Sendikamız bu güne kadar adalet duygusunu zedeleyerek çalışma barışını bozmaktan öte bir işlev kazandırılmamış kariyer sitemine muhaliftir. Milli Eğitim Kanunda tanımlandığı gibi zaten bir UZMANLIK gerektiren mesleğimiz içinde lisans üstü eğitim ve hizmet içi eğitimlerin özendirilerek niteliğinin arttırılması ile her öğretmenin en geç 10 yıl içinde uzman, en çok 20 yılda başöğretmenlik statüsüne kavuşmasının gereğini savunur. Akademik çalışma ve başarılar bu süreleri 5 yıl kısaltabilir. Her değişiklikte olduğu gibi kariyer sisteminde de öğretmen dışındaki unsurların karar mekanizmalarında olduğundan hareketle hem kariyer planlayan öğretmenin nabzını tutmak hem de bakanlığın kariyere ilişkin sicilini ve yol haritasını öğrenmek gerekliliği doğmuştur.
Öğretmenlerin kariyer basamaklarında yükselme ihtiyacını ile sorun ve beklentilerini ölçme kaygısıyla hazırladığımız anket çalışmamıza aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
http://www.aes.org.tr/portal/etimainmenu-19/anket
Öğretmen kariyeri adına öğretmenlerin ve hatta bakanlığın uğradığı zararı, bakanlığın bundan sonra atacağı adımları öğrenmek üzere MEB İKGM’ne ulaştırdığımız yazımız aşağıdadır. Anket sonuçlarını genel müdürlüğün yanıtıyla birlikte değerlendirerek, mesleki itibar ve kariyerimiz için en objektif ve uygulanabilir sistemi raporlaştıracağız. Üyelerimiz başta olmak üzere eğitim kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Merkezi
Tarih: 21.05.2013
Sayı: 126-13/1989
Konu: Öğretmenlerin Kariyer Basamaklarında Yükselmesi
İlgi: a)4688 Sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu
b) 5204 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda yapılan değişiklik; 13.08.2005/25905 sayılı Resmi gazetede yayınlanan Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği
c) 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu
TC
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
5204 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda yapılan değişiklik; 13.08.2005/25905 sayılı Resmi gazetede yayınlanan Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği ile öğretmenlerin kariyerine ilişkin çalışmalara esas yasal düzenlemelerin bakanlık ve TBMM düzeyinde yürütülmekte olduğu bilinmektedir. Her değişikliğin bir ihtiyaçtan kaynaklanması ve yürürlükteki uygulamalarda aksayan yönleri gidermesi esastır. Bu kapsamda öğretmenlerin kariyer basamaklarındaki yükselmeleri adına halen içinde bulunduğumuz duruma ve bu noktadan yola çıkılarak gerçekleşecek değişikliğe dair ekteki soruları İlgi a ve b kapsamında süresi içinde yanıtlanması için gereğini arz ve talep ederim.

Cansel GÜVEN
Genel Başkan


Son Güncelleme: 23.05.2013 08:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.