banner406
banner396
22 Nisan 2014 Salı 16:00
Öğretmen Maaşı En Az 3 Bin Lira Olmalı!

 ZAMLAR ENFLASYON ARTIŞININ ÜZERİNDE OLMALI!

Hükümetin imzalanan toplu sözleşmeye dayalı olarak memurlara 2014 yılı için toplam 175 TL brüt zam yaptığını hatırlatan DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “İlk üç aylık enflasyon oranı daha şimdiden kimi memurların yıllık maaş zammını yedi. Böyle giderse Haziran ayında tüm memurların yıllık maaş zammı enflasyon karşısında tamamen erimiş olacak. Biz hükümetten memur maaş zamları, enflasyon artış oranının altında kalması durumunda, aradaki farkın maaşlara zam olarak yansıtılması yoluna gitmesini istiyoruz” diye konuştu.
 
MAAŞLARIMIZ ENFLASYON KARŞISINDA EZİLMESİN!
Hükümetin imzaladığı toplu sözleşme metnine göre 2014 yılı enflasyon artış oranı her ne olursa olsun maaşlara ilave artış yapılmayacağını kaydeden Gürkan Avcı, “Hükümet 2014 yılı için belli bir yüzde oranında zam yapılması yerine sadece brüt 175 TL taban aylık artışı yapma yoluna gitmişti. Bu durum ise maaşlara farklı oranlarda artışa sebep olmuş ve 2014 yılı için maaş artış oranları kadro unvan ve dereceleri itibariyle yaklaşık yüzde 1,50 ile yüzde 7,70 Aralığında gerçekleşmişti. 3 aylık enflasyonun yüzde 3,57 çıkmış olması, 2014 yılı için bu orandan daha düşük maaş artışı sağlanan çok sayıdaki kamu personelinin mağduriyetine şimdiden sebep oldu. Tüm memurlar daha şimdiden ilerleyen aylara ilişkin enflasyon artışı nedeniyle tedirginlikle beklenmeye başladı. Hükümetin yasal bir düzenleme ile bu duruma karşı tedbir almasını istiyoruz. 2014 yılı ilk üç aylık enflasyon artışı karşısında memur ve emeklileri daha şimdiden ezilmeye başladı. Bu durumun ilerleyen aylarda daha da ağırlaşacağından korkuyorlar. Biz hükümetten enflasyon karşısında ezilen ve eriyen bir ücret politikası değil aksine enflasyonu ezen bir maaş artış politikası istiyoruz” dedi.
 
EĞİTİMDE ÇÖZÜM BEKLEYEN ACİL KONULAR!
Gürkan Avcı, şunları söyledi; Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına ödenen ücret ve gelir dağılımında aldığı pay, sundukları hizmetin niteliğine uygun olmalıdır. Fatih projesi gibi onlarca yeni uygulamalar bir bir hayata geçiriliyor. Fakat öğretmenlerin performanslarını doğrudan etkileyen itibar, kariyer ve ekonomik sorunlar çözülmedikçe, gözünü 2023 hedeflerine dikmiş Türkiye’nin eğitim ve öğretimde başarılı olabilmesi ve diğer alanlarda gelişmesi mümkün olamaz. Bu nedenle öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğinin mağdurları olan; lisansüstü öğrenim görenler, uzman ve başöğretmenlik sınavlarına girme hakkını elde edenler, yükselme sınavında baraj puanlarını aşarak kontenjan engeline takılan eğitimcilerimizin sorunlarının çözümü gerekiyor.
 
ÖĞRETMENİN EK GÖSTERGESİ NE ZAMAN 3600 OLACAK?
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince kariyer meslek gruplarına sağlanan 3600 ek göstergenin öğretmenlerimiz içinde uygulanmasını istiyoruz. Eğitim sisteminin bilimsel, nitelikli, demokratik, milli ve özgün bir form kazanması için stratejik vizyon planları yapan ve bir kısmını uygulamaya başlayan Milli Eğitim Bakanlığımızın bu vizyon ve projeksiyon hedeflerine ulaşması için eğitim ordusunun ifade ettiğim bu haklı ve meşru taleplerine biran önce karşılık vermesini ve hayata geçirmesini bekliyorum.

Hükümetten öğretmenler için daha fazla fedakârlık ve ellerinden gelenden daha fazlasını yapmalarını istiyoruz. Öğretmenlerimizin maaşı en az 3 TL’ye çıkarılmalıdır. Ekonomik sorunları çözülmüş öğretmenlerimiz mutlaka diğer sorunların üstesinden gelecek ve ülkemizi muasır medeniyet hedefine koşar adım taşıyacaktır.
Son Güncelleme: 22.04.2014 16:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hangi açıdan baksan doğru bir... 2014-04-22 17:25:51

atanamamış bir öğretmen olarak mı ağlayayım yoksa maliye bakanının özel sektördeki şartları bilmiyormuş gibi 3-5 yıl sonra memur almayabiliriz demesine mi ağlayayım.

Avatar
kemal-ist 2014-04-22 20:35:12

bence öğretmene ek ders parasını kaldırın düz maaş olsun 3500 tl yeter bunun yanında zaten kurs parası yazılı mtsk teorik sınav açık ilköğretim sınavı açık lise sınavı kpss öyss nin yaptığı sınavlar bide özel ders çok para ya yeter ....

Avatar
yorum 2014-04-23 06:56:09

arkadaş maaşı 3 tl'ye çıkarın diyorsun bakan bey duymasın anında uygular...............