banner406
banner396
07 Temmuz 2016 Perşembe 08:38
Öğretmene Bu Yıl Rotasyon Uygulanacak Mı?
 Peki bu madde neyi getiriyordu? Kısaca hatırlayalım. Madde aynen şöyle; Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi

MADDE 48 – (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dâhil toplamda en fazla 8 yıl görev yapabilir.

(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam 8 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır.

(3) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.

(4) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.

(5) Bu madde kapsamında yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınır.

(6) 8 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekâlet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dâhil edilir.

(7) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 8 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınır.
(8) Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılır.

(9) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.

(10) Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.

(11) Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz. Bakanlık aynı yönetmeliğe geçici bir madde ekleyip bu sürelerin kademeli olarak uygulanacağını açıklamıştı. Geçici madde şöyle ki; Aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi uygulama süreci

GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 48 inci madde hükümleri aynı eğitim kurumunda; 2014-2015 öğretim yılında 12 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 11 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 10 yıl, 2017-2018 öğretim yılında 9 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır. Ancak geçen yıl tüm aşamalardan sonra herkes pürdikkat sonuçların açıklanacağı güne kilitlenirken,Bakanlık uzun süredir büyük bir beklenti içine soktuğu eğitim camiasına son yılların en büyük sürprizini yaparak “Rotasyon” uygulanmasından vazgeçtiği anlamına gelecek açıklamayı yaparak konuyu ötelemişti. “Ötelemişti” diyorum zira yönetmelikte o günden bugüne değin geçen süre içerisinde hiçbir değişiklik yapmayarak “Rotasyondan” tümden vazgeçmediğini net bir şekilde ortaya koyuyor.Dahası bizzat Sayın Bakanımızın ağzından duymasak ta zaman zaman medyada yer alan haberlere göre,Bakanlığın, bunu eğitim bölgesi bazlı değil de, il içinde, hatta “kulaktan uzak dursun” il dışı bile yapmayı düşündükleri söyleniyor.

Başlıkta yazdığımız soruya gelirsek; Peki bu yıl Rotasyon uygulanacak mı? Yönetmeliğe bakılırsa en geç 17 Ağustos 2016 gününe kadar bu yıl aynı okulda 11 yılını doldurmuş tüm anasınıfı,branş,rehber ve ilkokulun 4.sınıfını bitiren öğretmenlerin “Azami Süreye Bağlı Yer Değiştirme” işlemlerinin tamamlanması gerekiyor.Fakat Bakanlığın bu konuda kafasının bir hayli karışık olduğunu da söylemeden geçmeyeceğiz. Ez cümle ;Milli Eğitim Bakanlığının bu konuyla ilgili en kısa zamanda bir açıklama yaparak bu yıl “Aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi” uygulamasının yapılıp yapılmayacağını kamuoyuna açıklamalıdır.Saygılarımla.


06.07.2016
İbrahim KAYA
Eğitim Yöneticisi

Son Güncelleme: 07.07.2016 08:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alper 2016-07-07 09:46:32

Bakanlık hehangi bir açıklama yapmamışken Sayın bakan artısını eksisini değerlendiriyoruz derken siz temcit pilavı gibi rotasyon haberleri yapıp duruyorsunuz.kastınız nedir anlamak mümkün değil.

Avatar
Vay be 2016-07-07 10:22:26

rotasyon motasyon yok.bazıları sayıklıyor.

Avatar
Ece Sezer 2016-07-07 16:30:45

yeter artık öğretmenle uğraşmayı bırakın herkes bir bedel ödedi hic kimse bulunduğu yere gökten zembille inmedi rotasyona hayır sorun bakalım her hayat bir hikaye hala ne uğraşıyorsunuz öğretmenle ....rotasyona il ici ve dışı hayır

Avatar
Alper 2016-07-07 10:25:21

Kesinlikle olması lazım rotasyonun. 28 yıl deniz manzaralı okullarda çalışanlar istemese de..

Avatar
hasan 2016-07-07 16:02:11

herkes imzalasın ve paylaşsın https://www.change.org/p/rotasyon-istemiyoruz-96bac20e-f04f-4720-99f9-f82ea8530b6c

Avatar
Mesut 2016-07-07 12:31:47

Haber olsun diye ısıtıp ısıtıp getiriyorsunuz. Kimse istemiyor işte. Bırakın bu konuyu artık milletin huzurunu kaçırmayın.

Avatar
Rotasyon rotasyon 2016-07-07 23:24:54

Rotasyon sadece devlet bütçesine yük getirir. Yıllarca En uzak ücra yerlerde Görev Yaptıktan sonra Bulundukları yerde Aile düzenini oturtup Kendi Okullarında Başarılı Ve Mutlu Bir şekilde Görev yapan Öğretmenlerin Yerini Değiştirmek Kime Ne kazandıracak Zaten Hizmet puanı Diye Bir Kıstas varZamanı geldiğinde Değerlendirme Buna göre Yapılır Şimdi Yüzbinlerce Öğretmeni Yerinden Etmek Ve Ve bunlara Harcırah Ödemek Devlet bütçesi ne Koca bir yük Ve Aile düzenleri bozulmuş Öğretmenler Olacaktır Ilgili ve yetkililere Bu konuda Biraz daha hassas olupDaha ayrıntılı Düşünmelerini Rica Ediyorum Uzun yıllar Görev yerinde olup Bulundukları okula Bir katkı Bulundurmayan Ya da Herhangi bir faydası olmayan Öğretmenler Içinse Bu uygulama Gittikleri yerde Faydalı olacaklarını Garantisi var mı

Avatar
ögretmen 2016-07-07 16:51:20

Rotasyonu bırakın şimdi bence en önemli konu 60 yaşını geçtiği halde halen öğretmenlik yapanların acilen emekliye ayrılması gerekiyor. yakında çocuklarınızı okutacak genç dinamik ve çalışkan öğretmen bulmak için binlerce lira bağış yapmak zorunda kalacaksınız okuĺ müdürlerine.