banner406
banner396
28 Haziran 2013 Cuma 08:21
Öğretmene Kariyer Sistemi Önerisi
 Öğretmenlere kariyer basamakları sistemi nasıl olacak konusu ile ilgili olarak ÖĞDER Erzurum Şubesi Ar-Ge Biriminin  hazırladığı rapor doğrultusunda dikkat edilmesi gerekenler konusunda Derneğimizin görüşlerini paylaşmak istiyoruz. Çünkü ÖĞDER olarak kariyer sistemini önemsiyoruz. Kariyer, öğretmene yükselme imkanı tanıdığından öğretmenin değişimlere daha iyi uyum sağlamasını sağlar böylece Mesleğe dinamizm getirilir. Kariyer, öğretmenin saygınlık, tanınma, başarılı olma yönünde sosyal statüsünü yükseltir.Kariyer planlama, öğretmenlere yetenek ve becerilerini kullanma imkanı ve fırsatı verir. Bu sayede öğretmenler, mesleki durağanlıktan kurtularak kendilerini sürekli olarak yenileme ve geliştirme fırsatını yakalarlar.

Öğretmenlerin statüleri ve özlük hakları iyileştirilmeden eğitimin diğer sorunlarına köklü, kalıcı ve belirleyici çözümler bulmak mümkün görülmemektedir. Bundan dolayı yapılacak düzenlemelerde aşağıdaki huşuların dikkate alınmasını ÖĞ-DER olarak  öneriyoruz:


1-Öğretmenler hakça bir statüden yararlanmalı, öğretmenlik mesleği, hak ettiği kamusal ve toplumsal saygınlığı göreceği bir şekle dönüştürülmelidir. Öğretmenlerin çalışma koşulları ,eğitimin en yüksek derecede etkinliğini sağlayacak nitelikte olmalı ve öğretmenlere ,kendilerini tümüyle mesleksel uğraşlarına adama olanağı veren bir ortam oluşturulmalıdır. Fakat hiçbir öğretmen sınıftan koparılmamalıdır.

2-Geleceğin öğretmenlerinin yetiştirilmesi ile ilgili politikalar, gerekli moral, düşünsel ve fiziksel nitelikleri taşıyan ve istenilen bilgi ve beceriye sahip yeterli sayıda öğretmenle toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya dayanmalıdır. Bu ihtiyacı karşılamak için yetkili makamlar öğretmen yetiştirmeyi yeterince çekici kılmalıdır.

3-Kariyer basamaklarında yükselmek için sadece sınav ve yıl esas alınmamalı. Öğretmenlerin bir sınav ile mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini beklemek yanlış olur. Bunun dışında da öğretmeni çalışmaya ve kendini geliştirmeye iten faktörler olmalı. Okulunda gayret eden ve çok çalışan öğretmenler çeşitli kriterleri geçerek, statüsü ve özlük hakları yükseltilerek ödüllendirilmelidir. Öğretmende Eğitim, İş başarımı (performans),Üretim,Kıdem, Liyakat ön plana alınmalıdır.

4- Sınava girmek için 7 yıl çok uzun süredir. Süre 3 yıl olabilir. Sadece uzmanlığa geçerken sınav olmalı. Sınavda kazanmak için 70 Puan esas alınmalı. Sınavlar sadece ezber bilgiyi esas almamalı, ALES düzeyinde ÖSYM tarafından hazırlanmalıdır. Tek sınav yerine farklı sınavlar yapılmalıdır. Alan soruları da her branşa uygun mutlaka olmalıdır. Sınav %50 etki etmelidir.

5- Her ilde Üniversite kuruldu. Öğretmenlerin bu üniversitelerden faydalanması sağlanmalıdır. Bu eğitimlere devam edenlere MEB destek vermelidir. Yüksek Lisans ve doktora yapanlara, Öğretmenin öğrencileri için etkinlik faaliyetlerine,  Bilimsel, kültürel etkinliklere, alanı ile ilgili olarak yayınlanmış eseri olanlara(ISBN),Yurt içi ve dışı hakemli dergide alanı ile ilgili makalesi yayımlananlara, Proje hazırlayıcısı ve yürütücüsü olanlara, Yerel, bölgesel, ulusal ve uluslar arası aldığı veya öğrencilerinin kazandığı başarılar ve ödüllere, Uluslararası geçerliliği olan ve kültürümüzle yakın irtibatı olan bir dil ile ilgili geçerli puanı olanlara kariyer geçişte ek puan verilmelidir.

4-.Öğretmenlerin hizmet içi eğitimleri gerçek ihtiyaçlar temelinde yapılandırılmalıdır. Bu Hizmet içi eğitimleri başarı ile tamamlayanlara üst statüye geçmede ek puanlar verilmelidir.

6- Kariyer basamaklarında her basamağın maaşı, sorumluluğu, görevi, özlük hakları farklı olmalıdır. Kariyer basamakları arasında 1.Aylıklarında,2.Ücretlerinde, 3.Ek göstergelerinde 4.Emeklilik müktesebinde ciddi farklılık oluşturulmalıdır.

7-Kariyer yükseltmede kadro sınırlandırması olmamalıdır. Şartları tutan herkes yükselmelidir.
Son Güncelleme: 28.06.2013 08:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ömer 2013-06-28 09:23:17

tabrikler öğder.olması gerekenleri yazmışsınız.saolun.