banner406
banner396
06 Haziran 2014 Cuma 15:45
Öğretmeni Peşin Hükümle Yargılayan İşlemin Durdurulması İstendi
 Yazıda, Bakanlık tarafından Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı sonuçlarının değerlendirilmesi sürecinde elektronik ortamda yapılan analizlerde bazı sınavlarda kopya çekildiğinin tespit edildiği, kopya çekildiği tespiti yapılan sınıflarda görev alan öğretmenlerin Millî Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi’nin 29. maddesine istinaden sınav görevi verilebilecek öğretmenler arasından çıkarıldığı bilgisinin kamuoyuyla paylaşıldığı belirtilerek, “Herhangi bir incelemeye veya soruşturmaya dayanmaksızın, fiilin ve failin yargısal denetime elverişli, hukuka uygun ispat vasıtalarıyla ortaya konulmaksızın sadece sınav sonuçlarının elektronik ortamındaki sayısal analizinden hareketle, öğretmenlerin kopya çekilmesine izin vermekle yaftalanması sağlıklı bir yaklaşım değildir. Maarif müfettişleri eliyle yürütülecek bir inceleme/soruşturma süreci sonucunda kopya çekildiğinin tespit edilmesi durumunda sorumlular hakkında gerekli idari ve cezai tedbirlerin uygulanması gerekir. Ancak hiçbir somut inceleme ve suç işlendiği noktasında tespit olmaksızın sayısal, soyut bir analizden hareketle öğretmenlerimizin zan altında bırakılması adalet ve hakkaniyete aykırı olup eğitim camiasını derinden yaralayacak, çalışma barışına ve kurumsal bağlılığa zarar verecektir.

 

İşlemin dayanağı yapılan Millî Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi’nin 29. maddesi, görevli olduğu salonda toplu veya ikili kopya çekildiği belirlenen salon görevlilerine bir yaptırım öngörmektedir. Kopya çekildiği tespitinin yargısal denetimine imkân veren, hüküm kurmaya elverişli, her türlü şüpheden uzak somut bulgularla delillendirilmesi gerektiği açıktır. Kaldı ki, söz konusu Yönergenin salon görevlilerinin görevlerine ilişkin 14. maddesinde yer alan, kopya çekilmeye teşebbüs edilmesi ve kopya çekilmesi halinde uyulacak esasları düzenleyen hükümleri göz önüne alındığında, 29. madde hükmünün salon görevlilerince kasten kopya çekilmesine imkân verilmesini müeyyideye bağladığı anlaşılmaktadır” denildi.

 

Bakanlığa gönderilen yazıda, inceleme/soruşturma ürünü somut bir tespit olmaksızın salt elektronik ortamdaki sayısal analizden hareketle kopya çekildiği iddiasıyla öğretmenleri zan altında bırakan söz konusu uygulamanın yeniden değerlendirilmesi, peşin hükümle öğretmeni yargılayan, inceleme/soruşturma yapılmaksızın sınav görevinden men etme şeklindeki işlemlerin durdurulması talep edildi.

Son Güncelleme: 06.06.2014 15:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.