banner406
banner396
26 Şubat 2013 Salı 09:50
ÖĞRETMENİM CANIM BENİM
 Öğretmen  kelimesi  ilk insan  ve ilk peygamber Hz. Adem’den günümüze kadar gelmiş bir misyonun adıdır. Öğretme çabasının olduğu ilk  andan itibaren öğretmen  hep var olmuştur. O günden bugüne yeryüzünde cehalet için verilen savaşların zafer tacını giyen ve giydiren hep o olmuştur.

      Öğretmen hem  bir  davranış mühendisi hem de  toplumun mimarıdır. Nasıl ki Mimar Sinan taş yontmadaki ustalığı ve mimari bilgisi ile unutulmaz şaheserler vermişse, öğretmen de bilgi ve becerileri ile öğrencilerini, etkili ve çağa damgasını vuran bireyler olarak yetiştirerek eserler verendir.Bu itibarla  öğretmen , öğrencilerin  kişiliğinin sanatkârı, ruh dünyalarının  mimarıdır. ‘’Makedonya  Kralı  Philip, bir gün oğlu İskender'in öğretmeni olan Aristoteles'e kızar. Ve onu aşağılamak için; ‘’ Ne olacak sanki; senin yerine bir köle tutar, onun  oğlumla ilgilenmesini sağlarım’’ der. Bu sözler üzerine düşünür kendinden emin bir şekilde krala, ‘’ Evet majeste iyi fikir, o zaman çok geçmeden iki köleniz olur.’’ diye karşılık verir.(1)   Öğretmen kendi tükenerek etrafını aydınlatan bir mumdur. İstiklâl ve istikbaldir . Ebediyete tesir edebilen, etkisinin  nerede biteceği  bilinmeyen fedakârlık ufkudur. Sabrın vücut bulduğu şahsiyettir.‘’Tahtadakileri yazın’’ dedikten sonra ‘’ tahtadakileri yazacak mıyız  öğretmenim ‘’ sorusunu  arka arkaya defalarca duyan ve her soranın gözlerine bakarak ‘’evet’’ diyen sevgi ve şefkat timsalidir  öğretmen. Çorak toprakların bağrından nehirler akıtan sevgi bahçıvanı insan da odur.

      Eski devirlerden birinde, bir kral ülkesindeki en asil insanı ödüllendirmek istemiş.Vezirleri bu insanı bulabilmek için aylarca araştırma yapıp  kralın önüne on kişiden oluşan bir liste getirmişler. Getirdikleri adamlardan biri elindeki malı mülkü fakirlere dağıtan birisiymiş. Bir diğeri ise hukuk bilgisinin derinliği ile takdire layık görülmüş.  Başka biri başarılı bir doktordu. Bir diğeri de insanlar asındaki gerilimleri çözmede ün yapmıştı. Vezirler listeye aldıkları isimlerin soylu davranışlarını birer birer saydıktan sonra ülkenin birinde ücra bir kasabada yaşamakta olan bir ihtiyardan da söz ettiler. Gerçi ihtiyarın ne büyük bir serveti, ne müthiş bir hukuk bilgisi ne de tıp alanında başarıları vardı. Ama vezirler en asil insan olarak onun seçilmesini istiyorlardı.’’peki neden böyle düşünüyorsunuz ‘’diye soru kral. Baş vezir cevap verdi ; ‘’ Öncekilerin hayatta neler başardıklarını duydunuz kralım. İşte o insanların hepsine bu adam bu adam öğretmenlik yapmıştı ‘’

      Dünyadaki en büyük sorumluluğa sahip insanlardan biride  öğretmendir. Elindeki madeni saf altına dönüştüren bir ustadır. Hayatın  yanlışını ve doğrusunu yaşatarak gösterip , dokunmadan vuran avcıdır öğretmen. Büyük İskender, öğretmeni Aristo’yu anlatırken ‘’ Babam beni gökten yere indirdi, öğretmenim de yerden göğe yükseltti ‘’ der. Öğretmenlik bu  yönüyle  insanoğlunu gökyüzüne kanatlandırma sanatının diğer adıdır. Bir  kuyumcunun bir külçe altını  zarif bir takı haline getirmesi gibi öğretmen de kendilerine emanet edilen neferleri insanoğluna en yararlı şekilde yetiştirerek aydınlık geleceğe yollayan fedakar bir varlıktır. Bu varlığın eserine kıymet biçilemez.

   Öğretmen, sözlerin efendisinin ‘’ Ya öğreten, ya öğrenen yada bunları seven ol. Dördüncüsü  olma helak olursun ‘’  sözleriyle belirttiği erdem yolunda yürüyen hayatın yapıcı unsurudur.  Bu unsurdan mahrum toplumlar  ekonomik sıkıntı, deprem ve sel gibi felaketlerle yıkılmasalar da öğretmensizliğin sonuçlarından olan cehalet o toplumun  felaketi olabilir. Bilinmelidir ki  öğretmensizlik  zordur , hele ki öğretmen olmak daha da zor.

1-     Antik Yunan Düşünürleriyle Bilgeliğe Yolculuk, Alev AKSAKAL

Son Güncelleme: 26.02.2013 09:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.