banner406
banner396
19 Nisan 2012 Perşembe 09:46
ÖĞRETMENİMİZE SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ!
 Öğretmenlerimize yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi! Kütahya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni ve üyemiz Hakan GÜLHAN bugün bir öğrencisinin saldırısı sonucu ağır yaralandı.

Saat 16:30 civarında vuku bulan olayda bıçakla saldıran T.D. meslektaşımız Hakan Gülhan’ı kalbine yakın noktadan bıçaklayarak ağır yaraladı.

Şükürler olsun ki; arkadaşımız hayati tehlikeyi atlatmış olmakla birlikte Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavisi sürmektedir.

Bu son olay bir kez daha göstermiştir ki, okullarımızda güvenlik sorunu en üst düzeyde yaşanmaktadır. Bugüne kadar ülkemizin değişik bölgelerinde ve defalarca asayiş vakaları yaşanmış; fakat bunlara yönelik etkili tedbirlerin alınması için herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Sendika olarak yapmış olduğumuz bir anket çalışmasında da ortaya çıkmıştır ki;  okullarımızın % 54,8’inde özel güvenlik görevlisi ya da güvenlik kamerası bulunmamaktadır. Olanlar da güvenlik ihtiyacını karşılayacak yeterlilikten çok uzaktır. Okullarımıza kaynak aktarılmadığı için, okullarımız bulabildikleri mali imkanlar çerçevesinde ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ve çoğu zaman da yetersiz kalmaktadır.

Bugünlerde özel okullara kaynak aktarmayı düşünen Hükümet yetkililerine bir kez daha sesleniyoruz: Bırakın hayali projelere kaynak aktarmayı da, başta güvenlik sorunları olmak üzere, ekonomik imkansızlıklardan kaynaklanan sorunlarını gidermek için devlet okullarına kaynak aktarın.

Öte yandan her fırsatta öğretmenlerimizi aşağılamayı, toplum nezdinde itibarsızlaştıracak  söylemleri dile getirmeyi alışkanlık haline getirmiş olan, başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere tüm yetkililer için de bu son olayın ibret olmasını diliyoruz.  Sizlerin, meslektaşlarımıza karşı takındığınız bu tavırlarınızla, öğretmenlerimizin öğrencileri ve toplumun diğer kesimleri tarafından muteber görülmesini sağlamak nasıl mümkün olacaktır? Siyasetçilerin seçmene şirin görünmek uğruna ortaya koydukları popülist uygulamalar ve tribünlere oynamaları, eğitim çalışanlarına karşı saygısız tutumlara zemin hazırlamaktadır.

Ayrıca, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliği de öğrencilerimizin sağlıklı eğitimine engel teşkil etmekte ve çocuklarımızın kendilerinden beklenen tutum ve davranışlardan uzaklaşmasına meydan vermektedir. Yine sendikamızın yaptığı anket çalışmasında, öğretmenlerimizin % 43’ü, öğrencilerin okula geliş-gidişlerinde kesici alet taşıdığını belirtmektedir. Fakat işte yukarıda ifade ettiğimiz gibi disiplin yönetmeliklerindeki eksiklikler ile bürokrat ve siyasetçilerin popülist tutumları, öğretmenlerimizi/idarecilerimizi öğrenci ve veli karşısında etkisiz kılmakta ve vahim hadiselere engel olunamamaktadır.

Bir kez daha temenni ediyoruz ki;

- Bu son vahim olay sorumlularda şuur uyanmasına vesile olur ve okullarımızda yaşanan güvenlik zafiyetlerinin giderilmesine yönelik tedbirler alınır.

- Başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere bütün yetkililer, bundan sonra, öğretmenlerimizin itibarını artırmaya dönük kendilerinden beklenen yaklaşımları ortaya koyarlar.

- Öğrencilerimizin daha sağlıklı bir eğitim ortamına sahip olması amacıyla, başta disiplin yönetmelikleri olmak üzere mevzuattaki eksiklikler giderilir.

Hakan Gülhan arkadaşımıza geçmiş olsun diyor, bir an önce sağlığına kavuşmasını ve çok sevdiği öğrencileriyle yeniden bir araya gelmesini diliyor; kendisine yüce Allah’tan acil şifalar niyaz ediyoruz.

 

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ

Son Güncelleme: 19.04.2012 09:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.