banner406
banner396
12 Nisan 2013 Cuma 08:23
Öğretmenin Şarkı, Şark Üstü!
 657 DMK'da yapılacak olan değişiklikle, bazı memurluklar istisna tutulmak üzere, bazı memurluklarda mahrumiyet bölgelerinde zorunlu istihdamın önünün açılmış olacağından bahsedilmektedir. Doğu'da zorunlu istihdamın ise memurun ilk atama ile batı illerine atanıp 3 yıl tecrübe kazanması için istihdamı sonrasında gerçekleşeceği üzerinde bir değişikliğin olacağı konuşulmaktadır. Bu bağlamda, memurun ilk görev yerinin batı illeri olacağı anlaşılmaktadır. Bakan Faruk ÇELİK'in açıklamasında, değişiklikten etkilenecek memur unvanlarından söz edilmiştir. Buradan hareketle, ilgili memur unvanlarında bu değişikliğin nasıl uygulanacağı muğlaktır ve ne şekilde uygulanacağına dair de bir fikir yürütülememektedir. Böyle bir değişiklik olacak, ama nasıl? Sorusunu sormadan edemiyoruz. Bu soruya, devlet memuru statüsünde istihdam edilen ve bakanın açıklamasında da değişiklikten etkilenecek memurlar arasında gösterilen öğretmenler üzerinden cevap vermeye çalışalım.
 
Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme işlemleri, 6 Mayıs 2010 tarihli yürürlükteki  mevcut Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile gerçekleştirilmektedir. Bu yönetmelik irdelendiğinde, görülecektir ki, söz konusu mevcut yönetmeliğin 24 . maddesinden 30.  maddesine değin (Bu madde de dahil olmak suretiyle)  öğretmenlerin  zorunlu hizmet mevzusuna dair düzenlemelere yer verilmiştir. Öğretmenlerin zorunlu hizmetine dair söz edilen maddelerden şu bilgilere ulaşmaktayız:
 
1-      Yönetmeliğin yürürlük tarihi olan 6 Mayıs 2010'dan önce MEB kadrolarında istihdam edilmeye başlananların, zorunlu hizmetten muaf olduğu,

2-       Zorunlu hizmet yükümlüsü olanların, 6 Mayıs 2010'dan sonra MEB kadrolarında istihdam edilmeye başlananlar olduğu,

3-      Zorunlu hizmet süresinin, bölgeden bölgeye göre değil de okuldan okula göre değişiklik gösterdiği (Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan bir okulun zorunlu  hizmet süresi ile Çukurca ilçesinde bulunan bir okulun zorunlu hizmet süresinin farklı olması gibi),
 
657 DMK'da yapılması öngörülen söz konusu değişikliğin, yönetmelik ve mevcut şartlar düşünüldüğünde uygulanması imkansızdır. Şöyle ki:
 
Son 5 yıllık ilk atama verilerine bakıldığında, açık öğretmen kadrolarının doğu illerinde, batı illerine nispeten daha çok olduğu görülmektedir. Doğu illerinde had safhada bulunan öğretmen açığını, bu öğretmen açıklarının da ücretli öğretmenlerle karşılandığını göz önüne alırsak, bir öğretmen adayının ilk atama ile batı illerine atanması ve sonrasında 3 yıl oralarda tecrübe kazanıp sonrasında doğu illerine atanacak olmasını afaki olarak değerlendirebiliriz.

Zira, bu olayın hasıl olmasına şu anki şartlar asla imkan tanımaz. Batı illerinde öğretmen kadrolarındaki doluluğun da, bu uygulamaya imkan tanımayacağı aşikardır. Batıdaki doluluk ancak doğu illerine, batıdan öğretmen yollayarak gerçekleşebilir. Batıdaki öğretmenlerin çoğunun, zorunlu hizmet muafiyetine sahip oldukları düşünülürse, batı illerindeki doluluğun ilerleyen yıllarda da aynı seyirde olacağını öngörebiliriz. Bu bağlamda, soruyorum sizlere:
 
BU ŞARTLARDA, ÖĞRETMENİN İLK GÖREV YERİNİN BATI İLİ, SONRAKİ GÖREV YERİNİN İSE DOĞU İLİ OLMA OLASILIĞI NEDİR?
 
CEVABI:  YÜZDESİ ÇOK DÜŞÜK.
 
ÖĞRETMENE, ZORUNLU HİZMET GELİYOR HABERLERİNE GÜLÜP GEÇİYORUM. ZİRA, ÖĞRETMENİ MEMURLA KARIŞTIRIYORLAR. ÖĞRETMENİN ZORUNLU HİZMET ÜSTÜ BİR GÖREVLE, DOĞU İLLERİNDE İSTİHDAM EDİLDİĞİNİ DE GÖZ ARDI EDİYORLAR. SAHİ, 10 YILDIR DOĞU İLLERİNDE SINIF ÖĞRETMENİ OLARAK ÇALIŞANLAR, ZORUNLU HİZMET ÜSTÜ BİR GÖREV İFA ETMİYORLAR MI?
 
BİR ÖĞRETMENİN, ATAMA VE YER DEĞİŞTİRMESİNE DAİR  ORTALAMA KARİNESİ:
 
İLK ATAMA İLE DOĞU İLLERİNDEN BİRİNE ATANIR.
 
3 YIL ÇALIŞIR, YER DEĞİŞTİRME BAŞVURUSUNDA BULUNUR, TERCİHLERİNİZE YERLEŞTİRİLEMEDİNİZ NETİCESİNİ GÖRÜR.
 
5 YIL ÇALIŞIR, YER DEĞİŞTİRME BAŞVURUSUNDA BULUNUR, TERCİHLERİNİZE YERLEŞTİRİLEMEDİNİZ NETİCESİNİ GÖRÜR.
 
10 YIL ÇALIŞIR, YER DEĞİŞTİRME BAŞVURUSUNDA BULUNUR, TERCİHLERİNİZE YERLEŞTİRİLEMEDİNİZ NETİCESİNİ GÖRÜR.
 
BU KISIR DÖNGÜ DEVAM EDER DURUR.
 
HALA KARARLI MISINIZ,  ÖĞRETMENİ  İLK ATAMA İLE  BATI İLİNE ATAMAYA, TECRÜBE KAZANINCA  DOĞU İLİNE YOLLAMAYA?
 
DEĞİŞEN 657'DEKİ ATAMA VE YER DEĞİŞTİRMEYE DAİR MADDELER DEĞİL, GÜNEYDOĞU İLE DOĞU İLİNDE 10 YILDIR GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERİN KISIR DÖNGÜSÜ OLMALIDIR. 
 
DİPNOT: ÖĞRETMENİN ŞARKI, ŞARKI OLMUŞTUR.


Yahya ASLAN
Son Güncelleme: 12.04.2013 08:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.