banner406
banner396
24 Kasım 2012 Cumartesi 10:00
ÖĞRETMENİN YÜREĞİNE DOKUNMADAN ASLA!

Buruk bir öğretmenler gününü kutluyoruz. Atananda, atanamayan öğretmen adaylarının da hiç bu kadar sorunu olmamıştı. Öğretmenlik mesleğinin itibarı hiçbir dönemde bu kadar zedelenmemişti. Öğretmenler üç ay tatil yapıyor, emsallerinden az çalışıyor açıklamalarından tutunda, atanmayı bekleyen öğretmenlerin yem bekleyen güvercinlere benzetilmesi haberlerine kadar birçok haber öğretmenlerin gönüllerini yaralamıştır.
Sayın Bakanımızın, kayıt parası alınması hususundaki yaklaşımı(ilköğretim okullarına hala telefon, temizlik, güvenlik için ödenek gönderilmemektedir) velileri üzerseniz bende sizi üzerim söylemi, eğitim camiasını derinden etkilediği gibi kamuoyunda öğretmenlerle ilgili yanlış bir izlenim uyandırmıştır.
Oysa öğretimde kalitenin artması için çocuğun yüreğine dokunmak gerek deniyor ya bence çocuğun yüreğine dokunacak, öğretmenin de gönlünün kazanılması gerekir. Mutsuz öğretmenlerle öğretimde kaliteyi yakalamak imkânsız! Siz fiziki imkânları ne kadar iyileştirirseniz iyileştirin, öğretmenlerin yüreğine dokunamamışsanız, yaptığınız her şey beyhudedir. Sınıfların kapıları altından, bilgisayarlar platinden olsa ne yazar! Çünkü eğitim öğretim işi motivasyona, sevgiye dayanmaktadır. Eğer öğretim kalitesi yalnızca fiziki imkânları düzeltmekle gerçekleşecek olsa okullara gerek yok. İnternette her şeyi bulabilirsiniz. Ultra başöğretmen olarak da GOOGLE yi ilan edersiniz, sorun kalmaz(!)
Bu öğretim yılında öğretmenlerin sorunları tavan yapmıştır, işte onlardan bazıları;
1-Öğretmen, devlet memurları içerisinde en az maaş alan memur konumuna getirilmiştir. Bugün birlikte görev yaptığı diğer memurlardan daha az maaş almaktadır. Öğretmenler full ek ders alıyorlar, açıklamaları ile kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir. Toplu sözleşme görüşmelerinde ek ödeme olmaz ise olmazımızdır diyen sendikalar öğretmenleri yarı yolda bırakmıştır.
2-Yer değiştirme yönetmeliği nedeni ile öğretmenler çakılı kadro pozisyonuna geçmişlerdir. Yıllardır doğunun en ücra köşesinde görev yapan öğretmenlerin atamaları yapılamamaktadır. Yer değiştiremeyen öğretmenler, ne yapacaklarını şaşırmış durumdadırlar.
3-Eş durumu atamaları, ya da atamamaları mağduriyetler yaratmıştır. Binlerce öğretmen eşlerinden ayrı yerlerde görev yapmaktadır. Nasıl birleşeceklerini, kendileri de bilmemektedirler.
4-Yasada olmasına rağmen öğrenim özrü atamalarının yapılmamış olması başka mağduriyetlerin oluşmasına neden olmuştur. Öğretmenlerin adeta yüksek öğrenim görmesi engellenmiştir. İşin daha vahim tarafı ise yasaların kale alınmaması olmuştur.
5-Tarihte ilk defa öğretmenler, memurluk kadrolarına geçirilmişlerdir. Bu uygulama lutuf gibi sunulmuştur. Öyle istekleri dâhilinde falan değil! Metazori bir geçiş olmuştur. Meb, Meb olalı böyle bir atama şekli görmemiştir. Yıllardır sınıflarda görev yapan öğretmenler, aniden masa başı memurluğuna geçirilmişlerdir.
6-Alan değişikliği adı altında yıllardır görev yaptığı sınıflardan, derslerden öğretmenler alınmışlardır. Bir çok öğretmen bu değişiklikten rahatsızdır.10-15 yıllık sınıf öğretmenleri, geçtikleri branşlarda zorlanmaktadırlar. Özürlü çocukların öğretmenliğine zorunlu geçen öğretmenler, yapamıyoruz diye feryat etmektedirler. Ben yapamıyorum diye gözyaşı döken öğretmenler var!
7-Geçen yıl okul yöneticilerine uygulanan rotasyonun bu sene uygulanmaması, MEB'de adalet terazisinin bozulmasına neden olmuştur. Geçen sene yer değiştirenler, yer değiştirdikleri ile kalmışlardır. Yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde var olmasına rağmen il dışı okul yöneticisi atamaları hiçbir zaman gerçekleşememiştir.
8-İkili öğretim yapan okullarda görev yapan yöneticilere, haftada iki saat ek ders ücreti lütfedilerek, sorunları çözülmemiştir!
Gelişmiş milletlere baktığımızda, öğretmenlere daha fazla değer verdiklerini görmekteyiz. Çünkü öğretmenin eserine kıymet biçmek mümkün değildir. Öğretmenlerimiz yalnızca 24 Kasımlarda hatırlanmak istemiyor! Yukarıda yazdığımız sorunların çözülmesini istiyor. Eğitim öğretimde niteliğin artması için öğretmenlerin ücret sisteminin, atama ve yer değiştirme sisteminin mağduriyet oluşturmayacak kurallara bağlanması lazımdır.
Hepsinden önemlisi şu husus iyi bilinmelidir ki; öğretmenin yüreğine dokunmadan asla eğitimde kalite arttırılamaz!

Yukarıdaki sorunların çözülmesi dileğiyle tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum....

 


Cengiz ŞAHİN


Son Güncelleme: 24.11.2012 10:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.