banner406
banner396
23 Ekim 2013 Çarşamba 15:20
ÖĞRETMENLER ASIL ŞİMDİ YAŞADI!
  Çok açıktır ki bu yeni sistem bırakın dershane ihtiyacını ortadan kaldırmayı dershane yanında bir de özel derslerin yaygınlaşmasına yol açacaktır. Hele bir de dershaneler kaldırılırsa öğrenciler bütün bütün özel derslere mahkûm kalacaklardır. 
SBS kaldırılıp yerine merkezi yazılı sınavlar getiriliyor. Dershaneler kapatılıyor. Ortalık toz duman. MEB: ‘Biz bunları kafamıza göre yapmadık, il il dolaştık herkesin görüşünü aldık.’ Mesajı vermek için videolar yayınlıyor. Dershanelerin ne olacağını bilen de yok. … Şimdi şöyle bir oturup düşünelim sakin kafayla. MEB ne yapıyor, neden yapıyor, ne yaptığını biliyor mu?

A) Dershane kapatılma çalışması

Ne amaçlanıyor olabilir?

Anladığımız kadarıyla MEB okulların devre dışında kalmasından rahatsız. Okulda dersini alan öğrencinin ayrıca bir de para ödeyerek ders almasının önüne geçilmesi ve okulda her türlü eğitim ihtiyacının karşılanması öngörülüyor.

Dershaneler kapatılırsa bu amaçlar gerçekleşir mi?

Bu tam bir kandırmacadır. Dershaneler haddı zatında salt okullardaki eğitim kötü diye ortaya çıkmış değildir. Bu bir cidaldir. Neticede iki milyona yakın öğrenci yirmi bin hadi hadi elli bin iyi kontenjana yerleşmek için mücadele halindeler. Hangi iyi okula giderse gitsin öğrenciler bir şekilde takviye peşinde oluyorlar ve olacaklar. Türkiye’nin en iyi devlet okullarındaki öğrenciler de bir şekilde ya dershaneye gidiyorlar ya da özel ders alıyorlar. 

Bunun yanında çeşitli sebeplerle öğretmen yetersizliği yaşanması durumunda da dershaneler tampon görevi görüyorlar ve özel ders alma imkanına sahip olmayan öğrencilere de bu şekilde imkan eşitliği sağlamış oluyorlar.

Peki, her şeye rağmen dershaneler kapatılırsa ne olur? İşte o zaman öğretmenler bayram ederler. Küçük evde oturan öğretmenler büyük bir eve taşınırlar ve evlerinin bir odasını dershaneye çevirerek randevu usulü ders vermeye başlarlar. Bunun ne takibi olur, ne denetimi ne de vergisi!

B) SBS’nin Kaldırılması ve Yerine Merkezi Yazılıların Getirilmesi

Ne amaçlanıyor olabilir?

Yine anladığımız ve takip ettiğimiz kadarıyla Milli Eğitim Bakanlığı; öğrencilerin sınav stresinden uzaklaşmasını, dershaneye bağımlılığının ortadan kaldırılmasını ve okullardaki eğitim arzının eşitlenmesini amaçlıyor.

Yeni sistemle bu amaçlara erişilebilir mi? Her şeyden önce bir konuyu netleştirmek gerekir ki MEB 8. Sınıflara her dönem için 6 toplamda yıl boyu 12 sınav uygulayacak ve bu ‘şey’ler yazılı olarak değil işaretlemek suretiyle tatbik edilecek. Öğretmenler bilir ki öğrenciler sınavdan önce şöyle sorarlar: ‘Öğretmenim sınav yazılı mı olacak test mi?’ Yani yazılı sınav bildiğiniz yazıyla olur. Yazılarak yapılmayan sınavlara yazılı denilmez. Onun adı çoktan seçmeli sınav ya da yaygın adıyla testtir.

‘Bir tane sınavı 12’ye çıkarıyorsunuz.’ eleştirisinin önüne geçmek için ‘Biz yeni bir sınav yapmıyoruz sadece zaten yapılan yazılı sınavları merkezi olarak yapacağız.’ demek sadece eğitim camiasından olmayan kişileri inandırabilecek düzeyde bir açıklamadır.

Hadi teknik kısmını bir kenara bırakalım. Neticede işin başındaki yöneticiler ve öğretmenler bu sorunların tümünün üstesinden gelebilecek yeterliliğe sahiptir. Merkez teşkilatının yaptığı her türlü hatalı uygulamayı en iyiye çeviren ve uyarlayan sahadaki eğitimciler MEB’in gerçek kahramanlarıdır. Bizim asıl vurgulamak istediğimiz şey MEB bu yeni uygulamayla yukarıda saydığımız amaçlara ulaşabilir mi? 

Çok açıktır ki bu yeni sistem bırakın dershane ihtiyacını ortadan kaldırmayı dershane yanında bir de özel derslerin yaygınlaşmasına yol açacaktır. Hele bir de dershaneler kaldırılırsa öğrenciler bütün bütün özel derslere mahkûm kalacaklardır.

MEB merkez teşkilatı ne kadar biliyor bilemem ama taşrada branş öğretmenini hiç görmeyen yüz binlerce öğrenci vardır. Alakasız alanlardan mezun ücretli öğretmenlerle dersleri ‘doldurulan’ bu yavruların hali ne olacaktır?

Sonuç

Hem ortaokulda hem de ortaöğretimde dershane ihtiyacı ortadan kalkmaz. Dershaneler kaldırılırsa legal sektör illegal zeminlere kayar. Zenginler için sorun olmaz. Parayı dürüp büküp anahtar şekline sokarsanız en kavi kapıları bile klik diye açar açmasına da ‘Kalın kara bıyıklı işçi Süleyman’ın’ oğlu ‘Cevahir’in’ durumu ne olacaktır?

Fatih KUL
personelmeb.net

Son Güncelleme: 23.10.2013 15:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.