banner406
banner396
07 Mart 2016 Pazartesi 20:37
Öğretmenler Fiili Hizmet Zammından Yararlanmalıdır
Günümüzün en önemli kamusal mesleklerinden birisi olan öğretmenlik; karmaşık sosyal yaşamın, küreselleşen dünyanın doğrudan hissedilen bütün sorunlarıyla karşı karşıyadır. Değişen dünya ve insanla birlikte, öğretmenlik anlayışı ve sorunları da değişmektedir. Bu nedenle; kamusal niteliği olan bu meslekte; sorunların güncel tespiti ve çözüm arayışları ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir olgu olmaya devam etmektedir. Çünkü insan ve sorun, bir arada olması kaçınılmaz ikilidir. İnsanın olduğu her yerde sorun da var demektir. Öyle ise, yapılması gereken şey, sorunları reddetmek, sorunlardan uzak durmaya çalışmak ya da sorunlardan kaçmak olmamalıdır. Sorunların mümkün olan en kısa sürede ve en az hasarla çözümlenmesi gerekmektedir.
 
1 Ekim 2008 tarihinden itibaren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile çalışanlarda yıpranma hakkının kapsamı daraltılmıştır. Yeni yasa ile yalnızca madenciler, itfaiyeciler, polisler ve askerler yıpranma hakkından yararlanmaktadırlar. Yıpranma hakkı çalışanlara; prim ödeme gün sayısını artırma, erken emekli olma, emeklilikte alacakları maaşın daha fazla olması gibi faydalar sağlamaktadır.
 
Öğretmenlik; çok fazla çaba ve emek sarf edilen kutsal mesleklerden birisidir. Bu koşulsuz ve sınır tanımaz çabanın sonucunda vücutta olumsuz etkiler olabilmektedir. Öğretmenler meslek hayatları boyunca ses, boğaz ve göğüs sorunları, ortopedik rahatsızlıklar ve varis gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar.
 
Ayrıca öğretmenlik mesleğinin, icra edenlerin sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden bazıları da şunlardır:
 
  1. Amerikan Stres Enstitüsü’nün yapmış olduğu çalışmaların sonuçlarına göre, sağlığı tehlikeye sokma ve günlük yaşamsal problemler ile mücadeleyi zorlaştırma açısından öğretmenlik, yüksek riskli meslek gruplarından biri olarak gösterilmiştir.
  2. Öğretmenlerin aşırı iş yükü altında olduğu, bir kısmının ise stres ve tükenmişlik hali yaşadığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.
  3. Meslek hayatı boyunca hep ayakta kalan öğretmenlerde, ayak ve bacak kaslarında farklı türden hastalıklara sıkça rastlandığı tespit edilmiştir.
  4. Öğretmenler meslek hayatları boyunca sürekli konuşarak ders işledikleri için, sıklıkla üst solunum yolu hastalıkları ortaya çıkmakta ve bazen bu hastalıklar kronik hâl almaktadır.
  5. Sınıflarda öğrenci sayısının fazla olması, öğrencilerin akademik yönleri itibariyle sınıfların heterojen olması, öğretmeni yıpratan temel nedenlerden biridir.
  6. Özellikle kış aylarında olmak üzere yılın her döneminde, kapalı ve kalabalık ortamlarında çalışan öğretmenler, bulaşıcı hastalıklara sürekli maruz kalmakta ve yıpranmaktadır.
 
2-5 Aralık 2014 tarihlerinde yapılan 19. Milli Eğitim Şurasında da; Öğretmen Niteliğinin Artırılması alt başlığının 34. maddesinde “Öğretmenlerin özlük haklarına yönelik olarak; her dört yılda bir yıpranma payı ve 3600 ek gösterge verilmelidir.” kararı alınmıştı. Milli Eğitim Şurasında kamu görevlilerinin lehine alınan kararların uygulanması gerekmektedir.
 
Öğretmenlerimize “yıpranma haklarını” vererek sorunlarını bir nebze de olsa hafifletmek ve eğitimin kalitesini yükseltmek amacıyla aşağıdaki değişikliğin yapılması uygun olacaktır.
 
 “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
 
MADDE 1- 31/05/2016 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Geçici 68. maddesinden sonra gelmek üzere, Geçici 69. madde eklenmiştir.
“Geçici Madde 69- Öğretmenler; bölge-şehir ayrımı yapılmaksızın, her yıl için ¼ oranında yıpranma payı alırlar”
MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
 
1_TBMM_gonderilen_resmi_yazi
2_Milli_Eğitim_Bakanligina_gonderilen_resmi_yazi
3_Maliye_Bakanligina_gonderilen_resmi_yazi
4_CSG_Bakanligina_gonderilen_resmi_yazi

AKTİF EĞİTİM-SEN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.