banner406
banner396
24 Kasım 2012 Cumartesi 11:01
Öğretmenler Günü Ne Ki Bana Her Gün Öğretmenler Günü
Öğretmenler Günü Ne Ki Bana Her Gün Öğretmenler Günü

 Her 24 Kasım’da günümüzü kutladınız, sevinmedik mi!? 
         
 Gelecek sizindir dediniz, itiraz mı ettik? 
       
   Dağlarda, mezralarda vurulduk, hüzünlendiniz. Adımıza şiirler yazdınız, beğenmedik mi? Nutuklar attınız bizim için, seyretmedik mi? 
         
 “Öğretmenlik, öğretmenlere bırakılacak kadar önemsiz değildir”, dediniz. Her mikrofonu kaptığınızda bize öğretmenlik dersi verdiniz, dinlemedik mi? 
         
“Yöneticilik ayrı bir meslektir, öğretmenden yönetici olmaz” dediniz, bir şey mi dedik? Kamu yöneticisine eğitimciyi yönettirdiniz, olmaz mı dedik? Eğitimin teknolojisini postacıya idare ettirdiniz, isyan mı çıkardık? Yaşam boyu öğrenme işini iş ve işçi bulma uzmanına teslim ettiniz, o yapamaz dedik mi? Hukukçu olmayan Adalet Nazırı, maliyeci olmayan Maliye Nazırı yokken, eğitimci olmayan Eğitim Nazırları yaptınız da, olmaz biz istemezük dedik mi?          
         
 Sendika hakkı tanıdınız da sendika mı kurmadık? Kurduğunuz sendikada siyaset yapın demediniz ama, saf değiliz anladık parçalanmamız gerektiğini ve parçalandık. Yandaş sendikamız var, candaş sendikamız var, iktidara gelenimiz, muhalefette kalanımız, kırmızımız, pembemiz, yeşilimiz, her rengimiz var. Öğretmenlik ortak paydası, memleketi imar etme sevdası bize dar geldi. Bizimkiler ve bizim olmayanlar tasnifini bakın ne güzel yaptık. Alkışlamak istediklerimizin bizim takımdan olup olmadığını ne de güzel ayırır olduk. Başkasının yapabileceği güzellikler bizi ilgilendirmez olmadı mı? Bölünmeyi bu kadar iyi yapabildiğimize göre, yönetmeyi de iyi yaparız desek bizi yönetici yapmaya razı olur musunuz? 
       
  İlksan kurdunuz, cebren paralarımızı kestiniz. Verin paramızı geri diyoruz, vermiyorsunuz. İsyan mı çıkardık? Bakın, ısrar bile etmiyoruz. Otelleriniz, dinlenme tesisleriniz oldu diyorsunuz, inanıyoruz. Yatalım otelimizde diyoruz, 5 yıldızlı otel parası istiyorsunuz. Biz de ara sokaklardaki yıldızsız otellerde yatıyoruz, olmaz mı dedik? Öğretmenevlerinde böyük adamlara VIP yapıp, bize “yer yok” dediniz, size saldırdık mı? 
       
  Çay ocaklarında içtiğimiz çayın parasını vermek istediğimizde; “Sen bırak, öğretmensin, paran azdır, ben öderim.” diyen
ayakkabı boyacısı karşısında mahcup olduk diye size kızdık mı?
          Terfi zamanı gelince adamına göre muamele çektiğinizde, “Adalet ve eşitlik istiyoruz” dedik mi? “Normaldir, adam kendi tanıdıkları varken beni seçecek değil ya!” deyip unutmadık mı, unutulmadık mı? 
          Hani öğrencimiz bizi öldürdüğünde üzüldünüz ya, hani veli bizi darp edince kınadınız ya, o zaman biz de kibarlık yapıp sizi alkışlamadık mı? Sorduk mu: “Bizi niye yaban ellerde yalnız ve yabancı bıraktınız? Sizin korumanız var da bizim koruyanımız kim?” diye. 
         Öğretmene saldırıların sebeplerini buldunuz, suçluyu da buldunuz, çözüm yollarını da buldunuz. Uyguladınız, ama olmadı. Bu işin eğitim zafiyetinden kaynaklandığını düşünerek çözüm önerilerimizi bize sormadınız, itibarın nasıl geri geleceğini sormadınız, gücendik mi? 
         6-15 yaşlarındaki çocuklara kızmayın dediniz, kızmadık. Dövmeyin dediniz, dövmedik. Aynı çocuklar 18-25 yaşlarına gelip, eylem yapmaya kalkanıca “niye biber gazı sıkıyorsunuz, niye copluyorsunuz” diye sorduk mu? Dedik mi; “Onlara kibar davranınız, ikna ediniz. Çünkü biz onları öyle öğrettik. Öyle öğretmemizi de, siz bize öğrettiniz.” 
       
Aslında sizde kabahat yok, çünkü sizi de biz öyle öğrettik. Yanlışınıza itiraz edemediğimiz için, doğruyu doğru zamanda haykıramadığımız için, özür diliyoruz. 
     
  “Yat” dediniz yattık. “Kalk” demenizi bekliyoruz. 
       
 Ben mağlubum, benim özel günüm filan da yok, artık bana her gün bayram. 
       
 Kırmayan, dökmeyen, milli ve manevi değerleri tutkuya dönüştüren, nefret pazarında aşk pazarlayan bir yiğit bekliyorum. Onun peşine takılacağım. 
         
Ümidim kâfidir de, ömrüm kifayet eder mi bilmem!

Muhammet MARAP

Son Güncelleme: 24.11.2012 11:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.