banner406
banner396
08 Mart 2013 Cuma 08:12
Öğretmenler Lisansüstü Öğrenim Hakkından Mahrum Edilmemelidir
 16/01/2013 tarihinde yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesi'nin “Diğer İzinler” başlıklı 18. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde, “Memurlardan Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsüne devam edenlere, eğitimleri süresince aylıklı izin verilir. Lisansüstü öğrenimine devam edenlere ise, görevlerini aksatmamak şartıyla, izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanır. Öğretmenlerin ders programları, lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkân verecek şekilde düzenlenir” hükmü yer almaktadır.

Söz konusu yönerge ile yürürlükten kaldırılan ve Mart 2001 tarihli Tebliğler Dergisi'nde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personeli İzin Yönergesi'nin “Öğrenim İzni” başlıklı 41. maddesinin ikinci fıkrasında, “Yüksek lisans öğrenimine devam edenlere, görevlerini aksatmamak kaydıyla haftada iki yarım gün izin verilebilir. Öğretmenlerin ders saatleri, bu öğrenimlerine devam edebilmelerine olanak verecek şekilde düzenlenir. Bu izin merkez teşkilatında görevli olanlara birim amiri, taşra teşkilatında görevli olanlara il/ilçe milli eğitim müdürü tarafından verilir. İzin verme yetkisi alt kademelere devredilebilir” hükmü yer almaktaydı. Yürürlükten kaldırılan bu hüküm gereğince yüksek lisans öğrenimine devam eden öğretmen ve yöneticilere haftada iki yarım gün izin verilmekteydi.

Hem yürürlükten kaldırılan yönergenin 41. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “haftada iki yarım gün izin verilebilir” ibaresinin yeni yönergede yer almaması hem de yürürlüğe giren yönergenin 18. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “görevlerini aksatmamak şartıyla” ibaresi nedeniyle lisansüstü öğrenime devam etmek isteyen, sınıf öğretmenliği, anasınıfı öğretmenliği ve rehber öğretmenlik branşlarında görev yapan öğretmenler ile eğitim kurumlarında müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapan eğitim kurumu yöneticilerinin izin alabilmelerinin önü kapanmıştır.

Bu nedenle, Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurarak, bahse konu yönergenin öğrenim izinlerini düzenleyen 18. maddesinin yeniden değerlendirilmesini, öğretmen ve yöneticilerin yüksek lisans yapabilmeleri için gereken düzenlemenin yapılmasını istedik. 

Son Güncelleme: 08.03.2013 08:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.