banner374
22 Ekim 2013 Salı 15:11
Öğretmenler öğrencileriyle Facebook'ta arkadaş olamayacak
 Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyalet yönetimi , öğretmenlerin Facebook’u kullanmasına  sınırlama getirdi. Öğretmenler, artık   öğrencileriyle  bu  sosyal ağ  üzerinden arkadaş  olamayacak.

Almanya’da  sosyal ağların   yol  açtığı sorunlara  karşı  önlem   alan  bir eyalet daha öğretmenlerin  Facebook   kullanımına sınırlama getirdi.

Reinland-Pfalz eyalet  yönetimi , öğretmenlerin  öğrencileriyle  Facebook’ta arkadaş  olup, bu  sosyal ağ  üzerinden iletişim  kurmalarını yasakladı.

Eyalet  eğitim  bakanlığı, “Facebook’un  eğitim   modeline   uygun  olmadığını ve sık sık suistimallere  neden olduğunu” belirterek, öğretmenlerin söz konusu  sosyal ağı kullanırken  dikkatli olmalarını  istedi .

Almanya'da bazı eyaletler de daha önce benzer bir  uygulamaya  imza  atmıştı . Gerekçe olarak  ise   öğrencinin  ve öğretmenin  özel   hayatının  gizliğinin korunması gösterilmişti. Ayrıca  öğretmen ve  öğrenci  münasebetlerinin belli bir çerçeve içinde kalması  istenmişti .

Baden-Württemberg eyaleti öğretmenlerin  Facebook   kullanımını  sınırlarken, Schleswig-Holstein ve Bavyera eyaletlerinde  ise  söz konusu yasak uzun süredir yürürlükte.

Facebook  yasağı getirmeyen  sadece  iki eyalet kaldı. Hessen ve Kuzey Ren Westfalya eyaletleri konuyu şimdilik  okul   yönetimlerine  bırakmış  durumda .

Almanya’da  okullarda  sık sık Facebook üzerinden taciz ve mobbing gibi suçlar gündeme geliyor.  Okullar   ise  sosyal ağlar üzerinden  işlenen  suçlar karşısında çaresiz.

Yorum: Belki de bizim ülkemizde de böyle bir uygulamaya geçilebilir. Ne dersiniz?
banner182
Son Güncelleme: 22.10.2013 15:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol