banner406
banner396
20 Ekim 2013 Pazar 07:52
ÖĞRETMENLER SINAVA ALINMALIDIR!

 24 Kasım yaklaşırken basında öğretmenler için methiye düzme sezonu da açılmaya başladı. Nitekim bugün Sayın Bakan öğretmenine en çok değer veren 3. Ülke olduğumuzu ifade ederek açılışı çok hızlı yaptı.

Öğretmenliğin çok zor bir meslek olduğunu ve saygınlığı ziyadesiyle hak ettiğini teslim etmekle birlikte hadiseyi biraz belki öğretmenleri kızdıracak bir açıdan bakmak suretiyle değerlendirmek istiyorum.

Öğretmen yeterlilikleri tartışması örgün eğitime geçtiğimiz tarih kadar eskidir. 19. Yüzyılın başlarından beri iyi öğretmen yetiştirmek için çeşitli adlar altında açılan okullar ve denenen sistemlerle bu tartışmalar bugüne dek sürmüştür.

Mevzuyu tarih bilgisiyle boğmamak adına doğrudan fikrimi serdetmek isterim ki günümüzde çok ciddi bir öğretmen yeterlilik sorunu vardır. Maalesef çok önemli illerin çok önemli okullarında bile öğretmenden memnuniyetsizlik ciddi boyutlara varabilmektedir. Gerek mesleki bilgi gerek sınıf yönetimi gerekse pedagojik yetersizliklerden dolayı sıkıntılı olan birçok öğretmen velileri ve öğrencileri zor durumda bırakabilmektedir. Öğretmen seçmek için fellik fellik okul arayan veliler gerçeğini kim nasıl gizleyecek? Bu yazılanlara tepki gösteren birçok eğitimci bile söz konusu kendi çocukları olduğunda ne hesap kitap yapmaktadırlar. Bunları açık açık konuşup yazmazsak bir milim öteye gidemeyiz.

Bu sorunu net şekilde tespit eden Ömer Dinçer maalesef üslup yüzünden işin sonunu getiremedi. Meşhur, Nasrettin Hoca’nın kız istemesi misali kırıp döken Dinçer hem yanlış anlaşıldı hem de işin sonuçlanmasını sağlayamadı. Neydi Dinçer’in çözümü: Dinçer öğretmenlerin periyodik sınavlarla mesleki yeterliliklerinin ölçülmesini önermişti. İşin doğrusu ne yaptığını bilen ve kendinden emin olan öğretmenler bu öneriye sıcak bakmışlardı. Doğrusu işin doğası gereği işini iyi yapan kişiler işini iyi yapmayanlarla aralarında fark olmasını arzu ederler.

İyinin ödüllendirilmesi, yetersizin de sonucuna katlanması nesillerin yetiştirilmesi için çok önemlidir. Fakat Dinçer bir konuda yanılmıştı. Olaylara işletme mantığıyla bakan ve eğitim hayatı akademisyenlikten ibaret olan Dinçer tüm okulları eşitleme gerekliliği düşüncesiyle yanlışa düştü. Yüksek puanla seçilerek gelen öğrencinin öğretmeni de seçilerek geliyorken son yıllarda öğretmen seçimi Fen Lisesi ve sosyal Bilimler Liseleri dışında tümüyle kaldırıldı.

Yapılması gerekenler şunlardır:

BİR: Öğretmenler için her 3 yılda bir sınav yapılmalı ve bu sınavda üstün başarı gösterenlere kariyer fırsatı verilmeli, başarısız olanlara hizmet içi eğitim verilmelidir. Yine de başarısını artıramayanlar hakkında memuriyete düşürülme dahil çeşitli yaptırımlarda bulunulmalıdır.

İKİ: Öğretmenlerin başarılı çalışmaları düzenli ve adil şekilde gecikmeksizin ödüllendirilmelidir. 2011 yılında gündeme alınan ama 2 yıldır ses seda çıkmayan Performans Yönetim Sistemi yeniden hayata geçirilmelidir.

ÜÇ: Türkiye’nin her bölgesine eşit öğretmen dağılımı sağlamak amacıyla mahrum bölgede çalışan öğretmenlere fazladan para ödenmelidir. Böylece fırsat eşitliği yanında imkan eşitliği de sağlanmış olacaktır.


Adil TÜRK
Son Güncelleme: 20.10.2013 07:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mamaşi 2013-10-20 08:26:16

neden doktur, emniyet amir memur, imam müezzin, hakim savcı, milletvekili bakan yeterli de öğretme mi yetersiz

Avatar
adanalı 2013-10-20 08:56:59

öğretmenler toplumun önünde giden insanlar olarak alan sınavına değil, toplumun önünde gidecek yeterliliğe sahip olup olmadığı konusunda sınava alınmalıdır.

Avatar
ogretmen 2013-10-20 09:15:26

eksik bilgi guzel sanatlar lisesi bolum brans öğretmenleride secılerek alınıyor

Avatar
hoca 2013-10-20 12:09:42

performans yönetim sistemi tam bir saçmalıktı öğretmeni diğer öğretmenlere sorarak nasıl performans belirlenir anlamadım. yeni başladığım okulda memur dahil bir sürü personeli sormuşlardı tanımadığım çalışmalarını bilmediğim kişiler için ne diyebilirdim ki?

Avatar
atama 2013-10-20 12:16:25

önce öğretmen sorunu giderilsinde en büyük sorun bu onları sonra düşününnn

Avatar
alınbenisınava 2013-10-20 12:34:21

sınava girmeyi kabul ediyorum ama bununla birlikte hasta olduğumda bana hastalığımı söylemekten aciz doktoru da hırsızı yakalayamayan polisi de ve yetiştirdiğim[anlaşılan yetiştiremediğim} öğrencilerimi de sınava alın....hodri meydan

Avatar
öğretmen 2013-10-20 14:45:00

ulan adil türk bizim orda bir laf var da neyse söylemeyim...

Avatar
tungaer @mamaşi 2013-10-20 18:19:15

aynen katılıyorum. hatta bizimle birlikte bu sınavlara onlarda girsin, ülkeyi yönetmek için yeterli mi yoksa yetersiz mi olduklarını 75 milyon bir anlasın.