banner406
banner396
24 Temmuz 2013 Çarşamba 11:24
ÖĞRETMENLER TOPLU GÖRÜŞME DEĞİL TOPLU SÖZLEŞME İSTİYOR.
 ÖĞRETMENLER TOPLU GÖRÜŞME DEĞİL TOPLU SÖZLEŞME İSTİYOR.

 

Ağustos ayında memur temsilcileri ve kamu işvereni sıfatıyla hükümet pazarlık masasına oturacak. Bir önceki toplu sözleşme memurun beklentilerinden oldukça uzaktı. Bu toplu sözleşme özellikle öğretmenler açısından tam bir fiyaskoyla sonuçlanmıştı.

 

Ağustos ayında yapılacak olan toplu sözleşmede öğretmenlerimiz; erozyona uğrayan itibarlarını yeniden kazanmayı, Yine erozyona uğrayan mali ve özlük haklarıyla ilgili verilmeyen haklarını elde etmeyi hedeflemektedirler.

 

Ana hatlarıyla öğretmenlerin bu toplu sözleşmeden beklentileri şöyle sıralanabilir:

 

-Sendikalar demokrasilerde çok önemli sivil toplum örgütleridir. Demokratik yaşamı desteklemek adına ve mesleki örgütlenmeyi teşvik etmek için sendikalı personele toplu sözleşme ikramiyesi verilmelidir.

 

-Ek ders ücretleriyle ilgili ayrı bir düzenleme yapılmalıdır. Zira ek ders ücretleri üretilen hizmetin değerine oranla oldukça düşüktür. Bu konuda yapılacak bir düzenleme moral ve motivasyonu artıracak, eğitim kurumlarında kalite artacak, böylece öğrencilerin dersanelere olan yönelimlerinin azalmasına katkı sağlayacaktır.

 

-Kamu görevlileri arasında eşitliğin sağlanması oldukça önemlidir. Bu nedenle öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e yükseltilmelidir.

 

-Yüksek lisans ve doktora yapmış olan eğitim öğretim sınıfındaki personel ek derslerini %5 ve %15 artırımlı olarak alıyor. Ancak eğitim öğretim sınıfında yer alan çok az bir kesim bu haklardan yararlanamıyor. Eşitsizliğe neden olan bu durum düzeltilmelidir.

 

-Eş ve çocuk yardımında iyileştirilmeye gidilmelidir. Ekonomik kaygılarla öğretmenlerimiz emekliliği düşünmüyor bile. Bu nedenle  emekliler de bu yardımdan yararlandırılmalı, emeklilik cazip hale getirilmelidir.

 

-Öğretmenlere ödenen eğitim öğretime hazırlık ödeneği 1 maaşa eşit olacak şekilde düzenlenmelidir.

 

-Emekli maaşına yansıtılmayan Eğitim öğretime hazırlık ödeneği, ek ders ücreti, yolluk, sınav ücreti vb. bütün kalemler emekli maaşına yansıtılmalıdır.

-Devlet memurlarına siyasi partilere üye olma, mesai saatleri dışında siyaset yapma hakkı tanınmalıdır.

 

-Öğretmenlere özgü olarak yıpranma payıyla ilgili bir düzenleme yapılmalı, Emeklilik yaşı düşürülmelidir.

 

-Devlet memurlarına ek iş yapma hakkıyla ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.

 

-Grev yasağı kaldırılmalıdır.

-Öğretmenler vergi yükü altında ezilmektedirler. Öğretmenlerden alınan vergi oranları düşürülmelidir.

 

-Emekli ikramiyesinin ödenmesi için öngörülen 30 yıllık süre sınırı çok yüksek bu sınır aşağıya çekilmeli ya da kaldırılmalıdır.

 

-Köylerde, Kalkınmada öncelikli bölgelerde görev öğretmenler için ek ödeme ve özel hizmet tazminatı gibi ödemeler yapılmalıdır.

 

-Öğretmenler normal mesaileri dışında bir o kadar da ders dışı çalışmalar yapmaktadırlar. Öğretmenler tarafından yapılan ders dışı çalışmalar, etkinlikler v.b. fazla mesai ücrete tabi olmalıdır. Bu konudaki bütün sınırlamalar kaldırılmalıdır.

 

-memurlara yapılacak zam oranı 2014 - 2015 yılları için  ilk altı ay için yüzde 10, ikinci altı ay için de yüzde 10 olmalıdır. Memurlar maaşlarına yapılan geçmişteki ek düzenlemeler öğretmenlere yapılmamıştı. Bu durum eşitsizliğe neden olmuştur. Bu nedenle  Öğretmen ve öğretim elemanlarına ek ödeme yapılmalı,  666 sayılı KHK’den kaynaklanan maduriyet giderilmelidir.

 

-Yapılacak zam oranları kesinlikle küsürat içeren rakamlardan olmamalıdır. Bu durum son derece onur kırıcıdır. Küsüratlar mutlaka bir üst ya da bir alt rakama yuvarlanmalıdır.

 

- EKSEN Eğitim-Sen Genel Başkanı Sayın Mustafa GÜÇLÜ’nün üzerinde sıkça durduğu  Eğitim iş kolunda çalışan hizmetli sınıfları içinde en ağır angarya işleri gören Yardımcı Hizmetliler Sınıfının özlük haklarında düzenleme yapılarak, Yardımcı Hizmetli Sınıfı Personelinin çalışma huzuru ve motivasyonu sağlanmalıdır.

 

-Son yıllarda eğitim kurumlarında eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında artış gözlenmektedir. Güvenliği sağlayıcı tedbirler alınmalı, toplu sözleşmede güvenli okul modelinin hayata geçirilmesi sağlanmalıdır.

-Öğretmenlerin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, yer değiştirme, öğrenim özrü, sağlık özrü, eş durumu tayini vb. konularındaki sıkıntılar masaya mutlaka getirilmelidir. Bu maduriyetler giderilemiyorsa bu durumdaki personel kira, ulaşım v.b yardımlarla desteklenmelidir.

 

-Toplu sözleşmede atanamayan öğretmenlerin durumu mutlaka masaya getirilmelidir. Ücretli öğretmen, sözleşmeli öğretmen vb. kadrosuz öğretmen istihdamına son verilmeli bu kadrolara kadrolu öğretmenlerin ataması yapılmalıdır. Eğitim kurumlarında personel açığının hat safhada olduğu bilinen bir gerçektir.

         -Öğretmenlik mesleği yoğun olarak zihinsel aktivitelere dayalı bir meslektir. Bu nedenle yıl içerisinde tatil ve dinlenmeye dayalı faaliyetler oldukça önemlidir. Öğretmenlerin yapacakları dinlenme amaçlı tatillerde kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı sosyal tesislerden indirimli yararlanmaları sağlanmalıdır.

Eğitim iş kolunda faaliyet gösteren personelin toplu sözleşmeden temel beklentisi GSMH ve Kişi başına düşen milli gelirdeki artışın aynı oranda kendilerine zam olarak yansıtılmasıdır.

 

Eğitim çalışanlarının bu sorunlar dışında onlarca sorunu çözüm beklemektedir. Kamu işvereninin masaya önceden belirlediği rakamlarla oturması ve rakamı uygulaması kabul edilemez. Böyle bir uygulamada toplu sözleşmeden söz edilemez. Bu uygulamanın adı olsa olsa toplu görüşme olur. Eğitim çalışanları; kendileri adına masaya oturacak temsilcilerin kamu işvereniyle toplu görüşme değil gerçek anlamda toplu sözleşme yapmalarını, kendilerinin masada pazarlanmalarını değil kendi hakları için kendi adlarına pazarlık yapılmasını, temsilcilerin masada dik bir duruş sergilemelerini beklemektedirler.

 

 

Ergül SIRKINTI

EKSEN EĞİTİM-SEN

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası

Kayseri İl Temsilcisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Son Güncelleme: 24.07.2013 11:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADALET 2013-07-24 18:16:17

öğretmenler adalet istiyor. zihniyet böyle devam ederse vay milletin geleceğine....

Avatar
YAHU BU NASIL İŞŞŞ 2013-07-24 22:23:14

"top"lu görüşme yatırıyorlar. adet yerini bulsun diye masada top oynatıyorlar sadece. kendi kuklalarını da bulmuşlar....