banner374
04 Ağustos 2015 Salı 15:46
Öğretmenlere "Ek Ders" Müjdesi Bu Hafta Gelecek mi?

 Yüksek lisans ve doktora yapanlara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 176. maddesi ile 1998 yılından itibaren sırasıyla %25 ve %40 artırımlı ödenen ek dersler 21.03.2006 tarihinde kaldırılmıştı. Yüksek lisans ve doktora yapanlara sırasıyla %25 ve %40 artırımlı olarak ödenen ek dersler hakkında tereddüde düşülen konularda 1998 yılından 2006 yılına kadar birçok genelge ve mütalaa yayınlanmıştır. Fakat Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının 30. maddesi hükümleri ile yüksek lisans ve doktora yapanlara yeniden sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ek ders ödeme düzenlemesi getirilmiştir. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının 30. maddesi ise şu şekildedir;  Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti Madde 30: (1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir. Bu madde ile alakalı olarak Maliye Bakanlığı; şu açıklamayı yapmış, ancak bu açıklamasını daha sonra düzeltmiştir.

Aynı Kararın Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti başlıklı 30 uncu maddesinin birinci fıkrası ile 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden alanlarında yüksek lisans ve doktora yapmış olan öğretmenlere (anılan eğitim kurumlarında öğretmen unvanlı kadrolarda bulunup müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılığı görevlerini ikinci görev olarak yürüten yöneticiler dâhil), fiilen girdikleri ek dersler için öngörülen ek ders ücretlerinin sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Maliye Bakanlığının düzeltme mütalaasında; Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının 30. maddesi hükümlerinde yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin bu öğrenimlerini alanlarında yapmış olmalarına dair herhangi bir ibareye yer verilmemesinden dolayı, önceki açıklamalarımızda yer alan alanlarında ibaresinin dikkate alınmaması gerekmektedir  açıklamasında bulunmuştur.

Hali hazırda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden alanlarında yüksek lisans ve doktora yapmış olan öğretmenlere (anılan eğitim kurumlarında öğretmen unvanlı kadrolarda bulunup müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılığı görevlerini ikinci görev olarak yürüten yöneticiler dâhil), fiilen girdikleri ek dersler için öngörülen ek ders ücretlerinin sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ek ders ödeme düzenlemesinden yararlandırılmaktadır. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının 30. maddesi hükümlerinde yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin bu öğrenimlerini alanlarında yapmış olmalarına dair herhangi bir ibareye yer verilmemesinden dolayı öğretmenlerin bu öğrenimlerini alanlarında yapmış olma şartı da aranmıyor.

Şimdi Bakanlık yetkililerine ve yarınki  başlayacak olan toplu sözleşmeye katılacak Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yetkililerine sesleniyoruz, yüksek lisans ve doktora yapan tüm öğretmenlere ( ister idareci olsun, isterse başka birşey), ister derse girsin ,ister girmesin , herkese 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 176. maddesi ile 1998 yılından itibaren sırasıyla %25 ve %40 artırımlı ödenen ek dersler , tekrardan bugünkü toplu sözleşme sürecinde sendikalar tarafından dile getirilip , öğretmenlere ve idarecilere %25 ve %40 artırımlı olacak şekilde ödenmelidir . Bu müjdeli haber, bütün öğretmenlere ve okul idarecilerine  verilmelidir. Bu arada ek ders alamayan öğretmenler için de yüksek lisans yapanların maaşlarına  %10, doktora yapanların maaşlarına da en az % 15 maaş zammı uygulanmalı ve bütün öğretmenler yüksek lisans ve doktora  yapmaya özendirilmelidir. Hasan EFE

haberyenirota
banner182
Son Güncelleme: 04.08.2015 15:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
boran 1 yıl önce

çalışanlarını yüksek lisans ve doktoraya özendirmeyen tek kurum meb ti̇r. alanlarinda akademi̇k olarak kendi̇ni̇ geli̇şti̇renlere pek önem veri̇lmi̇yor.

Avatar
adsız 1 yıl önce

bu gibi fazladan ödemeler,öğretmenler arasında fitneye,adaletsizliğe,haksızlığa,isteksizliğe sebep olmaktadır.fazla ücret alanlar 40 dakikadan fazlamı ders yapıyor acaba.lütfen suyu bulandırmayın.yapılacaksa tüm öğretmenlere ekders ücretine zam yapılsın.yada diğer memurlar gibi ek ders ücret ödemesi ortadan kaldırılsın ve bu gibi söylentilerede son verilsin.

Avatar
Yönetici 1 yıl önce

bu sistemde yüksek lisansın hiçbir önemi yok. liyakat en son yazıklar olsun eğitimi bu hale getirenlere

Avatar
ibo 1 yıl önce

okuldaki yüksek lisans yapan öğretmen arkadaş yapamadığı soruları bana getiriyor sen ne diyon hasan efe...benmiyim kötü öğretmen yoksa çakma yüksek lisans diplamalı arkadaşmı

Avatar
ali 1 yıl önce

hocam teşekkürler çok iyi dile getirmişsiniz

Avatar
edebiyat 1 yıl önce

ek dersleri vermesinler öğretmenlere bu ne ya bunca atama bekleyen insan varken . işte çözüm o zaman atanamayan öğretmen kalmaz.

Avatar
dexter 1 yıl önce

öğretmenlerin yaptıkları iş aynı iştir ve herkes aynı ücreti almalıdır anladınmı hasan efe ! kafana göre uydurduğun fikirler öğretmenler arası fitne çıkartır haberin olsun.. yüksek lisans yapan daha mı iyi ders anlatıyor ? okulumda yüksek lisans yapan öğretmen yapamadığı soruları bana getiriyor.. sen ne diyon aga

Avatar
ahmet 1 yıl önce

sadece yüksek lisans veyahut idarecilermi zaten maaşları iyi ve kadrolu ya halk eğitimlerde kadrosuz şekilde çalışan gelecek tasası çeken usta öğreticiler ne yapsın asıl bizler zamı bekliyoruz ama gelecekse zam herkese gelsin hiç kimse unutulmadan