banner406
banner396
24 Haziran 2013 Pazartesi 13:12
Öğretmenlere rahat tatil yok..
 Okullar 14 Haziran 2013 tarihinde tatil oldu. Fakat öğretmenlerin tatili daha henüz başlamadı. Öğretmenler “Dönem Sonu Mesleki Çalışmalar”ı tamamladıktan sonra 1 Temmuz ile 31 Ağustos tarihleri arasında yaz tatili izinlerini kullanacaklar. Fakat bu yıl 4+4+4 eğitim modelinin tam olarak uygulamaya geçirilmesi çalışmaları ile okul dönüşümlerinin gecikmeli olarak belirlenmesinden dolayı okulların öğretmen normları biraz geç belirlendi. Ayrıca dönüştürülen okulların yönetici normları ve bu yöneticilerin atama ve yer değiştirme yönetmeliği de son ve kesin hâlini henüz alamadı. Bu nedenle yönetmeliğe göre Mayıs içerisinde kılavuzunun yayınlanıp sonuçlandırılması gereken öğretmenlerin atama ve yer değiştirme işlemi, bu yıl hâlâ takvimine uygun gerçekleştirilemedi.
Mayıs ayı içerisinde MEB’dan edinilen izlenimlere göre, il içi yer değiştirmeleri kılavuzunun 21 Haziran tarihi gibi yayınlanabileceği kanaati oluşmuştu. Fakat 21 Haziran tarihi gelip geçmesine rağmen böyle bir kılavuz yayınlanmadı. Şimdi kulislerde dolaşan bilgiye göre öğretmenlerin il içi yer değiştirmeleri 7 Temmuz tarihi ile başlayacağı konuşuluyor. Bu da demektir ki; bu yıl il içi, il dışı veya özür grubunda yer değiştirmek isteyen öğretmenler rahat bir tatil yapamayacaklar. Çünkü il içi yer değiştirmelerin müracaatlarının alınıp sonuçlandırılması en az 15 günlük bir süre gerektirir. Ardından il dışı tayinler için ayrı bir takvim işletilecektir. Sonrasında da alan değiştiren öğretmenlerin tayinleri ve özür grubu öğretmen tayinleri yapılacaktır.

Öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin sarkması; bu yıl öğretmenlere ağız tadı ile bir tatil yapma fırsatı vermeyeceğe benzemektedir. Çünkü yer değiştirmeler her ihtimalde öğretmenlerin yaz tatil izinlerinin başladığı 1 Temmuz-31 Ağustos tarihleri aralığında gerçekleştirilecektir.

***

Öğrencilerin sınavları 23 Haziran Pazar günü yapılan 2013-Lisans Yerleştirme Sınavları’nın son oturumu olan LYS-3 ile son buldu. Fakat sınavların bitmesi maratonun sona erdiği anlamına gelmiyor. Asıl maraton uzun ve zahmetli çalışma ardından girilen sınavlar ve alınan sonuçlara göre tercihlerin yapılması ve istenilen bir okula girilmesi ile bir nebze soluklanacak. Ardından da kazanılan okula kayıt yaptırılması ile maratonun bu etabı tamamlanacaktır.

Yaz tatili sürecinde ortaokul 3. sınıf öğrencilerinin girdiği SBS’nın sonuçları kılavuzda belirtildiği üzere 12 Temmuz’da açıklanacak. Yerleştirme Kılavuzu’nun yayınlanması ile birlikte Temmuz ayı içerisinde liselere girmek için tercihler belirlenecektir. Tercihlerin yapılmasından sonra kazanılan okullara kayıtlar yaptırılıp, yedekler ile istenen okulların kontenjanlarının dolup dolmadığı araştırılacaktır. Bu işlemler geçtiğimiz yıl maalesef okulların açıldığı tarihe kadar devam etmişti. Bu yıl da farklı olacağını düşünmüyoruz. Fakat sabırla bekleyenler ilk yerleştikleri okuldan çok daha üst basamaklardaki liselere yerleşme imkânı buldu. Bunu da belirtmeden geçmeyelim. Bu da demektir ki öğrenci ve veliler de öğretmenleri gibi bu yaz tatillerinden kendi gelecekleri için biraz fedakârlıkta bulunacaklardır.

ÖSYM’nin Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusunda net bir açıklama yapmamasına rağmen; LYS sonuçlarının da Temmuz ayı ortalarında yapılıp, tercihlerin Temmuz sonuna kadar sonuçlandırılacağını söylememiz pek de yanlış olmaz. Üniversite öğrenci kontenjanlarının artırılması, vakıf üniversitelerinin sayısının artırılması mezun olan öğrenci sayısına denk bir arz talep dengesi oluşturmaktadır. Fakat geçmişten kalan çok sayıdaki üniversite talebi arz talep dengesini bozmaktadır. Süreç içerisinde ülkemizdeki üniversitelerin öğrenci bulabilmek için cazip imkânlar sunmaları gerekeceğini söylemek kehanet olmasa gerektir. Üniversiteye girmek üzere sınavlara giren öğrencilerimiz de Temmuz ayını tercihle ve devam eden ayları da kayıt ve yerleşme işlemleri ile geçireceklerdir. Yani bu gruptaki öğrenciler de yaz tatillerinin önemli bölümünü bu iş ve işlemlere ayırmak zorundadır.

Sevgili öğretmenler, öğrenciler ve veliler; her şeye rağmen hepinize iyi bir tatil dilemekten başka bir şey elimden gelmiyor. Biz tatil de de yazılarımıza devam edeceğiz. Bizi okumaya, yorumlarınızla bilgilendirmeye devam edin. Hepinize iyi tatiller.

Ekrem Aytar/memurhaberSon Güncelleme: 24.06.2013 13:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Talha KAYIBOYLU 2013-06-24 20:51:52

allah sorsun eğitim bir sen nerede yetkili sendikamız neredesin?