banner406
banner396
10 Haziran 2017 Cumartesi 10:15
ÖĞRETMENLERE TEŞVİK VE ZORUNLU ROTASYON

Milli eğitim Bakanlığı’nın ( MEB) uzun süredir beklenen Öğretmen Strateji Belgesi, dün Resmi gazete’de yayımlandı. Buna göre dezavantajlı bölgelerde çalışanlara teşvikler, performans ölçümü, yeni bir öğretmen seçim sınavı gibi amaçların yer aldığı belgede en çok tartışılacak hedeflerden biri tüm öğretmenlerin 4 yılda bir “yeterlilik sınavı”na girmesi olacak.

2017-2023 yılları arasında geçerli olacak politikaları belirleyen 7 yıllık bir yol haritası niteliğindeki Öğretmen Strateji Belgesi, 32 sayfadan oluşuyor. Belgede 3 amaç ile 35 eylem belirleniyor. Bu amaçlardan birincisi yüksek nitelikli yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdam edilmesi. İkincisi öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini sürekli kılmak. Üçüncüsü de öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü geliştirmek. İşte belgeden satırbaşları:

EĞİTİM FAKÜLTELERİNE DÜZENLEME: Tüm paydaşların olacağı Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu oluşacak. Öğretmenlik programları, alternatif programlara da yer verecek biçimde yineden yapılandırılacak. Fakülteler ile uygulama okulları arasında etkin işbirliği sağlanacak. Akademisyenler de okullarda uygulama yapacak.

UYGUN DEĞİLSE GÖNDERİLECEK: Program seçimi üniversiteye girdikten sonra yapılabilecek. Öğretmenlik mesleğine (akademik, sağlık, psikolojik gibi) nedenlerle uygun olmadığı komisyonca temsil edilen eğitim fakültesi öğrencileri başka fakültelere geçirilecek.

YENİ ÖĞRETMENLER NASIL SEÇİLECEK?: Diğer fakülte mezunları da öğretmen olarak istihdam edilebilecek. Yeni bir öğretmen seçme modeli oluşacak. Sadece akademik başarıya bakılmayacak. Mesleğe girişte adayların psikomotor ve duyuşsal becerilerinin de göz önüne alan öğretmen yeterlilikleri çerçevesinde seçme sınavları ile lisans başarısı, ürün seçki dosyası, öğretmenlik uygulaması değerlendirmesi, mülakat gibi çoklu kaynağa dayalı değerlendirmeye dayalı istihdam sistemi oluşturulacak.

ÖĞRETMENLER ÖLÇÜLECEK: Öğretmen yeterlilikleri yeniden belirlenecek. Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli gibi öğretmene geri bildirim sağlayabilecek kimselerin de değerlendirmeye katıldığı, çoklu veri kaynağına dayanan bir performans sistemi gelecek. Bunun sonuçları kariyer basamaklarında ve görevde yükselme, yurtdışında görevlendirme, ödüllendirmelerde kriter olacak. Bütün öğretmenler 4 yılda bir Öğretmen Yeterlilikleri Çerçevesi’nde yapılacak sınava tabi olacak. Bu sınav sonuçları öğretmenlerin gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, kariyer gelişimi, terfi, hizmet puanları için kullanılacak.

TEŞVİK VE ZORUNLU ROTASYON: Öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin, zorunlu rotasyonu da içeren kapsamlı ve özendirici bir model ortaya konacak. Eğitim öğretim kurumlarını bölgesel, çevresel ve kurumsal özellikleri açısından kapsamlı belirlenen kriterlere göre yeniden değerlendirip, sınıflandırılacak. Fiziki ve donanımsal açıdan dezavantajlı okullarda çalışan öğretmenlere yönelik istihdam koşulları, ek ücret, hizmet puanı, lisansüstü eğitime erişim, yer değiştirmeler ile yurtdışı eğitim ve görevlerde öncelik, konut desteği gibi destekler verilecek.

Kaynak: Habertürk / Pervin Kaplan

Anahtar Kelimeler:
öğretmenTeşvikRotasyon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2017-06-10 11:48:45

Artık igreniyorum bu Mebden. Bırak artık öğretmenlerin yakasını. Her gün bir saçmalık . Kaldırın bu belge neyse . Bu ssaçmalıklari zorla yaptiramazlar

Avatar
Dfghj 2017-06-10 11:01:17

Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz anlamadım.egitimin bunca sorunu dururken öğretmen üzerinden ha bire reform yapma peşindesin iz.bu uygulamalar öğretmenleri mesleğinden soğutur ancak.boyle stratejilere bir yere varamazsiniz.oturun da asıl meselelere kafa yorun

Avatar
Salih 2017-06-10 13:29:15

İl dışı rotasyon kesinlikle olmalı bir ilde en fazla 5 yıl çalışmalı öğretmen nasıl polis asker hakim savcı gidiyorsa öğretmen de gitmeli

Misafir Avatar
hsoaky 2017-06-10 15:07:31 @Salih

hakim savcı öğretmenin aldığı maaş kadar zam aldı öğretmen maaşıda 7-8 bin olursa rotasyon olsun tabi

Beğenmedim! (2)
Avatar
Ebru 2017-06-10 11:12:33

Saçmalik Allah aşkına bi bakın yani ne var içerik bomboş

Avatar
arda 2017-06-10 11:20:28

bu ülkede bırak öğretmen olmayı insan olmak bile zor gelen vuruyor giden vuruyor bana kalacak olursa yukarıdaki maddelerin tamamı fasa fiso herşeyin torpil olduğu bir memlekette sen istediğin kadar kriter getir ilerleme kaydedemezsin bu sistemde diğerleri gibi magdurdan başka birşey yaratmaz Allah yardımcımız olsun

Avatar
arif 2017-06-10 10:21:48

Her sene aynı yalanlar. Amaç haksızlığa uğrattıkları il dışıcıları gevşetmek ama bu yıl öyle olmayacak. Artık yeter

Avatar
Mst 2017-06-10 11:20:09

Yav he he.2011 de atandım bu boş laflar vardı hâlâ var.Önce branşlar arasındaki eşitsizliği ortadan kaldırın

Avatar
sevgi 2017-06-10 15:48:21

İl dışı rotasyon olmali, katiliyorum. Ayda 5-6 milyar maas alan ogretmenler var yass, oturdugu yerden baskasina hak tanimayan zihniyet degismeli, İL DİSİ ROTASYONA EVET, TESVİKE EVET