banner406
banner396
27 Nisan 2014 Pazar 21:34
Öğretmenlerin becayiş ve nakil sorunları çözülmelidir

 Norm kadro uygulaması ve zorunlu hizmet kapsamında olması nedeniyle atama isteyemeyen binlerce öğretmen için karşılıklı olarak yer değiştirme imkanı sunulamamış olması aslında MEB’in merkeziyetçi politikalarının sıkışmasının bir sonucudur.

Becayiş yasal bir haktır

Becayiş; 657 Sayılı DMK’nun 73. Maddesinde "Aynı Kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır." şeklinde  hüküm  bulan karşılıklı olarak yer değiştirme hakkıdır. MEB bu hakkın kullanılması ile ilgili bir yönetmelik düzenlemesine gitmemekte sorunu, norm kadro uygulaması ve branş değişikliği ile fazlalık öğretmenleri il içinde açık olan branşlara kaydırarak çözmeye çalışmaktadır. Bu durum bir çok hukuki sorunu da beraberinde getirmektedir. Branş değişikliğine gidilmesi branş mezunlarının kontenjanlarını kapatmakla birlikte, farklı branşa geçen öğretmenlerin alan eğitimi eksikliği yargı sürecinde atama iptallerine neden olmakta, eğitimde niteliği ve verimliliği  körelmektedir.

Çözüm önerileri

Sorun öğretmen ve diğer personelin ülke içinde dengeli bir şekilde dağılımını sağlamak ve başta eş durumu olmak üzere mağduriyet oluşmasını engellemek ise;  mevcut durumdan  kalıcı çözümlere geçilmesi gerekir. Çözümlerden birincisi atamaların il emrine bırakılmasıdır. Bu durum; her ilin kendi ihtiyacı olan branşlarda öğretmen açığını gidermesinin sağlanması, nakillerin de ihtiyaç durumu çerçevesinde illerin onaylarına bırakılmasıdır. Böylece her il ihtiyaç duyduğu branşlarda geçiş serbestliği sağlayarak ilan ettiği sayıdaki kadrolaşmayı sağlayabilecektir.  Diğer bir husus ise alt bölge atama sistemi uygulaması. Bu sistemde her il ihtiyaç ve fazlalık durumunu her ay ilan edecektir. Branşlara göre ihtiyaç duyulan iller, fazla personeli olan illerin alt bölgesi ilan edilerek fazlalık durumunda olan öğretmenlere nakil hakkı verilerek bu illerdeki ihtiyaç fazlalıklarının eritilmesi sağlanabilecektir. Örneğin  Türkçe branşı öğretmeni hangi ilde fazla ise, bu branş eksikliğini yaşayan iller o ilin alt bölgesi olabilecektir. Öğretmenler istediği anda alt bölge olan illere atanarak hem mağduriyeti giderilebilecek hem de o ilin eksik olan branş ihtiyacı giderilebilecektir. Tüm bu işlemler Mebbis sistemi üzerinden gerçekleştirilebilecek olup, polemiğe yol açmayacaktır. Becayiş her iki durumda da söz konusu olabilecektir.

Önemli olan

Burada önemli olan MEB’in sorunu çözüm isteğidir. Mağduriyetlerin önlenmesidir. Zira çözüme yönelik tüm çabalarda Maliye Bakanlığının personel alımını ve harcırah hakkının kullanılmasına yönelik olumsuz argümanlar üretmesi kaçınılmaz olacaktır.


Alihan Çepnibeyi / Gazetekamu.com
Son Güncelleme: 27.04.2014 21:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
becayiş 2014-04-27 22:31:18

destek