banner406
banner396
19 Mart 2014 Çarşamba 08:07
Öğretmenlerin Derslerine Yeni Düzenleme
 Milli Eğitim Bakanlığı, Talim Terbiye Kurulunun 07/07/2009 tarih ve 80 sayılı kararını yürürlükten kaldırarak, 20/02/2014 tarih ve 9 sayılı kararını yayımlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığının 9 sayılı kararı çok önemli değişiklikler ihtiva etmekle beraber eğitim camiasının birçok sorununa da çözüm bulacaktır. Milli Eğitim Bakanlığını yaptığı bu çalışmadan dolayı kutluyoruz.
   Öğretmenlerin atama alanları ve ders okutma esaslarında artık 80 sayılı karar dikkate alınmayacak, 20/02/2014 tarihi itibariyle Talim Terbiye Kurulunun yayımladığı 9 sayılı karar dikkate alınacaktır. Bu kararın getirdiği değişikliklere kısaca değinecek olursak:
 
          1) Üç engel grubu için "özel eğitim" öğretmenliği alanı:  Görme, işitme ve zihinsel engelliler öğretmenlikleri  özel eğitim öğretmenliği adı altında birleştirildi. Özel eğitim alanında öğretmen ihtiyacının görme, işitme ve zihinsel engelliler öğretmenliği mezunlarınca karşılanamaması durumunda, bu alana öğretmenlik alanları mezunu olup özel eğitim alanında tezli veya tezsiz yüksek lisans veya doktora mezunları atanabilecek.
 
         2) Sınıf Öğretmenlerinin Sorunu: Alan değişikliği yaparak Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliğine ve Teknoloji Tasarım alanlarına geçen Sınıf Öğretmenleri için yapılan düzenlemeyle bu alanlara geçen Sınıf Öğretmenlerinin mağduriyeti giderilmiş oldu. Sınıf öğretmeni olarak görev yaparken 540 saatlik "Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği Programı'nı” başarıyla tamamlayanlar zihin engelliler alanına, 90 saatlik "Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği Programı'nı” başarıyla tamamlayanlar, teknoloji ve tasarım alanına ihtiyaca göre alan değişikliği yapabilecek.
 
        3) Edebiyat ve Türkçe dersleri kendi branşına bırakıldı: Arapça, Almanca, Çince, Fransızca, İngilizce, Rusça öğretmenliğinden, bunlara ilişkin dil ve edebiyat fakültelerinden veya mütercim tercümanlık alanlarından mezun olanlar, artık Türkçe derslerine giremeyecek. Bu değişikliği de çok olumlu bulduğumuzu belirtmek isteriz.
 
       4) Yüksek Lisans: Farklı bir alanda yapılan yüksek lisans eğitimi de bundan sonra yan alan olarak kabul edilecek. Değerlendirmemize göre bu düzenlemede çok yerindedir.
 
       5) Ortak Alan: Yabancı dil, rehberlik, bilişim teknolojileri, görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ile din kültürü ve ahlak bilgisi alanları ilköğretim ve ortaöğretimde ortak alan olarak belirlendi. Daha önce ortak alanlar içerisinde bulunan resim dersleri, ortak alanlardan çıkarıldı.
 
      6) Dini İlimler Mezunları: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanı ile imam hatip lisesi meslek dersi öğretmenliğine, artık İlahiyat Fakültesi, Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi, Dini İlimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi mezunu olanlardan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon alanlar atanabilecek.
 
 
          Yazımızda, 9 sayılı kararda ilk göze çarpan düzenlemeleri kısaca açıklamaya çalıştık. Sadece öğretmenlerimizin değil eğitimin tüm paydaşlarının bu önemli kararın aslını incelemelerini öneririz.
 
 
Feridun Fikret AKSU
Son Güncelleme: 19.03.2014 08:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öğrenim özrüüüüü 2014-03-19 08:41:38

o zaman öğrenim özrünü de yapın artık. herkesin mağduriyeti giderildi bizim de halimizden anlayın artık meb kendisiyle çelişiyor