banner406
banner420
07 Mart 2016 Pazartesi 12:55
Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Artacak Mı?

Öğretmenlerin ek ders ücreti ne zaman artacak? Ek ders artış ücretleri ile ilgili gelişmeler haberimizde...
Bilindiği gibi öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maaş karşılığı çalışmakta olan öğretmenler için girmiş oldukları ek dersler kadar ek ücret ödemesi yapılmaktadır. Bu kapsamda da öğretmenlere ödenmekte olan ek ders ücretleri bu yıl içerisinde zam yapılmıştı.

Peki bu yıl yani 2016 yılının 2. döneminde, ikinci zam döneminde ne kadarlık bir artış yapılacak? Şu an için öğretmenler 10,37 tl ek ders ücreti almaktadırlar.

Artması beklenen bu rakam ise bu yılın Temmuz ayından 2017 yılına girene kadar artmış olacak ve yaklaşık olarak 54 kuruş zamlanarak öğretmenlerin alacağı ek ders ücreti net olarak 10,91 tl olacaktır. Yani aylık ortalama olarak 50 saat ek ders yapan bir öğretmenin almış olduğu ek ders ücreti 27 tl artmış olacaktır.


Yapılan %4,76'lık bu zam 2015 yılı Temmuz - Aralık dönemini kapsıyor. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılının 1.Dönemi Ocak ayına kadar Ücretli Öğretmenin maaşı bu zam oranı üzerinden hesaplanacak.

 Ücretli Öğretmen'in maaş hesaplaması ek ders ücreti üzerinden öğretmenin girdiği ders saatine göre yapılır.2015 yılının ilk altı ayında Ücretli Öğretmen olarak görev yapan bir kişi 120 saat için ortalama 1.050.-TL maaş almaktaydı.

Öğretmenlerin ek ders ücretlerine iki gün önce zam yapıldı. Yapılan %4,76'lık bu zam 2015 yılı Temmuz - Aralık dönemini kapsıyor. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılının 1.Dönemi Ocak ayına kadar Ücretli Öğretmenin maaşı bu zam oranı üzerinden hesaplanacak.

2015 Temmuz - Aralık Dönemi Ücretli Öğretmen Maaşı (120 ve 132 saat üzerinden)

2015 Temmuz ayından itibaren %4,76'lık artışa göre ayda 120 saat derse giren bir Ücretli Öğretmenin Maaşının 1,000~1,100.-TL (%15 vergi dilimi ve bekar) civarında olması bekleniyor. Öğretmenin 30 günden kalan 2 gününün hafta içine denk gelmesi durumunda 132 saat derse giren bir Ücretli Öğretmenin maaşı ise 1,100~1,300.-TL rakamlarına ulaşacaktır. Bu rakamlar kişiye ve vergi dilimine göre değişmekle birlikte, tatiller vb nedenlerle genelde daha da aşağıya düşebilmektedir.

Ücretli Öğretmenlere haftalık 30 saate kadar ders verilmektedir.

Ücretli Öğretmenin Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere ücretli öğretmenin maaşı o öğretmenin aylık girdiği ders saatinin ek ders ücreti ile çarpımı sonucunda elde edilir. Burada kişinin vergi dilimi, evli-bekar veya çocuklu-çocuksuz olması gibi durumlar ek ders ücretinin hesaplanmasına etki eder. 2015 Temmuz - Aralık dönemi için ek ders saat ücreti yeni zamla 9,80 TL civarında olacaktır. Bu rakamı aylık girdiğiniz ders saati ile çarparak ortalama alacağınız maaşı bulabilirsiniz.

Bir ay boyunca haftada 30 saat derse girmek her zaman mümkün olamamaktadır. Kadrolu bir öğretmen toplu sözleşme ve yönetmelik gereği 23 Nisan, 19 Mayıs, Yılbaşı, Kar Tatili, Resmi Tatiller vb tatil günlerinde ek ders saat ücretini alabilirken Ücretli Öğretmenler bu günler için ücret alamazlar. Bu da maaşları özellikle tatillerin çok olduğu aylarda aşağılara çekmektedir. Tatil günlerinde çalışmadılar olarak kabul edilir. Yaz tatili başladığında yine işsiz kalırlar. Bütün prosedürü baştan itibaren yeniden yaşamak zorundadırlar. Yani anlayacağınız fiili ne kadar derse girerseniz o kadar maaş alabilmektesiniz.

Haftasonu Yapılan Destekleme Kurslarında Ders Versem Maaşım Artar Mı?

Bunun cevabı için önce hafta sonu kurslarında görev alabilmelisiniz. Devlet yeni ek ders yönetmeliğiyle bu kursların ücretini Kadrolu Öğretmenler için 2 katına çıkardı ve cazip bir hale getirdi. Bu, "madem dersaneleri kapattık ve böyle bir uygulama gelişirdik o zaman güvendiğimiz bildiğimiz personelimiz, kadrolu öğretmenlerimiz derse girsin de eğitim kalitesi daha yüksek olsun" diye yapılan bir uygulama. Yoksa kadrolu öğretmeni tatil günlerinde okula kolay kolay getiremiyorlardı. Bu yeni durumda ücretli öğretmenlerin görev alabilmesi çok zorlaştı.

Yine de diyelim görev aldınız. Ne değişecek, size artısı ne olacak? Haftada en fazla 10 saat haftasonu dersine girebilirsiniz. Yönetmelik ise ücretli öğretmenlere haftada en fazla 30 saat ders verilir diyor. Yani hafta sonu 10 saat derse girerseniz hafta içi en fazla 20 saat derse girebiliyorsunuz. Ek ders ücretinde de bir artış yok! Bu durumda daha fazla kazanmak adına ücretli öğretmene hiç bir katkısı yok! Bakanlık haftalık 30 saat konusunda bütün il ve ilçeleri uyardı. Geçen senelerde 30 (hafta içi)+10 (hafta sonu) görev alanlar vardı ama artık bakanlığın arka arkaya uyarılarıyla bu durum ortadan kalktı.

Ücretli Öğretmenin Sigorta Primi Kaç Gün Yatırılır?

Bu uygulamayı anlamakta zorlanmaktayız ama maalesef bir kadrolu öğretmen veya bir işçi gibi aylık priminiz tam ödenmez. Aylık girdiğiniz ders saatinin 7,5'a bölünmesi sonucu çıkan rakam priminizin ödeneceği gün sayısıdır. Geriye kalan günleri tamamlamak yani priminizi tam ödemek isterseniz kalan günlerin primini cebinizden ödemek zorundasınız.

Sigortalı olarak hastanelerden yararlanmak istiyorsanız priminizi 30 güne tamamlamalısınız. Kalan prim günlerini ödemediğinizde ancak 2 ay sonrasında hastenelerden yararlanabilirsiniz. Eğer kalan gün primini ilk aydan öderseniz 30 günün sonunda hastanelerden yararlanabilir durumda olursunuz.

Ücretli Öğretmenlikten Neden Vazgeçilmiyor?

Burada şunu iyi belirtmek gerekiyor; Ücretli Öğretmenlik devletin okullarda varolan öğretmen açığını kapatmak için geliştirdiği bir sistemdir. Normal bir öğretmenin devlete maliyeti 4000 TL civarındayken bir Ücretli Öğretmenin maliyeti 1500 TL civarındadır. Devlet neden kadro açığını kapatmıyor sorusunun cevabı aslında burada yatıyor. Aradaki farkın bütçe hesapları yaparken ne kadar etkili olduğunu tahmin edebilirsiniz. Yükü neredeyse üç kat az olan bir sistemden devlet vazgeçmek istemiyor. Bütçe dengesinde önemli bir kalem olarak görüyor.

İstenilen Belgeler

1) Diploma Fotokopisi
2) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
3) Savcılık Belgesi
4) Bölüm Dışı Başvurular İçin Sertifika Fotokopisi
5) Kpss Çıktı Belgesi (Sınava Girenler Getirecek)

Ücretli, Öğretme

Anahtar Kelimeler:
ÖğretmenlerEk DersÜcreti
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.