banner406
banner396
16 Ağustos 2015 Pazar 10:37
Öğretmenlerin Hazırlık Ödeneği İle İlgili Kanun Teklifi
 “Her eğitim öğretim yılı başında eğitim hizmetleri sınıfında görev yapan öğretmenlere Bakanlar Kurulunun belirlediği miktarda öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yıllardır sadece öğretmenlere “eğitime hazırlık ödeneği” ödemekte, eğitim hizmetlerinin tüm eksikliklerine rağmen en iyi şekilde yapılması için emek harcayan diğer eğitim emekçilerinin emeğini görmezden gelmektedir. Her eğitim-öğretim yılı başında ödenen eğitime hazırlık ödeneği hem oldukça yetersizdir hem de sadece öğretmenlere ödenmesi nedeniyle sürekli eleştirilmektedir. 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde 850 TL olarak belirlenen öğretim yılına hazırlık ödeneği, bu kanun teklifi ile öğretmenler için 10.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarın iki katına (1.660 TL’ye) çıkarılmış olacaktır.
Kanun Teklifinin kabul edilmesi durumunda,, öğretmen olmayan diğer MEB personeline de, 10.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda (880 TL) öğretime hazırlık ödeneği ödenmesi sağlanmış olacaktır.”

Milletvekili Özgür ÖZEL tarafından hazırlanan “657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”;

**Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) her öğretim yılında 2 defa olmak üzere 10.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda öğretime hazırlık ödeneği ödenmesini,

**Milli Eğitim Bakanlığında görevli diğer personele, her öğretim yılında bir defa olmak üzere 10.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda öğretime hazırlık ödeneği ödenmesini

öngörüyor.

Kanun Teklifinin Gerekçesinde özetle şu hususlar yer aldı:

Her eğitim öğretim yılı başında eğitim hizmetleri sınıfında görev yapan öğretmenlere Bakanlar Kurulunun belirlediği miktarda öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yıllardır sadece öğretmenlere “eğitime hazırlık ödeneği” ödemekte, eğitim hizmetlerinin tüm eksikliklerine rağmen en iyi şekilde yapılması için emek harcayan diğer eğitim emekçilerinin emeğini görmezden gelmektedir.

Her eğitim-öğretim yılı başında ödenen eğitime hazırlık ödeneği hem oldukça yetersizdir hem de sadece öğretmenlere ödenmesi nedeniyle sürekli eleştirilmektedir.

2014-2015 eğitim-öğretim döneminde 850 TL olarak belirlenen öğretim yılına hazırlık ödeneği, bu kanun teklifi ile öğretmenler için 10.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarın iki katına (1.660 TL’ye) çıkarılmış olacaktır.

Kanun Teklifinin kabul edilmesi durumunda,, öğretmen olmayan diğer MEB personeline de, 10.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda (880 TL) öğretime hazırlık ödeneği ödenmesi sağlanmış olacaktır.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun EK 32. Maddesi’nin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) her öğretim yılında iki defa olmak üzere öğretim döneminin başladığı ay içinde; Milli Eğitim Bakanlığı’nın diğer personeline ise her öğretim yılında bir defa olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde, Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte (10.000) gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda öğretime hazırlık ödeneği ödenir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


Son Güncelleme: 16.08.2015 10:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hım 2015-08-16 17:12:55

Niye öğretmen adına konuşuyoruz
açıkça diğer personel de

Avatar
karakelle 2015-08-18 13:49:40

hemencecikte oldu!!!!hele biraz hayal edelim ondan sonra alırharcarız