banner406
banner396
11 Nisan 2016 Pazartesi 10:59
Öğretmenlerin Hizmet Puanı Hakkında
Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı halde zorunlu hizmet alanlarına kendi istekleriyle atanmış olanlar ile zorunlu hizmet alanlarında çalışıyorken zorunlu hizmet yükümlülüğü kaldırılanlardan halen bu alanlarda görev yapanların, hizmet puanlarının artırımlı hesaplanması noktasında düzenleme yapılmasını talep etti.

Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin, “Hizmet puanları” başlıklı 40. maddesinin altıncı fıkrasında, “Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir” hükmü yer almaktadır. Ancak söz konusu hüküm, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı halde zorunlu hizmet alanlarına kendi istekleriyle atanmış olanları kapsamamaktadır.

Yine zorunlu hizmet yükümlülüğü kapsamında zorunlu hizmet alanlarından görev yapıyorken zorunlu hizmet yükümlülüğü kaldırılanlardan halen söz konusu alanlarda görev yapanlar da kapsam dışındadır. Bu durumda bulunan öğretmenlerimizin ilave hizmet puanlarından faydalandırılmadığı görülmektedir. Çocuk İstismarını İstismar Eden Örgütlü Ahlaksızlık Oysa zorunlu hizmet alanları, sosyo-ekonomik bakımından az gelişmiş bölgeler olup bu bölgelerde öğretmen istihdamında güçlük çekildiği, bu bölgelerde görev yapan öğretmenlerin ortalama görevde kalma süresinin ülke ortalamasının ve gelişmiş bölgelerin epey altında olduğu bilinen bir gerçektir. Kaldı ki, zorunlu hizmet yükümlülüğü uygulamasının asıl gerekçesi de bu duruma çözüm üretmektir. Bu nedenle, zorunlu hizmet alanlarında kendi istekleriyle görevde kalmaya devam edecek öğretmenlerin buna teşvik edilmesi gerekmektedir.

Bu itibarla, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamladığı halde zorunlu hizmet alanlarına kendi istekleriyle atanmış olanlar ile zorunlu hizmet yükümlülüğü kapsamında zorunlu hizmet alanlarında görev yapıyorken zorunlu hizmet yükümlülüğü kaldırılanlardan halen söz konusu alanlarda görev yapanların, yönetmeliğin 40. maddesinin altıncı fıkrası kapsamında hizmet puanlarının artırımlı hesaplanması noktasında düzenleme yapılmasını istedi. 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bu kadari az 2016-04-11 11:49:55

Hizmet puani yetmez doguda ve zorunlu yerlerde calisana vergi muafiyeti ek derste destekleme kursunda oldugu gibi 20 lira kira yardımı lojman ve dogu tazminti polislerde oldugu gibi ozaman yeterli olur ama şimdi sadece hizmet puani devede kulak yuh yani calis biraz ebs

Avatar
köy ogretmeni 2016-04-11 14:58:23

Doğuda çalışıyorum hizmet puanı istemiyorum. Zam istemiyorum. Barınma ihtiyacimiz i adamakilli karşılayın yeter. Ulaşımın zor olduğu lojman olmadığı yada yetersiz olduğu köyler var. Milli eğitim müdürleri keyfine bakıyor. Torpil le müdür olan iş mi yapar . Bu adamlar yalakalik yaparak o koltuğa oturmuş . MEB gerçekten personelini onemsiyorsa nitelik sahibi insanları yönetici yapsın sırf imam hatip ilahiyat kökenli diye değil yada x sendikası na mensubu diye değil işin ehli olduğu için yönetici yapsın. Ve tekrar söylüyorum barınma ihtiyacimiz karsilansin. Harabe gibi viran olmuş evlerde bunalimin eşiğinde yaşam mücadelesi içinde eğitim vermeye calisiyoruz. Görün lan bizi artık terkedin o rahat koltuklarinizi sahaya inin

Avatar
Ali 2016-04-11 23:42:22

Zorunlu hizmet bölgesindeyim 8yıldır ve 4sene önce muaf olduk bnm suçum mu bu yani o zaman,haksızlık...