banner374
23 Mayıs 2013 Perşembe 08:14
Öğretmenlerin maaş protestosu bakanı istifa ettirdi
 SARAYBOSNA - Saraybosna Kantonu'na bağlı  eğitim  kurumlarında görev yapan ve maaşlarını yetersiz bulan binin üzerinde öğretmenin  düzenlediği  protesto gösterisinin ardından, Saraybosna Kantonu  Eğitim Bilim  ve  Spor  Bakanı Damir Maryanoviç, istifa etti. 

Çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve maaşlarının arttırılması talebiyle "Sönmeyen Ateş" anıtı önünde toplanan binin üzerinde öğretmen, üzerlerinde "Şerefli bir maaş için" ve " Çocukların eğitimi  ve  gelişimi  için" yazılı pankartlar açtı. Öğretmenler, daha  sonra  sloganlar eşliğinde Saraybosna Kantonu'na ait hükümet binasına kadar yürüdü. 

Saraybosna'daki Dobrinye  Lisesi  öğretmenlerinden Enver Ahmedspahiç, burada yaptığı açıklamada,  eğitimcilerin  onurunun  ekonomik  nedenlerle en  alt   seviyeye  kadar düştüğünü, eylemin kaçınılmaz olduğunu iddia etti. 

DERSLERİN AKSAMAMASI İÇİN EYLEMİ ÇALIŞMA SAATLERİ DIŞINDA  GERÇEKLEŞTİRDİLER

Protestolar nedeniyle  öğrencilerin  derslerden kalmamasına  özen  gösterdiklerini belirten Ahmedspahiç, derslerin aksamaması için eylemi çalışma saatleri dışında  gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Ahmedspahiç, Saraybosna Kantonu  yetkililerinin  ilgili  düzenlemeleri  yapmaması halinde, tüm öğretmenlerin greve gideceği kaydetti. 

BAKAN İSTİFA ETTİ 

Bu arada, Saraybosna Kantonu Eğitim, Bilim ve Spor Bakanı Damir Maryanoviç, protestoların devam ettiği saatlerde istifa ettiğini açıkladı. 

İstifa gerekçesini açıklamaktan kaçınan Maryanoviç, öğretmenlerin protesto yapmaları için hiçbir sebep göremediğini, ilgili makamlarla müzakereye devam etmelerinin yararlı olacağını söyledi
banner182
Son Güncelleme: 23.05.2013 08:14
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol