banner406
banner396
24 Mart 2013 Pazar 22:24
ÖĞRETMENLERİN MAAŞ SORUNU SÜRÜYOR!
 2009 yılında yürürlüğe giren eşit işe eşit ücret uygulamasından ek geliri olanlar yararlanamadı. Öğretmenler de ek ders ücreti aldıklarından dolayı ek ödemeden yararlanamadı. 
Göreve yeni başlayan bir öğretmenin eline 1800 civarında ücret geçiyor. Özellikle branş öğretmenlerinden ek ders ücreti alamayan, alsa bile çok az alanlar var. Çalıştıkları kuruma ve branşlarına göre çok değişkenlik gösteren öğretmen geliri aslında kendi içinde de büyük uçurumları barındırmaktadır.

Örneğin meslek lisesinde çalışan bir matematik öğretmeni ile meslek dersi öğretmeni arasında neredeyse bir maaş kadar fark olabilmektedir. Aynı şekilde melek lisesi müdürleri ile diğer müdürler arasında da ciddi bir gelir farkı oluşabilmektedir.

Sendikaların daha önceki çabaları öğretmenlerin ek ödeme alması için yeterli olmadı. 

Şimdilerde ise sendikalar bu konuya yeteri kadar yoğunlaşmıyorlar.

Öğretmenler arasındaki gelir adaletsizliğini gidermek için ciddi bazı adımlar atılmalıdır.

1- Norm kadro uygulaması yeniden gözden geçirilmeli, maaş karşılığı ders saati tüm öğretmenlerle eşitlenmelidir. Bunun yanında normlar gereğinden fazla şişirilmemeli ve öğretmenlerin ek dersten azami yararlanmaları için tedbir alınmalıdır.

2- İdareciler arasındaki gelir uçurumu giderilmeli; HEM, MEM, yatılı okul, meslek lisesi öğretmenlerinin aylık 1000-1200 lira arasındaki ek ders gelirine karşılık ilkokul ve ortaokul idarecilerinin 400 lira ek ders geliri olma durumu gözden geçirilmelidir.

3- Müdür yardımcıları hangi kurumda olurlarsa olsunlar eşit ek ders alabilmelidir.

4- Sınıf öğretmeni kökenli idareciler hiç derse girmezken diğer idareciler haftada en az 5 saat derse girmek zorundalar. Bu durum düzeltilmelidir. İdareciler idarecilik yaptıkları sürece eğitim öğretim sınıfından GİH sınıfına geçirilmeli ve gelirleri eşitlenmelidir. Böyle olduğunda hiçbir idareciye ek ders ödenmemeli ve eşit gelire sahip olmaları sağlanmalıdır.

5- Maaş karşılığını dolduran öğretmenler mesai saatlerinde mesleki çalışmalar için okulda kalarak azami ek ders almalıdırlar. Böylece tüm öğretmenler tam ek ders alabilmelidirler.

Bunlar yapılmadığı sürece öğretmenlerin ekonomik zorluklarının önüne geçmek mümkün olmayacaktır. Şu unutulmamalıdır ki ekonomik iyileştirme yapılmadan öğretmenlerin onuru ve imajı korunamaz. Son yıllarda- özellikle Dinçer döneminde- sarsılan öğretmen itibarı maddi iyileştirmeyle bir nebze olsun iade edilmelidir.

Sayın Başbakan’ın –yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığını düşündüğümüz- ‘Diğer memurlar 40 saat çalışırken öğretmenler 15 saat çalışıyor, bu haksızlıktır’ açıklamasının açtığı yara hala tazedir. Bizler burada defalarca yazdık çizdik ama hala siyasi kanatta bu konuda geri adım atılmadı.

Sayın Nabi AVCI’nın ‘Öğretmenin bir saatiyle diğer çalışanların 1 saatinin eşit olmadığı'nı açıkça kamuoyuna açıklaması için kendisine demokratik baskı ve bilgilendirme yapılmalıdır.

Başta yetkili sendika olmak üzere tüm sendikaların bu konulara ciddi ağırlık vermesinin zamanı gelmiş de geçmiştir.

Adil, kabul edilebilir ve öğretmenin kendini ‘önemli’ hissedeceği düzenlemeler yapılmadığı sürece ortaya konulan hiçbir proje gerçek anlamda başarıya ulaşamaz.

Sayın AVCI’nın göreve geldiğinde oluşan bahar havası – oluşan sessizlik ve icraat tembelliği nedenleriyle- giderek yerini serin hatta soğuk bir iklime bırakmaya başlıyor bizden söylemesiSon Güncelleme: 24.03.2013 22:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2013-03-27 22:54:22

sınıf öğretmenlerine 18, branş öğretmenlerine 15 saat zorunlu ders saati bile büyük bir haksızlıktır. ben branşçıyım. okulumuzdaki sınıf öğretmeninin hepimizden çok çalışıp (birleştirilmiş 4 sınıf) hepimizden az ek ders alması karşısında utanıyorum. akp insanı yaşat ki devlet yaşasın