banner406
banner396
27 Mart 2014 Perşembe 21:51
ÖĞRETMENLERİN NÖBET GÖREVLERİ ANGARYA VE ZORLA ÇALIŞTIRMADIR

 ÖĞRETMENLERİN NÖBET GÖREVLERİ ANGARYA VE ZORLA ÇALIŞTIRMADIR

Hukuk sistemimizde öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen ortak yasal bir düzenleme mevcut değildir. Sonradan ihtiyaç duyuldukça getirilen geçici ve yüzeysel düzenlemeler ve yönetmeliklerle mesele geçiştirilmektedir. Gelinen noktada mevcut düzenlemeler hukukun genel ilkelerine ve üst normlara aykırı olması yanında ihtiyaca cevap vermemekte ve haksızlıklara sebep olmaktadır.

ÖĞRETMENLER İÇİN NÖBET GÖREVİNİ DÜZENLEYEN AYRINTILI OLMAMALARI VE İDAREYE NÖBETE DAİR HUSUSLARI DÜZENLEME KONUSUNDA KANUNLA YETKİ VERİLMEMESİ YÖNLERİNDEN HUKUKA VE HAKKANİYETE AÇIKÇA AYKIRIDIR

1. Öncelikle nöbet hizmetinin ortak-yasal bir zemine dayandırılması ve uygulamadaki farklılıklara son verilmesi gerekmektedir.

Bu sayede öğretmenlerimiz anaokulundan liseye kadar her türden eğitim kademesinde sadece bir uygulamayı esas alarak nöbet hizmeti verecek ve yöneticilerin kişisel inisiyatif kullanmalarından kaynaklı farklı uygulamalar sona erecektir.

2. Diğer meslek gruplarında nöbet hizmeti “Fazla Çalışma” olarak kabul görmekte ve bunun için ek bir ücret ödemesi yapılmaktadır.

Öğretmenlere nöbet hizmetleri için herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırıdır.

3. Nöbet hizmeti angarya olmaktan çıkarılıp “ek ders” olarak kabul edilmeli ve ücreti ödenmelidir.

Öğretmenlerin ders saatlerinin dışına taşan nöbet hizmetleri öğretmenler için ayrı bir yük ve beraberinde külfet getirmektedir. İlgi (a) kanunun 43. maddesinde belirtilen tanımda öğretmenin asli görevleri içerisinde yer almayan nöbet hizmeti beraberinde ek bir ödemeyi de getirmelidir.

Bu nedenle öğretmenlere nöbet tutmaları karşılığında günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir.

ÖĞRETMENLERİN NÖBET HİZMETLERİNİ ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER, ANAYASA VE DEVLET MEMURLARI YASASI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ.

1. 14 sayılı ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Sözleşmesi; çalışanların haftalık ve günlük çalışma sürelerinin tahdidi olarak belirtilmesi yoluyla, haftalık normal mesai süresini aşan çalışmalar “fazla mesai” kavramı adı altında uluslararası hukuka ve iç hukukumuza yerleşmiş ve bu fazla mesailerin ancak belli bir ücret mukabilinde yapılacağı kabul edilmiştir. Ülkemizde bu sözleşmeye taraf konumundadır. Kısaca öğretmenlerin nöbet hizmeti ve her türlü normal mesai saatleri haricindeki çalışmaları fazla çalışma olup zorla hiçbir öğretmene dayatılamaz. Ayrıca yapmak isteyenlerin ek ücret karşılığında yapmasına olanak tanınmalıdır.

2. İlgili uluslararası düzenlemelere uygun olarak Anayasa’nın 18. Maddesin de Zorla Çalıştırma Yasağı başlığı altında ”Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır. Şekil ve şartları kanunla düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz” hükmüne yer verilmiştir.

3. 657 sayılı Devlet Memurları Yasasının 178. Maddesinde Fazla Çalışma Ücreti başlığı altında düzenlenen

99 ve 100 üncü maddeler hükümleri uyarınca tespit olunan günlük çalışma saatleri dışında;

a) Salgın hastalık ve tabii afetler gibi olağanüstü hallerin olması (Bu hallerin devamı süresince),

b) Fabrika, atelye, şantiye, işletme gibi yerlerde İş Kanununa tabi olarak işçi çalıştıran kurumlarca hizmetin gereği olarak işçi ile birlikte çalışma saatleri ve günü dışında çalışmanın zorunlu bulunması, hallerine münhasır olmak üzere, yapılan fazla çalışmalar ücretle karşılanır.

Yukarıda sayılan hallerde yaptırılacak fazla çalışmanın süresi ve saat başına ödenecek ücret Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenir

Uluslar Arası Sözleşmeler, Anayasa ve Kanunlar dikkate alındığında öğretmenlerin nöbet hizmetlerinin yönetmeliklerin sadece bir maddesinde geçiştirilerek düzenlenmeye çalışılması bir hukuksuzluğu ve beraberinde farklı uygulamaları ve adaletsizlikleri de getirmektedir. Nöbetçi öğretmen uygulamasıyla birlikte öğretmenlere fazladan iş yükü yüklenip, fazla mesai yaptırılması ve buna karşılık herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması mağduriyetlere sebep olmaktadır.

 Sonuç olarak:

a) Öğretmenlerin nöbet görevi, kanunî dayanağı oluşturulduktan sonra tüm okul türlerini kapsayacak biçimde ortak olarak düzenlenmelidir,

b) Öğretmenler nöbet görevlerinde meslekî ve eğitsel rehberlik yapmalı, okul güvenliği gibi angarya işlerden sorumlu olmamalıdırlar. Okulların genel güvenliği istihdam edilecek güvenlik personeli ile sağlanmalıdır.

c) Öğretmenlere nöbet tutmaları karşılığında günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir.

AKTİF EĞİTİMCİLER SENDİKASI

Son Güncelleme: 27.03.2014 21:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
destekkkkkkkkkkkkk 2014-03-28 00:48:45

tüm öğretmenlerin destek olması lazım hadı lütfennnnnnnnn

Avatar
ramazan 2014-03-28 10:09:14

tenefüslerde nöbet tut toplam bir saat olsun 6 saat ek ders iste vay.... uyanık öğretmenler.hükümet sizden uyanık

Avatar
mehmet 2014-03-28 10:40:01

nöbetçi olan idarecilerde olan olaylardan direk sorumlu olmaktadır. nöbetçi idarecilere de aynı şekilde ücret ödenmelidir.

Avatar
ben para istemem 2014-03-28 14:12:19

tek nöbet tutmayım para mara istemem ben. resmen bekçilik yapıyoruz.
düz yolunda yürürken düşen çocukdan direk nöbetçi öğretmen sorumlu.
@ramazan öğretmen değilsin bu bu habere yorum yapman neyin ezikliği

Avatar
nöbet tam bir saçmalık 2014-03-28 16:36:37

öğretmen bekçilik yapmak zorunda bırakılmamalı her okula bir güvenlik görevlisi koysunlar madem

Avatar
ÖRTMEN 2014-03-28 17:10:45

ramazan kardeş nöbet deistemiyorum parasini da. gel sen tut şayet verirlerse parasini da sana vereyim. biktik artik bu sitelerde öğretmenlerle ilgili para haberlerinden ve altina hemen elştiri yapan diğer arkadaşlardan.

Avatar
öğretmen 2014-03-28 18:29:49

nöbet çok zor...........................................

Avatar
HAKKIMIZDIR!!! 2014-03-28 19:02:57

öğretmenler bi̇rleşi̇n birakin o sendi̇ka bu sendi̇ka di̇ye... hakkimizdir hangi̇ memurlukta bedava nöbet var. geçi̇nemi̇yoruz bu maaşla. maaş 2811 li̇ra gözüküyor bordroda ama aldiğimiz 2097 tl.