banner438

Öğretmenlerin Sınav Görevlendirmeleri Neye Göre Yapılıyor?

Öğretmenlerin Sınav Görevlendirmeleri Neye Göre Yapılıyor? Açıklanmalı...

Meb Personeli 07.11.2019, 22:50 07.11.2019, 22:54
9630
Öğretmenlerin Sınav Görevlendirmeleri Neye Göre Yapılıyor?

Mebpersonel.com olarak ilgili kurumlara tek tek soruyoruz: Öğretmenlerin Sınav Görevlendirmeleri Neye Göre Yapılıyor?

Bilindiği üzere öğretmenler hafta sonları yapılan sınavlarda görev alıyorlar. Bu görevler için internet üzerinden talep ekranları açılıyor. İlgili sınav için başvuru yapılıyor ve görevlendirme sonuçları açıklanıyor. Öğretmenler görev kağıtlarıyla beraber sınava gidiyorlar ve görevlerini yerine getiriyorlar. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi. 

Peki gelelim asıl soruya: Bu görevlendirmeler hangi kriterlere göre yapılıyor?

MEB:  Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda en net davranan kurum durumunda. Görev alınan sınavlardan oluşan puanlara göre sınav görevlendirmeleri yapılıyor. Daha az görev almış olan öğretmenlere öncelik tanınmış oluyor. Adaletli bir sınav görevlendirmesi yapılmış oluyor.

ÖSYM: Sürekli sınav yapan bir kurum durumunda. Çok fazla adayın sınava girmediği durumlarda öğretmenlere görev çıkmıyor. Üniversite personelleri doğrudan görevlendiriliyor. KPSS, ALES, YKS gibi geniş çaplı sınavlarda öğretmenlere görev çıkıyor. Fakat bu görevlendirmelerin hangi kriterlere göre yapıldığına dair herhangi bir bilgi yok!

Anadolu Üniversitesi: Sınav görevlendirmelerinde müdür-müdür yardımcısı olanlara öncelik tanınıyor. Kalan görevlere de öğretmenler atanıyor. Fakat bu görevlendirmelerin hangi kriterlere göre yapıldığına dair herhangi bir bilgi yok!

Atatürk Üniversitesi: Sınav görevi çıkan öğretmen sayısı yok denecek kadar az. Müdür-müdür yardımcısı olanlara öncelik tanınıyor. Görevlendirmelerin hangi kriterlere göre yapıldığına dair herhangi bir bilgi yok!

Öğretmenlerin sınav görevlendirmelerinde durumu bu şekilde. MEB dışında kriter açıklayan, adaletli bir şekilde görev dağıtan kurum yok. Ücret olarak da aralarında büyük farklılıklar var. MEB ve ÖSYM ücret konusunda öğretmenlerin hakkını veren kurumlar olarak öne çıkıyorlar.

Mebpersonel.com olarak MEB'i sınav görevlendirmeleri konusunda göreve davet ediyoruz. Kendi kriterlerini diğer kurumlarda da uygulatmaya davet ediyoruz...

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@