banner406
banner396
30 Ekim 2015 Cuma 21:26
Öğretmenlerin Yüzü Gülüyor

 Rotasyon iptalini sevinçle karşılayan eğitim camiası 2015-2016 eğitim öğretim yılına toplu sözleşme mutabakatındaki birçok kazanım nedeniyle yüksek moral ile başlamışlardır. Öğretmenler 2015 Toplu Görüşme neticesinde 2016 yılının ilk ayından itibaren; Bakanlıkça düzenlenecek sınavlarda 45 TL yerine 120 ve fiilen tutulacak nöbet karşılığında haftada 2 saat (2017 yılından itibaren 3 saat) ek ders ücreti alacaklar.

Daha önceki kazanımlarda da, 14/08/2013 tarihli ve 28735 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara ilişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna ilişkin Toplu Sözleşme" bölümünün 2’nci maddesinde;  ‘Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.’ hükmüne yer verilmiş ve bu hüküm doğrultusunda kar tatili, seçim vb. durumlarında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler, aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılmakta yani herhangi ücret kesintisi ile karşılaşmamaktadırlar.

Öte taraftan milli bayramların hafta içine denk geldiği günlerde ise törenlerde görevli yönetici ve öğretmenlerin ek ders ücretleri de Ek Ders Yönetmeliğinin  ‘İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar’ hükmü gereğince görevlerini yapmış sayılmaktadırlar. Yani ek ders ücret hesaplaması yapılırken yöneticiler okula gelmiş öğretmenler ise derse girmiş gibi işlem yapılmaktadır.

Yakın zaman içerisinde ise, dershanelerin kapatılması ile birlikte açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında görevli öğretmenler ücretlerini, torba kanun ile yüzde yüz artırımlı almakta ve ortalama olarak 500-700 TL ek gelir gelir elde etmektedirler.

Tüm bu maddi gelişmelerin yanında Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI’nın, 01/10/2015 tarihli talimatı doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürleri, eşlerin aile bütünlüğünü sağlayabilmek maksadıyla, araya eş dost tanıdık koymaya gerek kalmaksızın görevlendirmeler yapmışlardır.
Son olarak da İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hamza AYDOĞDU’nun Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, alan değişikliği beklentisi içerisindeki öğretmenlere, Bakanlığın daha önceki alan değişikliği açıklamalarının yanlış anlaşıldığını belirterek, adeta alan değişikliği için müjdeyi vermiştir.

kaynak:Memursesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sinif ogretmeni 2015-10-30 21:41:16

Sinif ogretmenlerinin yuzu gulmuyor

Avatar
ekin 2015-10-30 22:17:51

nereye yüzü gülüyor ?!!! o rotasyonu iple çekiyorduk olsun diye olduramadılar!! bu sinifçilar nasıl kurtulacak bulundukları yerden kimse yerinden kıpırdamazsa ?!!

Avatar
adsız 2015-10-30 22:43:04

sınıf öğretmenlerini illa ayrı tutacaklar

Avatar
mustafa bey 2015-10-31 08:33:31

şakasın ya hahahaha ayıp size be. şirin gözükmeye çalışıyonuz.

Avatar
ali 2015-10-30 22:38:42

ya ne yuxu guluyor...kac ogretmen ek ders aliyor.rotasyon istiyorduk.olmadi.

Avatar
gülmek mi? 2015-10-30 23:09:26

acınacak halimize mi gülelim? şaka gibi haber...

Avatar
Sınıf ögr. 2015-10-30 23:18:56

Rotasyon tamamen kalkmalı

Avatar
mustafa 2015-10-30 23:49:19

Tamam guzelde kurslarda merkezlerde her dets acilmadi koylerde ise mudur bile kurs acarken bizler acamadik niye acaba sanki her ogretmen kurs aciyormus gibi haber yapmayin haberi mudur ve yalakalari diye gecin