banner406
banner396
06 Ocak 2016 Çarşamba 11:16
Okul Müdüleri de Nöbet Ücreti İstiyor
 Hükümetle imzalanan toplu sözleşme mutabakatından çıkan en önemli kazanımlardan biri de nöbet görevine ücret verilmesi oldu. İmzalanan mutabakata göre: Örgün eğitim kuramlarında ek ders ücreti:

MADDE 22­ (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde: Okul müdürünün görev, yetki ve sorumluluğu MADDE 39 – (1) Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda diğer çalışanlarla birlikte müdür tarafından yönetilir. Müdür; okulun öğrenci, her türlü eğitim ve öğretim, yönetim, personel, tahakkuk, taşınır mal, yazışma, eğitici ve sosyal etkinlikler, yatılılık, bursluluk, taşımalı eğitim, güvenlik, beslenme, bakım, koruma, temizlik, düzen, nöbet, halkla ilişkiler ve benzeri görevler ile Bakanlık ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince verilen görevler ile görev tanımında belirtilen diğer görevlerin yerine getirilmesini sağlar." Bu maddeden de anlaşılacağı üzere okul müdürü nöbeti fiilen tutmaz ama organizesinden ve oluşacak olumsuzluklardan tek başına sorumlu olmasına rağmen neden nöbet ücreti verilmemiştir bu durumu anlamak mümkün değildir. Özellikle Okulda oluşabilecek yaralanmalı ve daha ciddi durumlarda yargının karşına çıkan kişi yine Okul müdürüdür. Dileriz en kısa zamanda bu eksiklik giderilerek eğitim yöneticilerinin de mağduriyetleri giderilir. Ayrıca bu yönetmelikte müdür yardımcıları fiilen nöbet tutar diye bir cümle de yoktur.

Eğitim yöneticilerinin, yaz demeden kış demeden çalışmaları ve aldıkları risklerin karşılığı asla bir nöbet ücretiyle giderilemez ama bu mağduriyetin giderilmesiyle hiç değilse cezalandırılmış gibi hissetmezler. Bugün pek çok okulun memuru,hizmetlisi ve yeterince öğretmeni yoktur. Eğitim yöneticisi dersler boş geçmesin, nöbette eksik olmasın diye gerektiğinde öğretmen, İlçe yada İl'de hiç bir personel mağdur olmasın diye gerektiğinde bilgisayarın başına geçer memur olur, gerektiğinde çizmeleri geçirip tuvaletleri temizler hizmetli olur. Ayrıca öğretmenlerin nöbet tutup tutmadıklarını, nöbetin tutulma biçimini denetleyen okul müdürü, nöbet ücretini haketmemiş mi oluyor ?Aynı mantıkla düşünürsek MTSK sınavlarında da denetleyen tüm amirlere fiilen göreve katılmadıkları için ücret ödenmemelidir.

Umarız yapılacak olan kanuni düzenlemede ve yönetmelikte okul müdürlerinin de ücret alacağı şekilde düzenleme yapılır ve bu haksızlığa son verilir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
müdür 2016-01-06 11:45:05

sözün bittiği yer, sendika ve meb e akıl sır ermez oldu... hatanın giderilmesini acilen bekliyoruz, ya da nöbet olayında ki sorumluluğu tamamen ücret tahakkuk edilenlere versinler ki, gerçekten bu bizim işimize gelir ve memnuniyet duyarız...

Avatar
Halil demirciler 2016-01-06 13:46:56

Arkadaş,okul müdürü derse girmeden ücret alıyor diye yazmış.herkes dersteyken sanki müdürler keyif yapıyor. .her türlü nöbet sıkıntısi müdürü bulmuyor mu?o zaman nöbet sırasında olumsuz bir durumu Müdüre tasimayacaksin.nöbet sırasında sorunlu öğrenci velisi okula geldiğinde müdürün arkasına saklanmayacaksin..mahkemeye sen gideceksin..zaten hiç bir okul müdürü öğretmenler nöbet ücreti almasın demiyor ki..öğretmen arkadaşın okul müdürü nöbet ücreti almasını demesini esefle kınıyorum. Okul müdürünün görev ve sorumlulukların da nöbet var..

Avatar
öğretmen 2016-01-06 16:08:04

Bütün işi öğretmen yapsin, müdürler de herseyden full ek ders alsin öyle mi? Yok öyle beleş.

Avatar
levent 2016-01-06 17:27:23

bence de müdür nöbet ücreti almalıdır.

Avatar
Müdüre yok 2016-01-06 17:38:34

İstediği saatte okula gelir mudur yardımcısını kullanir nöbet tutmayı kendine yakiştirirmi

Avatar
mdr 2016-01-06 11:50:00

müdür yetkılı sınıf öğretmenlerı de ucret alabılecek mı bırı artık bır acıklık getırsın

Avatar
simya 2016-01-06 12:10:33

derse girmeden ek ders alıyorsunuz zaten bu ek dersi size niye veriyorlar okulun sorumluluğunu alın diye daha ne istiyorsunuz müdür yrd verilmesin bence

Avatar
HARUN42 2016-01-06 12:16:59

aynen i̇mza atarim hele son bölüm gözden kaçirilmamali